تفاوت افراد برونگرا و درونگرا:

افراد دارای شخصیت برونگرایی و درون گرایی هر دو کامل عادی و طبیعی است و صرفاً از این جهت که یکی به مسائل عینی و دیگری به موضوعات ذهنی بیشتر گرایش دارد، خلاف یکدیگر است. انسان‌ها از نظر شخصیتی و رفتاری با یکدیگر بسیار متفاوت هستند و معمولاً به موضوعات مختلف زندگی در شرایط یکسان واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند. شخصیت انسان‌ها را می‌توان با معیارهای گوناگون دسته بندی کرد. برونگرایی و درون گرایی دو شخصیت کامل متضاد انسان است که در این مبحث به توضیح آنها پرداخته‌ایم.

 

2-1-8-1- فواید و مضرات برونگرایی

از آنجا که این افراد به راحتی با دیگران دوست می‌شوند و در اجتماعات حضور فعال دارند، می‌توانند در تبادلات فرهنگی بسیاری شرکت کنند و به همین دلیل آنها همیشه داستانی برای تعریف کردن دارند. همچنین خیلی زود مهارت‌های اجتماعی را می‌آموزند و به علت این که خیلی راحت افکارشان را بازگو می‌کنند دیگران آنها را به سرعت شناخته و سریع‌تر به جمع خود راه می‌دهند. چون سعی می‌کنند در مرکز توجه باشند اعتماد به نفسشان بسیار بالاست و خیلی زود می‌توانند در کار مورد علاقه‌شان رشد کنند. این افراد از ماجراجویی لذت می‌برند و مثلاً آنها را می‌بینید که به سراغ مشاغل پرخطر مانند آتش‌نشانی، تعقیب توفان و غریق نجاتی در دریا رفته و عاشق ورزش‌های پرهیجان مانند صخره‌نوردی یا شیرجه در آسمان می‌شوند. این نوع مشاغل و سرگرمی‌ها می‌تواند از نظر احساسی آنها را غنی و از نظر ذهنی سرحال و پرانرژی نگه دارد. از نظر شغلی این افراد می‌توانند فضای محل کارشان را پر از انرژی کرده، روی پروژه‌های مختلف به همراه گروه‌های کاری گوناگون بدون مشکل فعالیت کنند.

اما برونگرایی مضراتی نیز به همراه دارد. از آنجا که این افراد به راحتی با افراد بسیاری دوست می‌شوند هرگز وقت پیدا نمی‌کنند دوستی‌های عمیقی داشته باشند و معمولاً روابطشان با دیگران در همان سطح اولیه باقی می‌ماند. آنها معمولاً پس از مدتی دوستی ممکن است به این نتیجه برسند که برخی دوستی‌ها را باید رها کرد و مناسب نیستند. آنها هرگز نمی‌توانند لحظه ای تنها باشند و از آرامش موجود لذت ببرند، بنابراین گاهی اوقات حتی خواندن یک کتاب در اتاقی آرام و بی‌سر و صدا برایشان معضلی بزرگ محسوب می‌شود به سرعت حوصله‌شان سر می‌رود و از نظر شغلی نیز گاهی اوقات دردسرهایی را موجب می‌شوند. مثلاً دوست دارند دائم در مرکز توجه باشند و وقتی این اتفاق نمی‌افتد از زندگی کاریشان خسته می‌شوند شنونده های خوبی نیستند و گاهی اوقات کارها را خراب می‌کنند؛ و فراموش کار می‌شوند (http://investurmia.ir ).

 

 

2-1-8-2- فواید و مضرات درون گرایی

 

درون‌گراها به دلیل کم حرفی می‌توانند شنونده های خوبی باشند و بنابراین هنگام ارتباط با دیگران همراه های خوبی هستند؛ زیرا به راحتی سخنان دیگران را می‌شنوند و واکنش مناسب ارائه می‌دهند. از طرفی، اجازه می‌دهند دیگران بیشتر صحبت کنند و افکار و احساساتشان را راحت‌تر بروز دهند و این موضوع کمک می‌کند افراد درون‌گرا، اندیشمندتر و عمیق‌تر از دیگران باشند. این افراد وقتی به مشکلی برمی خورند، می‌توانند به راحتی افکارشان را روی آن مشکل متمرکز کرده و راه حل‌های مناسبی پیدا کنند. همچنین این اشخاص بسیار مستقل هستند، چرا که اصلاً نیازی به تائید دیگران ندارند. اگرچه جمعیت کمی از مردم درون‌گرا هستند، اما در محل کار برای کارفرمایان بسیار با ارزش اند. آنها می‌توانند حجم بالایی از اطلاعات را پردازش کنند، شنونده های خوبی هستند، قبل از اظهارنظر فکر می‌کنند، از انجام دادن تنهایی کارها لذت می‌برند؛ و برای متمرکز شدن روی کارهایشان هرگز نیازی به تشویق و پاداش ندارند. در دنیای مدرن امروزی درون گرایی نمی‌تواند درهای زیادی به روی فرد باز کند و شخص درون‌گرا فرصت‌های کمی پیش رو خواهد داشت. از آنجا که آنها افکارشان را به راحتی بروز نمی‌دهند و به طور کل طبیعت مرموزی دارند، دیگران نمی‌توانند به راحتی به آنها اعتماد کرده و طرح دوستی بریزند. این افراد چندان خونگرم نیستند و نمی‌توانند در کنار دیگران احساس آرامش کنند و معمولاً مهارت‌های اجتماعی را به خوبی نمی‌آموزند. مشکل دیگر افراد درون‌گرا این است که نمی‌توانند احساسات و افکارشان را به راحتی در جمع بیان کنند و دیگران چندان علاقه ای به بودن در کنار این افراد نشان نمی‌دهند. از نظر کاری نیز افراد درون‌گرا در کار کردن با دیگران چندان انعطاف پذیر نیستند. (http://investurmia.ir ).

 

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.