قبل از انقلاب

دانلود پایان نامه

در واقع این خانم(مثال قبل مورد شماره 17) با یک نوع خود سرزنشی درگیر است و با اینکه در تجربه خود عنوان می‌کند مقصر نبوده و مشکل برایش پیش آمده ولی وقتی در مورد مقصر دانستن افراد در مشکلات زنان سؤال می‌شود زنان را مقصر می‌داند!
از طرفی در مورد اتفاقاتی که در سطح جامعه برای زنان دیگر هم می‌افتد همین نظر را دارند و انگشت اتهام در مورد مشکلاتی که برای زن‌ها پیش می‌آید همچنان به طرف زنان است. ولی وقتی در مورد خودشان صحبت می‌شود توجیه می‌کنند و مردها را مقصر می‌دانند در واقع نوعی تناقض بین گفتارشان وجود دارد. به مثال ذیل توجه کنید:
خانم 18 ساله، خانه‌دار، مانتویی با آرایش غلیظ که خیانت همسر را تجربه کرده است در این راستا می‌گوید:‌…… دخترها خودشان اگر سرسنگین باشند هیچ مشکلی برایشان پیش نمی‏آید. زن‌ها در اینجور موارد مقصرند…….برای خودم زیاد پیش آمده که مثلا توی خیابان گیر بدهند و یا متلک بی‌اندازند و‌….. من معمولاً همین مانتو ساده تنم هست و آرایش هم نمی‌کنم ولی روزهایی که کمی به سر و وضعم برسم کاملاً متوجه نگاه‌های مردهای هیز می شوم.(مورد شماره 12).
نکته مهم این است که در حالی که اکثراً معتقدند که در اتفاقات و مسائلی که برای زنان پیش می‌آید زنان مقصرند از طرفی وقتی برای خودشان مشکلاتی پیش بیاید اصلاً خود را مقصر نمی‌دانند و از واژه‌هایی نظیر مردک مریض بود و یا من پوششم کامل بود و غیره تلاش دارند خود را مبرا از این اعتقادات رفتاری قالبی بدانند و به نوعی استدلالهای اخلاقی جامعه پسند ارائه می‌کنند. در واقع در مورد مردان و آزارهای جنسی این مسئله را فارغ از مناسبات قدرت، طبقه و سلطه مذکر تحلیل می‌کنند به‌طوری که این امر را یکنوع مریضی می‌پندارند.
مثلا خانم 53 ساله، خانه‌دار، چادری در این مورد می‌گوید: خب ببینید یکی از مشکلات نوع پوشش زنانست. البته بعضی آقایون نه‌، اینطوری نیستند(که پوشش برایشان مهم باشد). خانم متأهله، پوشش خوبه، ولی باز مزاحمت ایجاد می‌کنند…… برای خودم چرا بوده در حد یک مزاحمت سطحی بود و تموم شده. مسئله ای که بخواد ادامه دار باشه خیر مشکلی نداشتم. من همیشه پوشیده بیرون می‌روم. خوب خیلی از مردها مریضند اگر چادری هم باشی باز اذیت می‌کند(مورد شماره 16).
زنان بسته به رویکرد سنتی به مقوله زن و یا مدرن نظراتشان در این خصوص متفاوت است. به‌طوری که زنان با رویکرد سنتی که معمولاً مسن‌ترها با تحصیلات پایینتر این طیف را تشکیل می‌دهند زنان را در قربانی‌شدنشان مقصر‌ می‌دانند. زنان با تحصیلات بالاتر و رویکرد برابری جنسیتی در خصوص مقوله زن که عمدتا جوانتر هستند معتقدند که در قربانی‌شدن زنان هر دو طرف مقصرند و کسانی که اعتقاد به برتری جنسیتی دارند عمدتا یکسره مردها را در مشکلاتی که برای زن‌ها پیش می‌آید مقصر می‌دانند. با تمام این حرفها همچنان کفه ترازو به سمت زنانی که زن‌ها را مقصر می‌دانند و در عین حال خود را در اتفاقاتی که برایشان اتفاق افتاده تبرئه می‌کنند سنگینی می‌کند.
در مجموع می‌توان اعتقادات رفتاری قالبی زنان در خصوص قصور زنان در قربانی‌شدن را چنین دسته‌بندی کرد:
جدول شماره 28. اعتقادات رفتاری قالبی در خصوص قصور زنان در قربانی‌شدن
اعتقادات رفتاری قالبی در خصوص قصور زنان در قربانی‌شدن(نمونه‌ها)
کدهای باز
به نظر من مسائلی که در خیابان پیش می‌آید تقصیر زن‌ها نیست. چون فضای عمومی ست من مثلا در اینجا که با شما آمده ام چون امنیت دارد آمده ام چون فضای عمومی ست هرچند که شما خانمید مادر من تعریف می کند که قبل از انقلاب ساعت 12 شب بچه ام دکتر می بردم با اینکه حجاب آنچنانی نداشتم و طلا زیاد داشتم ولی امنیت داشتم الان هم در بعضی شهرها مثل کیش این امنیت هست که خانم ساعت 12 شب که بیرون می رود هیچ مشکلی ندارد ولی بعضی جاها وقتی ساعت 8شب می شود میترسد بیرون برود این تقصیر خانم نیست جامعه است که بد است خانم شاید مجبور است 12 شب بیرون باشد(مورد شماره 20، 30 ساله، کارمند بخش خصوصی، مانتویی با آرایش غلیظ).
در مشکلات زن‌ها مقصر نیستند
البته، چون اگر یک زن خودش نتواند مرزبندی‏اش را رعایت کند قاعدتاً دچار مشکل می‏ِشود.وقتی زنی به عنوان منشی مدیرعامل وارد اداره‏ای می‏شود وقتی احساس کند که مدیرعامل به یک دید بد به او نگاه می‏کند اگر با این مسئله مقابله نکند درگیر این مسئله می‏شود شرافت اخلاقی یک زن به پول ارجحیت دارد پس یک زن مقصر است پس چرا باید برود قصور از خودش است(مورد شماره 19، 21 ساله، دانشجو، مانتویی بدون آرایش).
بله با حرکات و رفتاری که دارند باعث می شوند که جنس مخالف جذب شود و مشکل ایجاد کند(مورد شماره 26، 23 ساله، خانه‌دار، چادری بدون آرایش)
در مشکلات زن‌ها مقصرند
درهر مشکلی دوطرف مقصر هستند خیلی وقت‏ها مردها مقصرند ولی خیلی وقت‏ها هم زنان مقصرند و بی‏عقلی می‏کنند(مورد شماره 1، 35 ساله، پزشک، چادری و گاهی مانتویی با آرایش ملایم)
هر دو طرف مقصرند
جمع‌بندی: سبک‌زندگی و اعتقادات رفتاری قالبی
اعتقادات رفتاری قالبی یکی دیگر از مؤلفه‌هایی بود که در بعد ذهنی سبک‌زندگی جای گرفت. همانگونه که پیشتر گفته شد این اعتقادات نوعی استدلال اخلاقی جامعه پسند هستند که گاه شعارگونه از زبان همه جاری می‌شوند ولی لزوماً کنش‌های فرد را شکل نمی‌دهند. در نهایت باید گفت که«اعتقادات رفتاری قالبی »همان افکار و اعتقاداتی است که از طریق جامعه و طی دوره جامعه‌پذیری به زنان انتقال می‌یابد. فرد به آن اعتقاد دارد ولی وقتی که در موقعیت قرار می‌گیرد بدون توجه به آن تفکرات و با توجه به شرایط تصمیم‌گیری می‌کند و عمل می‌کند به‌طوری که گاهی صد و هشتاد درجه رفتارش با «اعتقادات رفتاری قالبی‌اش »متفاوت است. لذا این دسته‌بندی در سبک‌زندگی کاملاً نسبی است و با انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر مؤلفه‌ها قابل مشاهده است.
سبک‌زندگی جسورانه: در سبک‌زندگی جسورانه بیشتر افراد معتقد بودند که حضور زن در جامعه ضروری است. این طیف افراد نظرشان در خصوص قصور زنان در قربانی‌شدن (بیشتر انواع تعرض‌های جنسی مورد توجه بود) بر این اساس استوار است که زنان در هیچ موردی مقصر نیستند.
سبک‌زندگی محافظه‌کارانه: در این سبک‌زندگی افراد بیشتر به الزام و ترجیح حضور زنان در خانه تأکید دارند و در برخی موارد نیز به صورت مشروط می پذیرند. در این طیف بیشتر نمونه‌ها در خصوص قصور زنان در قربانی‌شدنشان اعتقاد داشتند که در اینگونه مشکلات زن‌ها مقصرند و برخی نیز هر دو طرف را مقصر می‌دانستند.

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.