آبان ۱۱, ۱۳۹۹

اقتصاددان برجسته ایرانی در جمع برندگان احتمالی جایزه نوبل ۲۰۱۳

news

موسسه علمی تامسون رویترز در آستانه اعلام برندگان جایزه نوبل در رشته های جور واجور، براساس اندازه برگشت به مقالات منتشر شده، فهرستی از برندگان احتمالی سال ۲۰۱۳ رو منتشر کرده که در میان اونا نام استاد محمد هاشم پسران واسه نوبل اقتصاد دیده می شه.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، آکادمی نوبل سوئد از پانزدهم مهرماه نام کسائی رو که در چند دهه گذشته بالاترین نتیجه های علمی رو رشته های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، اقتصاد، ادبیات و صلح داشتن به عنوان برندگان امسال اعلام می کنه.

موسسه تامسون رویترز از سال ۲۰۰۲ برندگان احتمالی رو پیش بینی می کنه و تا الان نام ۲۷ برنده نوبل رو به درستی پیش بینی کرده، که شامل ۱۵ جایزه از ۴۴ جایزه ای بوده که در رشته های اقتصاد، فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی در دهه گذشته اعطا شده.

استاد پسران به همراه سر دیوید هندری و پیتر فیلیپس به دلیل تحقیقاتشون در مورد معیارهای اقتصادسنجی در سری وقتی در فهرست برندگان احتمالی جایزه نوبل اقتصاد براساس پیش بینی تامسون رویترز قرار گرفتن که در این فهرست نام سم پلتزمن و ریچارد پازنر به دلیل تحقیقاتشون در مورد تئوری تنظیم اقتصاد و جاشوا آنگریست، دیوید کارد و آلن کروگر به دلیل تحقیقاتشون در مورد میکرواکونومی تجربی هم دیده می شه.

محمد هاشم پسران کیست؟

پروفسور محمدهاشم پسران، متولد فروردین ۱۳۲۵ در شیرازه. ایشون دیپلم متوسطه خود رو از مدرسه نمازی (شیراز) گرفت و در نوامبر ۱۹۶۴ با بورس تحصیلی بانک مرکزی ایران واسه تحصیلات عالی به انگلستان رفت. مدرک کارشناسی خود رو در اقتصاد، ریاضیات و آمار – با رتبه ممتاز – از دانشگاه سالفورد گرفت و در سال ۱۳۵۱ موفق به دریافت دکتری اقتصاد از دانشگاه کمبریج شد.

بعد از اون پرفسور پسران چند سال در مقام مشاور بانک مرکزی و رئیس مرکز تحقیقات این بانک فعالیت داشت. ایشون پس از اون به کمبریج برگشت و تا زمان بازنشستگی اش سالها استاد اقتصاد این دانشگاه بریتانیایی بود.

ایشون صاحب کرسی عالی اقتصاد جون الیوت در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و عضو پژوهشی پیوسته کالج ترینیتی کمبریجه.

پسران که سابقه تدریس اقتصاد و مدیریت برنامه اقتصادسنجی کاربردی در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس و دانشگاه هاروارد رو هم در کارنامه علمی خود داره، استاد انستیتو تحقیقات پیشرفته وین، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، دانشگاه ملی استرالیا و عضو پیوسته فرهنگستان بریتانیا (British Academy)، جامعه اقتصادسنجی (Econometric Society) و مجله اقتصادسنجی (Journal of Econometrics) است.

پسران از اقتصاددانان مکتب کمبریج و اقتصاد کینزی و معتقد به نظام اقتصاد بازاره هر چند دخالت محدود دولت رو در شرایط بحران جایز می شمارد.

اون در این سالها همیشه وضعیت اقتصاد ایران رو دنبال کرده و پیشنهادایی واسه اقتصاد ایران داشته.

یک مطلب دیگر:
توصیه های ریچارد برانسون مشهور برای شادابی و موفقیت

دیوید پندلبری، تحلیلگری که مسوول این پیش بینی است میگه ما به دانشمندانی توجه می کنیم که در نشریه های علمی هزاران بار به یافته های اونا برگشت داده شده:«این موضوع محدود به مقالات منتشر شده در سالهای گذشته نیس بلکه کارایی که در ۲۰ تا ۳۰ گذشته انجام شدن مورد توجه قرار می گیرن، کارایی که در طول زمان از آزمونهای جور واجور سربلند بیرون اومده ان و تاثیر عمیقی بر نتیجه های آینده گذاشته ان.»

ایشون اضافه کرد: ما می خوایم دانشمندانی رو که از اونا بسیار نقل قول شده گرامی بداریم، اونا در کلاس برندگان نوبل هستن هرچند خیلی از اونا ممکنه هیچ وقت برنده نوبل نشن اما ما دست کم می تونیم نتیجه های اونا رو برجسته کنیم.

گوردون مکومبر، مدیر تحقیقات علمی و دانشگاهی تامسون رویترز میگه: با تحلیل اندازه برگشت به مقالات در طول سالهای متمادی، ما می تونیم محققان یا نهادهای پژوهشی رو که بیشترین تاثیر رو بر بخشای مربوطه داشتن شناسایی کنیم که در نتیجه، به احتمال زیاد توجه کمیته نوبل رو به اونا جلب می کنیم.

به گفته ایشون، این تحلیل بر مبنای بررسی کامل تحقیقات افراد و تاثیر اونا صورت میگیره و پیش بینیا ممکنه در سال جاری یا در سالهای آینده محقق شه.

پروفسور پسران از سال ۱۹۹۵ به بررسی چندوجهی داده های اقتصادی علاقه پیدا کرده. اون در سال ۲۰۰۳ مقاله ای در نشریه اکونومتریک منتشر کرد که تا الان بیشتر از ۱۲۵۰ بار به اون برگشت داده شده که این ۷۶ برابر متوسط برگشت واسه مقاله ایه که در ده سال گذشته در مورد اقتصاد منتشر شده. اون در سال ۲۰۰۷ مقاله ای دیگه در نشریه اکونومتری کاربردی منتشر کرد که به گفته تامپسون رویترز “محور و پایه” تحقیقات رو به رشد در این بخش حساب می شه.

پروفسور پسران تحقیق خود رو اینجور توضیح میده: بانکای مرکزی، اقتصاددانان، شرکتا و دولتا واسه پیدا کردن الگوهای اقتصادی به گذشته نگاه می کنن و براساس اون واسه آینده تصمیم می گیرن. بدون پیش بینی آینده و اینکه چه چیزایی در پیش روست اراده کردن بسیار سخته. این موضوع مخصوصا واسه بانکای مرکزی در تموم دنیا مهمه؛ مثلا تعیین اندازه بهره تاثیر شدیدی بر اراده کردن داره مثلا واسه خرید خونه یا سرمایه گذاریای بزرگ شرکتها.

ایشون اضافه کرد: در سطح فردی وقتی می خواین به سر کار برید براساس پیش بینی وضع هوا با خود چتر همراه می برید. بنایراین یکی از اهداف اولیه “مدلسازی اقتصادی در سری وقتی” درک روابط دوطرفه و پیچیده متغیرهاییه که می تونه به پیش بینی اقتصادی و اراده کردن بهتر منجر شه.

دکتر پسران همیشه پیشنهاداتی واسه بهتر شدن وضعیت اقتصادی ایران ارائه داده.

ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *