امام زمان (عج)

دانلود پایان نامه

شیعیان برگزار می شود. این روند همچنان ادامه دارد.
وقتی داخل مسجد می شود با نمازگزارانی روبرو
می شوی که عده ای به سبک شیعیان و عده ای دیگر همچون
سنی ها نماز می خوانند اما کمتر زمانی اتفاق می افتد که اختلافات مذهبی ایجاد گردد.
مسجد ترکهای منطقه قره چوخور
این مسجد با نام مسجد ترکهای میان ساکنین این محل شناخته شده است اصل و زیر بنای آن را فردی بنام حاج صالح در سال 1996 بنا نهاده است در این مسجد ابتدا سنی ها نماز را بجای می اورند و تعدادشان حدود 60 نفر بودند و بعد از آنها شیعیان به استعداد 70 نفر به امامت حاج ایلقار نماز را بجای می آورند.
سایر مساجد مهم شهر باکو
مسجد حضرت امام خمینی(ره) منطقه بلبله باکو، مسجد حضرت زهرا(س) منطقه ینی گونشلی، مسجد حضرت زهرا (س) میدان فضولی ، مسجد جمعه و مسجد امام زمان (عج)روستای مشت آقا، مسجد امام رضا (ع) محله باکی خان اف، حسینه حضرت زهرا (س) منطقه بادام دار ، مسجد کربلائی عبدالله منطقه بش مرتبه ، مسجد مرتضی مختار روستای امیرجان، مسجد امام جعفر صادق (ع) محله باکی خانوف ، مسجد کشله ، مسجد امام جعفر صادق ( ع) بازار فرودگاه ، مسجد گلیلی ایچری شهر ، مسجد حضرت علی(ص)، مسجد حضرت رسول ایچری شهر ، مسجد سطان اف ، مسجد امام حسین (ع) ، مسجد احمدلی از دیگر مساجد شیعیان این شهر می باشد.
مساجد وابسته به اهل تسنن و وهابی ها
مسجد لزگی ها ، مسجد شهید لر و مسجد یاسامال
قبل از فروپاشی شوروی در شهر باکو مسجد اختصاصی برای
سنی ها وجود نداشت اما بعد از فروپاشی شوروی سابق با تلاش
سران مسجد ایچری شهر ، مسجد لزگی ها برای سنی ها در نظر
گرفته شد. بعدها نیز در مناطق مهم دیگر شهر 2 مسجد برای
اهل سنت اختصاص یافت که یکی از این مساجد مسجد شهیدلر
می باشد که توسط متولیان دینی ترکیه احداث شده است. این
مسجد بر اساس مطالعاتی که شده در یک محل بسیار مناسبی ساخته شده است و یکی از پایگاههای مهم وهابی ها بعد از مسجد ابوبکر می باشد بطوریکه بعد از واقعه مسجد ابوبکر وهابیها دراین مسجد نماز جمعه را دایر می کردند . در منطقه یاسامال شهر باکو نیز مسجد بزرگی به نام مسجد الهیات(شکل روبرو) با مشارکت دولت ترکیه ساخته شده و درجوار آن مدرسه دینی این کشور نیز فعالیت دارد.اگرچه سبک ساخت همچون سنی ها بوده و برای استفاده نورچی ها وشیعیان سنی شده طراحی شده است،اما هیچ محدودیتی برای شیعیان وجود ندارد.این مسجد نیز مانند مسجد اژدر بیگ محل حضورشیعیان و سنیها است.
4- مسجد ابوبکر
مسجد ابوبکر در سال 2003 میلادی توسط تشکیلات احیا التوراس الاسلامیه و با حمایت مالی وهابی های کویت و عربستان سعودی احداث شده است. بعد از باز شدن درهای کشور به طرف تمامی فرق اسلامی و غیر اسلامی ، وهابیون عربستان و کویت نیز از فرصت استفاده کرده و این مشجد را برپا کردند. تبلیغات بسیاری شد و منابع مالی صرف گردید و به وهابی شده ها مبالغ کلانی اعطا گردید تا در مسجد حضور یابند. به تدریج این مسجد به یکی از پر ازدحام ترین مساجد کشور تبدیل شد بطوریکه در روزهای جمعه از نقاط مختلف کشور و با ماشینها مدل بالا که در اطراف مسجد پارک می شد ، شاهد حضور حدود 1000 نفر از وهابیون در این مسجد بودیم. قامت سلیمان اف امامت جماعت این مسجد را در اختیار داشت. به تدریج اعتراضات مردمی زیاد گردید و خانواده ها از رویکرد فرزندانشان نگران می شدند . بدلیل فعالیتهای مخرب وهابیون در کشور های مختلف، در این کشور نیز علائم آن مشاهده گردید . حکومت این کشور از سال 1386 به تدریج از حضور این فرقه احساس خطر نمود. ابتدا چندین گروه به اتهام فعالیتهای تخریبی بازداشت شدند و احکام قضایی سنگینی بر آنها وارد شد و در رسانه ها نیز تبلیغات شدیدی بر علیه آنها انجام گرفت .
در 17 ماه آگوست سال 2008 خبر انفجاربمب و کشته و مجروح شدن چندین نفردر مسجد ابوبکر و در حالیکه نماز جماعت برگزار می شد ، در رسانه ها و مطبوعات کشور به شدت پیچید و در حالیکه انتظار می رفت اختلافت شدید مذهبی ایجاد شود و تعدادی از رسانه ها نیز موضوع را به شیعیان نسبت می داندند،اما با موضع گیری بهنگام تشکلهای اسلامی شیعه ومحکومیت این انفجارات ودعوت آنها به آرامش و اعلام اینکه نیروهای بیگانه خارجی در این حادث دخالت دارند وهدف آنها ایجاد اختلافات مذهبی بین برادران سنی وشیعه است وهمچنین دخالت موثر حکومت ، از دامنه بحران کاسته شد. حکومت از فرصت موجود استفاده کرد و با این ادعا که احتمال انفجارات بعدی نیز محتمل است و همچنین جلوگیری از تشدید بحران ، اقدام به تعطیلی مسجد نمود که تا بحال بسته مانده است . بعد از این انفجارات بسیاری مسائل پشت پرده افشا شد و در گزارش 27/08/87 روزنامه ینی مساوات،اعلام شد که مقامات اداره روحانیت مسلمان قفقاز جهت صدور مجوز ساخت مسجد ابوبکر در باکو، در سال 2003 میلادی بیش از سه میلیون دلار از وهابی های کویت و چند کشور دیگر عربی رشوه دریافت کرده اند. همچنین بابتین ابن عبدالعزیز از سرمایه داران کویتی، مبلغ 800 هزار دلار برای کمک به ساخت بنای دانشگاه اسلامی باکو به مقامات دینی این کشور پرداخت کرده است. لکن این مبلغ نیز بطور مرموزی ناپدید شده است و وی با انجام مکاتباتی، چگونگی گم شدن کمک مالی خود را پیگیری می کند.
5- مسجد عاشور
این مسجد سومین پایگاه فرقه وهابیت می باشد که در ایچری شهر واقع گردیده است. قبل از واقعه مسجد ابوبکر فعالیت تبلیغاتی این مسجد نیز خیلی بالا بود با اینکه این مسجد یکی از مساجد کوچک ایچری شهر محسوب می شد اما وهابیون برای برپائی نماز جماعت کوچه روبه رویی آن را نیز می بستند و در بیرون مسجد نماز برپا می کردند .

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.