پیامبران الهی

دانلود پایان نامه

آیات( 153و 164) از حضرت موسی7یاد کرده است. ( فَقَدْ سَأَلُوا مُوسى‏ أَکْبَرَ مِنْ ذلِکَ فَقالُوا أَرِنَا اللَّهَ جَهْرَهً) (153)، (…وَ کَلَّمَ اللَّهُ مُوسى‏ تَکْلِیماً ) (164).
2-1-6-3-3- حضرت ابراهیم7
از حضرت ابراهیم7در آیه 125و 163 یاد شده است ودر آیه 125 حضرت را «خلیل الله» معرفی کرده است (وَ اتَّبَعَ مِلَّهَ إِبْراهِیمَ حَنِیفاً وَ اتَّخَذَ اللَّهُ إِبْراهِیمَ خَلِیلاً ) (125).
2-1-6-3-4- یازده پیامبر دیگر
آیه 163 به تعدادی دیگر از این پیامبران الهی با ذکر نام آنها اشاره کرده است، ( إِنَّا أَوْحَیْنا إِلَیْکَ کَما أَوْحَیْنا إِلى‏ نُوحٍ وَ النَّبِیِّینَ مِنْ بَعْدِهِ وَ أَوْحَیْنا إِلى‏ إِبْراهِیمَ وَ إِسْماعِیلَ وَ إِسْحاقَ وَ یَعْقُوبَ وَ الْأَسْباطِ وَ عِیسى‏ وَ أَیُّوبَ وَ یُونُسَ وَ هارُونَ وَ سُلَیْمانَ وَ آتَیْنا داوُدَ زَبُوراً).( از رسول مکرم اسلام6که موردخطاب در آیه می باشند، در قسمت بعد سخن خواهیم گفت).
2-1-6-3-5- حضرت رسول6
آیه79 و170 صریحا حضرت محمد6را به عنوان رسول و فرستاده الهی برای مردم معرفی کرده است. ( أَرْسَلْناکَ لِلنَّاسِ رَسُولاً وَ کَفى‏ بِاللَّهِ شَهِیداً) (79)، (یا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَکُمُ الرَّسُولُ بِالْحَقِّ مِنْ رَبِّکُم‏) (170).
2-1-6-3-5-1- وظایف رسول6در برابر مردم
2-1-6-3-5-1-1- در یافت و ابلاغ وحی الهی
آیه 163 در یافت و ابلاغ وحی را برای رسولان و همچنین رسول اسلام(ص) امری طبیعی و از وظایف اشان می داند. این امر راه بهانه جویی را بر مخالفان می بندد و آنها اگر در اجرای دستورات الهی کوتاهی کنند عذرشان پذیرفته نخواهد شد (إِنَّا أَوْحَیْنا إِلَیْکَ کَما أَوْحَیْنا إِلى‏ نُوحٍ وَ النَّبِیِّینَ مِنْ بَعْدِهِ وَ أَوْحَیْنا إِلى…).
2-1-6-3-5-1-2- انذار و تبشیر
از وظایف دیگری که رسول اسلام6مانند دیگر رسولان انجام دادند انذار و تبشیر است. آیه 165(رُسُلاً مُبَشِّرِینَ وَ مُنْذِرِینَ لِئَلاَّ یَکُونَ لِلنَّاسِ عَلَى اللَّهِ حُجَّهٌ بَعْدَ الرُّسُل) به آن اشاره کرده و بشارت مردم به رحمت الهی و بیم از عذاب را سبب اتمام حجت بر مردم می داند.
2-1-6-3-5-1-3- بیان احکام
مردم از رسول6سوالاتی در مورد احکام شرع اسلام می پرسیدند که وظیفه ایشان جواب دادن به این سوالات بود. آیات 176 و 127 ناظر به این موضوع است و فتوا خواستن مردم در مورد احکام شرعی را نشان می دهد (یَسْتَفْتُونَکَ قُلِ اللَّهُ یُفْتِیکُمْ فِی الْکَلالَهِ …) (176)، (وَ یَسْتَفْتُونَکَ فِی النِّساء قُلِ اللَّهُ یُفْتِیکُمْ فِیهِنَّ وَ ما یُتْلى‏ عَلَیْکُمْ فِی الْکِتابِ فِی یَتامَى النِّساءِ اللاَّتِی لا تُؤْتُونَهُنَّ ما کُتِبَ لَهُنَّ وَ تَرْغَبُونَ أَنْ تَنْکِحُوهُنَّ وَ الْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ الْوِلْدانِ وَ أَنْ تَقُومُوا لِلْیَتامى‏ بِالْقِسْطِ وَ ما تَفْعَلُوا مِنْ خَیْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ کانَ بِهِ عَلِیماً )(127)
بیان احکام توسط رسول6گاهی با سوالات مردم همراه و گاهی از جانب پروردگار به صورت ابتدایی صورت می پذیرفته است. آیات دیگری نیزدر قرآن وجود دارد که نشان می دهد مردم از رسول6سوال می کردند و ایشان از طریق وحی و ارتباط با پروردگار به ایشان جواب می دادند. ( یَسْئَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَ الْمَیْسِرِ قُل‏…؛ از تو در مورد حکم شراب و قمار می پرسند، به ایشان بگو…) (وَ یَسْئَلُونَکَ ما ذا یُنْفِقُونَ قُلِ… ؛ از تو می پرسند که چه چیزی را انفاق کنند؟ به ایشان بگو…) ، (یَسْئَلُونَکَ عَنِ الْیَتامى‏ قُلْ ؛ از تو در مورد یتیمان می پرسند،به ایشان بگو…) ، (وَ یَسْئَلُونَکَ عَنِ الْمَحِیضِ قُلْ ؛ از تو در مورد حکم زنان در حال حیض می پرسند، به ایشان بگو …)
احکام الهی در آیات 13 و 14، با عنوان حدود الهی آمده است (…تِلْکَ حُدُودُ اللَّه‏…) (13)، (وَ مَنْ یَعْصِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ یَتَعَدَّ حُدُودَه‏…) (14). پس بیان احکام و حدود الهی برای مردم از وظایف رسول گرامی اسلام می باشد که طبق آیه 176 سوره، هدف از این کار این است که مردم از گمراهی نجات یابند( …یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ أَنْ تَضِلُّوا …).
آیه 26 هدف از بیان احکام و دستورات الهی را ،که در بعضی مواقع با محدودیت ها و قید و بند های قانونی همراه است، آشکار کردن راههاى خوشبختى و سعادت برای مردم و پاک کردن آنها از گناهان می داند. (یُرِیدُ اللَّهُ لِیُبَیِّنَ لَکُمْ وَ یَهْدِیَکُمْ سُنَنَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ وَ یَتُوبَ عَلَیْکُمْ ) (26).
آیه 58 پند و اندرزهای خداوند را بهترین و کامل ترین اندرزها برای بندگان می داند. (…إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا یَعِظُکُمْ بِه‏…).
2-1-6-3-5-1-4- قضاوت
طبق آیه 105 خداوند قرآن را به حق، بر رسول6 نازل کرده تا ایشان با تکیه به تعالیم الهی، بر اساس حق و عدالت در میان مردم قضاوت کنند (إِنَّا أَنْزَلْنا إِلَیْکَ الْکِتابَ بِالْحَقِّ لِتَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ بِما أَراکَ اللَّهُ). آیه 113 ( وَ أَنْزَلَ اللَّهُ عَلَیْکَ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَهَ وَ عَلَّمَکَ ما لَمْ تَکُنْ تَعْلَمُ …) نزول کتاب و حکمت را بر قلب رسول6از طرف خداوند و تعلیم آنچه را ایشان نمی دانستند، نشان می دهد.
2-1-6-3-5-1-5- تشویق به انجام وظایف
آیه 80 ( وَ مَنْ تَوَلَّى فَما أَرْسَلْناکَ عَلَیْهِمْ حَفِیظاً) رسول6را تنها پیغام رسان از طرف خداوند معرفی کرده که هرکس از او اطاعت کند از خدا اطاعت کرده و هرکس از او سرباز زند، رسول6در برابرش مسئول نیستند و موظف نیستند که به حکم اجبار آنها را از هر خلافکارى باز دارند. وظیفه ایشان تبلیغ رسالت و امر بمعروف و نهى از منکر و راهنمایى افراد گمراه و بى خبر است.
در آیه 84 (فَقاتِلْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ لا تُکَلَّفُ إِلاَّ نَفْسَکَ وَ حَرِّضِ الْمُؤْمِنِینَ ) یکی از مصادیق نافرمانی از دستورات رسول6سرپیچی از فرمان مهم جهاد ذکر شده است. در این آیه به پیامبر6دستور فوق العاده ای داده شده است. ایشان موظف شدند به تنهایى در برابر دشمن بایستند، حتى اگر هیچکس همراهشان گام به میدان نگذارد، زیرا رسول6تنها مسئول وظیفه خویش است، و در برابر سایر مردم تکلیفى جز تشویق و دعوت به جهادو هر کار خیر دیگری ندارد.

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.