محدودیت ها

دانلود پایان نامه

3- ارث
4- کفالت ایتام
5- نماز
6- طهارت(تیمم)
7- کفاره قتل خطا
8- جهاد
9- معاملات و مبادلات
10- شهادت و گواهی
11- نحوه رابطه با کافران
12- حفظ جان مردم
2-1-2-1-1- احکام نکاح
آیات(1-3-4-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30-31-32-34-35-127-128-129-130-131-132) مرتبط با این موضوع می باشد.
2-1-2-1-1-1- ازدواج
تشکیل خانواده امری است که در اسلام به آن سفارش بسیار شده است. شرایط زیادی در تشکیل این کانون و دوام آن موثر است. در سوره مبارکه نساء نکات دقیق و ظریفی در این مورد آمده است که به بررسی آنها می پردازیم .
در شریعت اسلام مردان اجازه ندارند با هر زنی که از آن خوششان آمد یا اراده کردند ازدواج کنند و در این مورد محدودیت هایی برایشان وجود دارد. در سه آیه (22و23و24)، جمعا 16 طایفه از کسانی که مردان حق ندارند با آنها ازدواج کنند ذکر شده است. در آیه22 ( وَ لا تَنْکِحُوا ما نَکَحَ آباؤُکُمْ مِنَ النِّسا…) مردان از ازدواج با زنانی که پدرانشان با آنها ازدواج کرده اند منع شده اند .
در آیه 23 به محارم یعنى زنانى که ازدواج با آنها ممنوع است اشاره شده است. نخست اشاره به محارم نسبى که 7 دسته هستند کرده است (حُرِّمَتْ عَلَیْکُمْ أُمَّهاتُکُمْ وَ بَناتُکُمْ وَ أَخَواتُکُمْ وَ عَمَّاتُکُمْ وَ خالاتُکُمْ وَ بَناتُ الْأَخِ وَ بَناتُ الْأُخْتِ)، مادران شما و دخترانتان و خواهرانتان و عمه‏ها و خاله هایتان و دختران برادر و دختران خواهرانتان بر شما حرام شده‏اند.
در ادامه آیه 23 به محارم رضاعى اشاره کرده و ازدواج با مادران و خواهران رضاعی را ممنوع کرده است (وَ أُمَّهاتُکُمُ اللَّاتِی أَرْضَعْنَکُمْ وَ أَخَواتُکُمْ مِنَ الرَّضاعَهِ ) .
در آخرین مرحله، آیه23 اشاره به دسته سوم از محارم کرده و آنها را معرفی مى‏کند ( وَ أُمَّهاتُ نِسائِکُمْ ) ؛ مادران همسرانتان نیز بر شما حرام هستند. یعنى به مجرد اینکه زنى به ازدواج مردى در آمد و صیغه عقد جارى گشت مادر او و مادر مادر او و … بر او حرام ابدى مى‏شوند.
( وَ رَبائِبُکُمُ اللَّاتِی فِی حُجُورِکُمْ مِنْ نِسائِکُمُ اللَّاتِی دَخَلْتُمْ بِهِنَّ) و دختران همسرانتان که در دامان شما قرار دارند به شرط اینکه با آن همسر آمیزش جنسى پیدا کرده باشید. یعنى تنها با عقد شرعى یک زن، دختران او که از شوهر دیگرى بوده‏اند بر شوهر حرام نمى‏شوند، بلکه مشروط بر این است که علاوه بر عقد شرعى با آن زن همبستر هم شده باشد. وجود این قید در این مورد تایید مى‏کند که حکم مادر همسر که در جمله سابق گذشت مشروط به چنین شرطى نیست، و به اصطلاح اطلاق حکم را تقویت مى‏کند. به دنبال این قسمت براى تاکید مطلب اضافه مى‏کند که اگر با آنها آمیزش جنسى نداشتید دخترانشان بر شما حرام نیستند (فَإِنْ لَمْ تَکُونُوا دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَلا جُناحَ عَلَیْکُمْ).
( وَ حَلائِلُ أَبْنائِکُمُ الَّذِینَ مِنْ أَصْلابِکُمْ ) و همسران فرزندانتان که از نسل شما هستند نیز بر شما حرامند. (وَ أَنْ تَجْمَعُوا بَیْنَ الْأُخْتَیْنِ ) در این عبارت از آیه 23 ازدواج با دو خواهر با هم برای مردان حرام شد.
بعضى از مفسران احتمال داده‏اند که جمله( إِلَّا ما قَدْ سَلَفَ) به تمام محارمى که در آیه به آن اشاره شده برگردد یعنى اگر قبل از نزول این آیه اقدام به ازدواج با یکى از محارم فوق طبق قوانین متداول آن زمان کرده باشید، حکم تحریم شامل آن ازدواجها نمى‏شود، و فرزندان آنها فرزندان مشروع خواهند بود، البته پس از نزول این آیه لازم بوده فورا جدا شوند.

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.