اصول لاغر شدن چیست؟

 یه متخصص گفت: افراد واسه کاهش وزن باید از رژیمی استفاده کنن که بتونه در هفته دست کم نیم و بیشترین حد یه کیلو کاهش وزن رو به همراه داشته باشه. کاهش بیشتر از این اندازه نشونه ی یه رژیم سخت بوده و مشکلات جانبی بسیاری به همراه داره که بوسیله متخصصین اصلا پیشنهاد نمی شه.

کاهش وزن weightloss

دکتر رحمت الله مومنی در گفت وگو با ایسنا ، در مورد رژیم غذایی سالم گفت: تغذیه فرد با سن، نیاز بدن و فعالیت فرد رابطه مستقیم داره و هر فرد سالم باید از همه گروه های غذایی که شامل کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها، املاح معدنی، فیبر و آبه در طول روز استفاده کنه.

این متخصص تغذیه با اشاره به اندازه مصرف هر گروه مواد غذایی تو یه فرد گفت: برابر تعریف هرم وارونه نسبت به کار گیری مواد غذایی باید به اندازه لازم هر شخص باشه که این مقدار با در نظر گرفتن فعالیت های بدنی افراد، سن، جنسیت و اسکلت بدنی فرق داره و مصرف زیادتر از اندازه یا حذف خودسرانه بعضی از این مواد باعث به وجود اومدن عوارضی در بدن می شه.

ایشون در ادامه گفت: اگه فردی از بعضی گروه های غذایی مثل ویتامین ها زیادتر از اندازه استفاده کنه باعث افزایش اشتها شده و چاقی بیش از اندازه رو به دنبال داره. البته در صورت نبود مصرف ویتامین هم بدن توانایی مقابله با میکروب ها و ویروس ها رو نخواد داشت، در نتیجه باید از تموم گروه ها به اندازه لازم بدن استفاده شه.

دکتر مومنی با اشاره به به کار گیری غذاهای مضر مثل فست فودها و تنقلات عجیب مانند چیپس و پفک اعلام کرد: مثل این غذاها باعث به وجود اومدن چاقی می شه طوری که هر چی قدر به کار گیری این جور غذاها کمتر شه زیان کمتری به بدن می رسه.

ایشون ضمن تاکید بر اینکه رژیم غذایی حتما باید زیر نظر متخصص تغذیه تجویز شه، گفت: افراد واسه کاهش وزن باید از رژیمی استفاده کنن که بتونه در هفته دست کم نیم و بیشترین حد یه کیلو کاهش وزن رو به همراه داشته باشه و کاهش بیشتر از این اندازه نشونه یه رژیم سخت بوده و مشکلات جانبی بسیاری به همراه داره که بوسیله متخصصین اصلا پیشنهاد نمی شه. علاوه بر این در کنار کنترل تغذیه باید به ورزش هم توجه خاصی شه.

این متخصص تغذیه با اشاره به آدمایی که به صورت خودسرانه از رژیم های غذایی غیر اصولی و سخت استفاده می کنن، اعلام کرد: این رژیم ها به هیج وجه اصولی نبوده و معمولا در بدن این افراد افزایش یا کاهش زیادتر از اندازه نیاز بعضی از ویتامینا دیده می شه که در دراز مدت باعث شل شدن عضلات، شکستگی و ترک روی پوست، ریزش مو، کم خونی و مشکلات دیگه می شه.

مومنی با اشاره به رژیمای تک خوری و مشکلات اون گفت: مثل این رژیما بیشتر باعث کاهش وزن مناسب در مدت زمان کوتاه می شه، اما پس از رها کردن رژیم به سرعت فرد تماشاگر افزایش دوباره وزن هستش، طوریکه مشکلات بسیاری رو واسه ایشون به همراه داره.

ایشون با اشاره به شکل های جور واجور رژیمای غذایی اعلام کرد: افراد سالمی که مریضی خاصی ندارن باید از همه گروه های غذایی به اندازه لازم استفاده کنن، اما آدمایی که بیماریای متابولیکی از جمله بیمارهای قلبی عروقی، دیابت نوع۱ و دیابت نوع ۲ دارن با در نظر گرفتن بیماریای خود باید رژیم خاصی رو در نظر بگیرن و با حذف بعضی از گروه های غذایی و جانشین کردن بعضی مواد دیگه ضمن تامین انرژی لازم بدن بتونن وضعیت مریضی خود رو بهبود بخشن.

این متخصص تغذیه در ادامه با اشاره به اینکه به کار گیری بعضی رژیمای غذایی بستگی به نوع مریضی داره، اضافه کرد: مثلا مریضایی که نقرس کلیوی دارن باید پروتئین گیاهی رو جانشین پروتئین حیوونی کنن و مریضایی که کبد چرب دارن باید از سبزیجات و میوه جات بیشتری استفاده کنن.

ایشون با اشاره به اینکه هر فرد از سنین کودکی تا پیری نیاز به تغذیه خاص زمان خود رو داره، گفت: از دوران بارداری باید هر سه ماه یه بار با در نظر گرفتن نیاز جنین رژیم غذایی عوض شه و حتی در دوران سالمندی هم باید توجه خاصی به تغذیه این افراد شه، در این دوران باید به کار گیری مواد غذایی مثل سبزیا و میوه ها زیاد شده و مصرف چربی ها و غذاهای سنگین کم بشه.

مومنی با اشاره به تاثیر مثبت رژیم غذایی درست در زندگی افراد اضافه کرد: اگه وعده های غذایی مصرفی اندازه کالری و ویتامین های لازم بدن رو تامین کنه، ضمن تامین انرژی بدن باعث به وجود اومدن شادی و نشاط در فرد می شه و در صورت قرار گرفتن ورزش هم در کنار تغذیه درست، کارکرد کارای روزانه و زندگی فرد در اجتماع خوب میشه.

ایشون با تاکید بر رعایت نکات بهداشتی در بین پخت و مصرف غذا گفت: غذا می تونه در کنار تامین انرژی، سرحالی و نشاط به همراه داشته باشه یا جزو عوامل مریض کننده یا از عوامل درمان به حساب رود ضمن اینکه غذا توان یه فرد در طول روز رو تامین می کنه و باید به اون توجه خاصی شه و کلا بدن آدم نیاز به ۳ نوبت غذای اصلی و ۲ نوبت میان وعده داره.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

دلیل کم نشدن وزن چیه؟

بازنشر سیمرغ