اطلاعاتی درباره بیماری ایدز در ایران

همه گیری پایان ایدز از چه سالی در ایران شروع شد؟ وضعیت فعلی آمار این مریضی ویروسی در کشور چیجوریه؟ آخرین برنامه ایران در مورد پیشگیری از ایدز چیه؟ در گزارش زیر نگاه کوتاهی به گذشته ایدز و وضعیت فعلی و آینده این مریضی در کشور داشته ایم.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، همه گیری دچار شدن به ویروس ایدز در ایران، از اوایل دهه ۱۳۶۰ در میان بیماران هموفیل دریافت کننده فراورده های خونی مانند عامل ۸ و عامل ۹،   که از اروپای غربی وارد کشور می شد به طور مخفی و بی سروصدا شروع شد.

در سطح جهانی، با شناخت مریضی ایدز در سال ۱۹۸۱ و کشف ویروس ایدز (HIV) در سال ۱۹۸۳، انتقال ویروس ایدز از راه خون آلوده و تماس جنسی با افراد گرفتار به HIV مشخص شد. در سال ۱۹۸۵ با کشف تست های سرولوژیک واسه تشخیص HIV و ایدز، راه واسه پیشگیری و کنترل ایدز هموارشد.

همراه با شناسایی HIV و ایدز به عنوان یه مریضی قابل انتقال از خون آلوده، غربالگری خون و فراورده های خونی در خیلی از کشورای دنیا مخصوصا کشورای پیشرفته شروع شد.  در نتیجه با جفت و جور فرآورده های خونی گرما دیده، قدم های موثری در پیشگیری از انتقال HIV در دریافت کنندگان خون و فرآورده های خونی ورداشته شد.

در ایران اولین مورد ایدز در سال ۱۳۶۵ تو یه کودک پنج ساله هموفیلی تشخیص داده شد.  با بررسی تموم افراد هموفیلی در کشور که تعداد اونا در اون زمان به حدود ۲۰۰۰ نفر می رسید و همه اونا هم از فاکتورهای خونی ۸ و ۹ وارداتی استفاده کرده بودن، مشخص شد که حدود ۱۵ درصد از اونا به ویروس ایدز (HIV) گرفتار شده ان.

موج دوم همه گیری از اوائل دهه ۱۳۷۰ در میان معتادان به مواد مخدر تزریقی به دلیل به کار گیری سرنگ و سوزن مشترک شروع  و دامنه اون به زندان ها کشیده شد؛  طوری که در شروع این موضوع،  بیشتر از ۸۰ درصد از مبتلایان به HIV رو معتادان تزریقی تشکیل می دادن.

با ایجاد کلینیک های مثلثی (با هدف پیشگیری از ایدز، اعتیاد و مریضی های آمیزشی) که در کرمانشاه شروع شد و به بقیه نقاط کشور پیشرفت یافت، برنامه پیشگیری و کنترل ایدز با استقبال بیشتری روبرو شد و با ایجاد مراکز مشاوره و تست داوطلبانه در بیشتر استان ها و شهرستان های کشور همراه با پخش سرنگ و سوزن یه بار مصرف در زندان ها و گسترش برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی، موفقیت بیشتری در کاهش آسیب در معتادان تزریقی و جلوگیری از منتشر کردن وسیع HIV و ایدز در جامعه به دست اومد،  به طوری که درصد مبتلایان به HIV و ایدز در اثر اعتیاد تزریقی از بیشتر از ۸۰ درصد  در اوائل دهه ۱۳۷۰،  به کمتر از ۶۰ درصد الان کم شد.

و اما موج سوم ایدز

 طی چند سال گذشته با در نظر گرفتن رایج شدن مصرف مواد محرک صنعتی از نوع آمفتامین ها و متافتامین ها که منتهی به رفتارای جنسی کنترل گسیخته ای می شن، درصد موارد دچار شدن به دلیل تماس جنسی مخصوصا در جوانان رو به زیاد شدنه و به شروع موج سوم همه گیری به وجود اومده بوسیله تماس جنسی دامن زده.

در صورت نبود توجه به مشکل اعتیاد به مواد محرک های جدید مانند آمفتامین ها و متافتامین ها، به دلیل افزایش روابط جنسی پرخطر مخصوصا در جوانان، این نگرانی هست که درزمان چند سال آینده موج سوم همه گیری HIV و ایدز که از تماس جنسی مهارگسیخته ناشی می شه، جای خود رو در جامعه مخصوصا در میان جوانان و نوجوانان باز کرده و مشکلات جدیدی رو واسه کشور به وجود آورد.

لازمه موفقیت در مقابله با HIV و ایدز ایجاد عزم ملی، همکاری قوی بین بخشی، مشارکت فعال جامعه، وضع قوانین لازم واسه پشتیبانی از افراد گرفتار به HIV و ایدز به خاطر جلوگیری از انگ و بی عدالتی، همکاری نزدیک بخش خصوصی و سازمان های غیر دولتی با بخش دولتی، احساس مسئولیت فردی، خانوادگی و اجتماعی و کلا بسیج همگانی جامعه س.

حال ضمن حفظ دست آوردهای قبلی در جلوگیری انتشار HIV و ایدز در بین معتادان تزریقی که لازمه اون پیشرفت و تقویت مرکز کاهش آسیب و مراکز مشاوره و تست داوطلبانه س، در شناسایی افراد پر خطر، تشویق اونا به انجام مشاوره و تست داوطلبانه، کشف موارد جدید دچار شدن و درمان تموم افراد دارای شرایط با داروهای ضد ویروس ایدز لازمه؛  چون با انجام این کار علاوه بر اینکه به افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان کمک می شه، به دلیل کاهش بار ویروس در بدن افراد تحت درمان، خطر انتقال ویروس به بقیه هم تا ۹۵ درصد کاهش می یابد. اینطوری از نظر جلوگیری انتشار ویروس در سطح جامعه موفقیت زیادی بدست میاد.

سال ۲۰۳۰، پایان همه گیری ایدز

 رییس اداره ایدز وزارت بهداشت،  فروردین ماه امسال اعلام کرد از سال ۶۷ تا اول مهرماه ۹۴، ۳۰هزار و ۱۸۳ مورد این مریضی در کشور شناسایی شده که ۶۷ درصد انتقال از راه اعتیاد تزریقی و ۱۸ درصد از راه جنسی صورت گرفته. از بین کل موارد دچار شدن به ایدز در سال ۹۳ هم، ۴۱ درصد از راه اعتیاد تزریقی و ۳۶ درصد از راه جنسی صورت گرفته. هم اینکه ۱۵ درصد از کل آمار افراد گرفتار به ایدز از سال ۶۷ تا ۹۴ رو زنان و ۸۵ درصد رو مردان تشکیل داده ان.

ایران همراه با بقیه کشورها هم جهت با اهداف بین المللی خود، واسه رسیدن به پایان همه گیری ایدز تا سال ۲۰۳۰ معتقد به انجام سه هدف شده. شناسایی ۹۰ درصد موارد آلوده به ایدز، مراقبت و درمان ۹۰ درصد موارد گرفتار و هم اینکه درمان ۹۰ درصد از آدمایی که حجم ویروس در بدن اونا به حدی رسیده که توانایی انتقال و عفونت زایی به بقیه رو نداشته باشه؛ سه هدف اصلی این برنامه هستن.

 بازنگری دستورالعمل های مراقبت و درمان HIV ایدز و مریضی های آمیزشی با آخرین اطلاعات علمی روز و هم اینکه پیشنهاد بخش های علمی و بین المللی صورت گرفته. بر این پایه اطلاعات به دست اومده از گزارشات اجرایی، تطبیق و تدوین شده.

آموزش پیشرفته پزشکان دکتر ایدز و ارتقای کیفیت فعالیت ها و برنامه های کاهش آسیب از برنامه های آینده واسه پیشگیری از گسترش ایدز در کشوره که جمعیت های کلیدی مثل معتادان تزریقی که در خطر انتقال جنسی HIV / ایدز هستن رو هدف گرفته.

نشونه های دچار شدن به ایدز چیه؟

اشتباهات عادی درباره HIV و مریضی ایدز

ایدز ایسنا دانستنی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *