اصول موفقیت کارآفرینی

به گزارش آلامتو به نقل از مجله خلاقیت؛ کارآفرینی مسئله ایه که بدون داشتن نظم کاری و انگیزه قوی نمیشه در اون موفق بود؛ اصول کارآفرینی رو رعایت کنین و در اون به موفقیت برسین:

اصل اول کارآفرینی

بنویس من مسئول شرایط فعلی خودم هستم، قرار نیس کسی به جای من تصمیم بگیره. پس تصمیم بگیر گذشته رو فراموش و واسه اولین بار زندگی رو از نو شروع کنی.

ببین معمولا آدما مسوولیت ناکامیای خود رو قبول نمی کنن و تلاش می کنن واسه توجیه شکست خود مقصری پیدا کنن. پس مشکلات بعدی ظاهر می شه و ناکامیای بعدی در انتظار اوناس.

در حالی که آدمای موفق در صورت ارتکاب اشتباه مسوولیت اون رو قبول می کنن و تلاش در جبران و تغییر اون می کنن. اگه تو تا الان موفق نبوده ای به این دلیله که شاید دنبال مقصری واسه مشکلاتت بوده ای! اینطور نیس؟

– بله، من همیشه فکر می کردمرئیسم مقصره یا چون همکار بداخلاقی دارم نمی تونم پیشرفت کنم و بعضی وقتا هم خونواده ام رو مسوول می دونستم. فکر می کردم اگه خونواده پولداری داشتم حتما موفق می شدم و بعد تلاش می کردم خودمو دلداری بدهم که الان یه بحران جهانی داریم و از این نوع حرفا.

– چون تو بقیه رو مقصر در شکست ات می دونستی پس تلاش می کردی به جای درمان درد، مسکن مصرف کنی و خودتو دلداری می دادی و حرکتی نمی کردی. حالا سوالی رو یادداشت کن و جواب خودتو بنویس.

سوال: «من واقعا در زندگی دنبال چی هستم؟ من باید چه اقدامی انجام دهم؟:»

– خوب دوست دارم موفق باشم، پولدار باشم.

– بهتره موفقیت رو فقط در ثروت خلاصه نکنی، تو میتونی اینطور جواب بدهی «من دنبال یه شغل یا درآمد عالی، روابطی مطلوب، استقلال مالی، داشتن اندامی مناسب، بدنی سالم و قوی و … هستم.»

– آره، اینطوری خیلی کاملتره.

– خوب پس باید همین امروز اقدام کنی.

– چه اقدامی؟ چجوری؟

– اینجا یه چمدونه که من واسه تو آماده کردم. در این چمدون کتابایی در زمینه های تجارت، روانشناسی، فلسفه، اقتصاد، موفقیت شخصی، تغذیه و … گذاشتم که باید به مطالعه اونا بپردازی. البته چگونگی درست مطالعه و برنامه ریزی واسه مطالعه رو هم به تو آموزش میدم. الان اصل دوم رو یادداشت کن.

successful-smiling-man

اصل دوم کارآفرینی

«با مطالعه و آموختن، اعتماد به نفس آدما بیشتر می شه.»

– خوب، چگونگی درست مطالعه چیه؟

– ببین تو باید همیشه هنگام مطالعه یه دفتر، کنار خودت داشته باشی و مطالبی رو که یاد می گیری با نوشتن خودت خلاصه نویسی کنی. اینطوری یادگیری تو سه برابر بیشتر می شه و هنگام مرورمطالب چون با نوشتن و ادبیات خودت نوشتی مغزت خیلی راحت موضوعات رو به هم ربط میده. البته بهتره اصل سوم رو بنویسی که جمله تکمیل شه.

اصل سوم کارآفرینی

«بین مغز و دست یه رابطه عجیب و جادویی هست.»

منظور من اینه که وقتی مطالب رو یادداشت می کنی موقع کارا و تصمیمات به سمتی می ری که آموخته ات رو اجرا کنی و این رابطه دست و مغز یا عمل و علم نامیده می شه.

– ولی اینطوری که خیلی سخته؟

– عوضش، یافته های، خیره کننده هستن. بهتره همیشه دنبال کیفیت باشی، نه کمیت. اگه یه کتاب خوب رو درست بخونی ومطالبش رو طوری یاد بگیری که قدرت استفاده و آموزش اونا رو به بقیه داشته باشی خیلی موفق تر هستی.

– باشه استاد، از این به بعد همینطوری مطالعه می کنم.

– حالا می خوام خصوصیات مهمی از کارآفرینان موفق رو برات تشریح کنم و باید به دقت یادداشت کنی و دقیقا روی این خصوصیات فکر کنیم.

۱- تفکر آدمای موفق در مورد کارایی که انجام دادن یا انجام میدن با بقیه فرق داره.البته اونا فقط درباره اینکه چه کارایی انجام دادن فکر نمی کنن بلکه در مورد برنامه ریزی کارا و اینکه چیجوری کارا رو به پایان برسانند هم فکر می کنن. هم اینکه مشکلات رو به صورت یه مصیبت نگاه نمی کنن بلکه مشکلات رو نقاط عطفی می دونن که باید برطرف کنن و می دونن چیجوری باید مشکلات رو برطرف کنن و وارد مرحله بعدی شن.

۲- قبل از نیاز با بقیه رابطه برقرار می کنن و چون همیشه در این فکرن که باید تبدیل به یکی از موفق ترین آدما بشن دائم از خود می پرسن باید با کی آشنا شوم؟ باید کدوم فرصتا رو قبل از ضرورت جدی بگیرم و در ادامه اصل چهارم رو یادداشت کن.

موفقیت در زندگی Success

اصل چهارم کارآفرینی

«در موفقیت به کمک بقیه نیاز مبرم دارن.»

۳- افراد موفق منتظر به وجود اومدن فرصتا نیستن بلکه اونا خالق فرصتا هستن.

۴- افراد موفق دائم در حال جست و جو هستن و با خطر پذیری تلاش در انجام کارای متفاوتی نسبت به بقیه دارن.

۵- عادتایی رو واسه خود میسازن و اونا رو تکرار می کنن. البته افراد شکست خورده عادت به انجام اینجور کارایی ندارن. افراد موفق عادت می کنن تسلیم نشن و اگه از در بیرونشان بندازن از پنجره وارد می شن.

اصل پنجم کارآفرینی

«خیلی راحت تسلیم نمی شن و با همت مشکلات رو از پیش رو برمی دارن.»

۶- قبل از انجام هر کاری سود کار رو سبک و سنگین میکنه و بعد تصمیم به انجام می گیرن. وقتی رو که ۱۰ سکه طلا ارزش داره به کاری که تنها ۱ سکه طلا ارزش داره اختصاص نمی دن.

۷- افراد موفق می دونن وقت خود رو با چه کسائی بگذرونن. کی رو به لیست دوستان اضافه و چه کسائی رو حذف کنن.

اصل ششم کارآفرینی

«خیلی سریع دوستی خود با افراد بی انگیزه و کسائی که مسوولیت کارای شون رو قبول نمی کنن قطع می کنن.»

۸- باید در انجام کارا ابتکار عمل و خلاقیت داشته باشی و این جمله رو بنویسی که «من از مشکلات هول و هراسی ندارم. بلکه مشکلات رو به عنوان بخشی از زندگی خود قبول می کنم و واسه شکست دادن اونا تلاش در پیدا کردن راه حلی خلاقانه و مبتکرانه دارم.»

۹- باید بین خونواده، فرهنگ و کسب و کارت رابطه صحیحی بسازی و اینم یکی از اصول افراد موفقه. یعنی کاری رو انتخاب کنی که در حد و اندازه خونواده شما باشه و خونواده از انجام این کار بوسیله شما راضی باشن. هم اینکه فقط به اندازه ای که کسب و کارت اجازه میده واسه خرج خونواده ورداری و مسائلی مانند نسیه و کار رایگان واسه دوستان و آشنایان رو مدیریت کنی.

۱۰- یکی از مهمترین خصوصیات اصول و فنون گفتگو یه جلسه به طور کامل صحبت می کنیم. واسه امروزکافیه. چمدون کتابا رو به کوپه خودت ببر و مطالعاتت رو شروع کن وهر سوالی داشتی یادداشت کن و واسه من مطرح کن.

– باشه استاد، روز خوبی داشته باشین.

– ممنون، توئم همینطور.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

خلاقیت موفقیت