اسفند ۹, ۱۳۹۹

اطلاعات ضروری و نکات مهم در سفر به پاناما

راهنمای سفر به پاناماpanama

اگه به دنبال انتخاب یه کشور مناسب در قاره آمریکا واسه سفرین ما به شما پاناما رو پیشنهاد میکنیم، یه کشور با دیدنیای فراوون و تجربه های جذاب واسه گردشگران.

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت ما؛ پاناما کشوری در آمریکای مرکزی و پایتخت اون پاناما سیتی است. با راهنمای سفر به پاناما همراه ما باشین.

پس از ساخت کانال پاناما در سال ۱۹۱۴، این کشور همیشه مرکز کشتیرانی بین المللی و نقطه ی اتصال اقیانوس آروم و دریای کارائیب بوده. در سال های گذشته، این کشور به یه مقصد گردشگری جذاب تبدیل شده. این روزا گردشگران زیادی واسه سفر به بوکاس دل تورو (Bocas del Toro)، جزایر San Blas و پاناما سیتی به این کشور سفر می کنن. اما اگه از مسیرهای شلوغ گردشگری فاصله بگیرین و به مناطقی سفر کنین که معمولا گردشگران اونا رو ندیده می گیرند، جاذبه های بیشتر، غذاهای لذیذتر و قیمت های پایین تری رو تجربه می کنین. پاناما کشوریه که در اون از تماشای حیات وحش، پارک های ملی و سواحل قشنگتر لذت میبرین. در ادامه با پاناما، هزینه های سفر به این کشور و مشهورترین جاذبه های گردشگری اون آشنا می شیم.

اطلاعات لازم پاناما

اختلاف ساعت با تهران

پاناما در منطقه ی وقتی UTC/GMT -5 قرار داره و ۹ و نیم ساعت از تهران عقب تره.

زبون رسمی پاناما

زبون اسپانیایی

واحد پول پاناما

بالبوا / دلار آمریکا (PAB / USD)

هر دلار آمریکا برابر با ۳۲۴۳۰ ریاله.

نوع برق شهری

برق شهری در پاناما ۱۱۰ ولت و ۶۰ هرتزه. پریزها و دوشاخه ها از نوع A و B هستن که در ادامه تصویر اون رو مشاهده می کنین:

اطلاعات مهم سفر به پاناما panama

راهنمای تور پاناما panama

کد تلفن کشور

+۵۰۷

شماره های اضطراری در پاناما

آمبولانس: ۱۰۳

آتیش نشانی: ۱۰۳

پلیس: ۱۰۴

جهت رانندگی

راست

فرودگاه های بین المللی

فرودگاه بین المللی بوکاس دل ترو ایسلا کولون

فرودگاه بین المللی انریکه ملک

پاناماسیتی – فرودگاه بین المللی توکامن

وضعیت آب و هوای پاناما

پاناما در آمریکای مرکزی قرار داره. آب و هوای این کشور، گرمسیریه و فصل های بارانی گرم و مرطوبی داره که بین ماه های مه تا ژانویه س. یه فصل کوتاه خشک هم در پاناما هست که از ژانویه تا مه طول می کشد. به دلیل نزدیکی پاناما به خط استوا، آب و هوای این کشور گرمه حتی در مناطق کوهستانی. البته آب و هوای شهرهای جور واجور این کشور با هم فرق داره و از دو اقیانوس جور واجور تاثیر می پذیرد.

گردشگری و سفر به پاناما panama

بهترین زمان واسه سفر به پاناما

در تموم ماه های سال می تونید به این کشور سفر کنین. با اینحال، فصل خشک سال معمولا بهترین زمان واسه سفر به این کشور در نظر گرفته می شه. میانگین دمای هوا در تموم طول سال تقریبا ثابت و برابر با ۳۰ درجه ی سانتیگراد یا بیشتره.

هزینه های سفر به پاناما

نکته: پاناما دو وجه عادی داره یکی دلار آمریکا و یکی پول محلی که بالبوآ اسمشه. واسه سفر به این کشور لازم نیس که پول محلی همراه داشته باشین. البته بد نیس واسه خرید های کوچیک و روزانه از واحد پول محلی استفاده کنین ولی بیشتر خرید و پرداخت هزینه ها رو می تونید با دلار آمریکا انجام بدین.

هزینه ی اقامت

اماکن اقامتی در پاناما بسیار ارزون هستن. هزینه ی اقامت در خوابگاه هاستل ها بین ۸ تا ۱۲ دلار (۲۶ هزار تا ۳۹ هزار تومن) خرج داره. اتاق های خصوصی هاستل ها از شبی ۴۰ دلار (۱۳۰ هزار تومن) واسه اتاق دوتخته شروع می شه. بیشتر هاستل ها در شهرهای بزرگ، وای فای رایگان دارن و بعضی از اونا صبحونه ی رایگان هم میدن.

هتل های ارزون از شبی ۲۰ دلار (۶۵ هزار تومن) شروع می شن. به کار گیری خدمات Airbnb در سراسر این کشور رایجه و اتاق های اشتراکی از این روش رو می تونید با شبی ۱۵ دلار (۴۹ هزار تومن) کرایه کنین. واسه کرایه ی یه آپارتمون کامل باید شبی ۶۰ دلار (۱۹۵ هزار تومن) بپردازید. در سراسر این کشور امکان چادر زدن در اردوگاه ها هست و هزینه ی اون شبی ۵ تا ۱۰ دلار (۱۶ هزار تا ۳۲ هزار تومن) است.

هزینه ی غذا

هزینه ی غذاهای غرفه خیابانی و غذاخوری های محلی واسه هر وعده بین ۲ تا ۵ دلار (۶ هزار تا ۱۶ هزار تومن) است. رستوران های غربی به ازای هر وعده ۱۰ دلار (۳۲ هزار تومن) هزینه دارن. واسه اینکه یه وعده غذای خوب همراه با نوشیدنی بخورین باید ۴۰ دلار (۱۳۰ هزار تومن) بپردازید. واسه اینکه هزینه ی غذا رو کم کنین می تونید مواد غذایی لازم رو بخرین و خودتون آشپزی کنین. هزینه ی خرید مواد غذایی لازم واسه یه هفته در حدود ۳۰ تا ۵۰ دلار (۹۷ تا ۱۶۰ هزار تومن) است.

هزینه ی حمل و نقل عمومی

اتوبوس های بین شهری در سراسر این کشور بین ۱۰ تا ۲۰ دلار (۳۲ هزار تا ۶۵ هزار تومن) هزینه دارن. اتوبوس های شبونه ۲۵ دلار (۸۰ هزار تومن) قیمت دارن. واسه سفر داخل شهر پاناما، در حدود ۴ دلار (۱۳ هزار تومن) باید هزینه کنین. در بیشتر شهرها امکان کرایه ی دوچرخه هست و بهتره فقط در مسیرهای مشخص شده دوچرخه سواری کنین چون دوچرخه سواری در خیابون ها و جاده ها، ایمن نیس. واسه چند ساعت کرایه ی دوچرخه بین ۱۰ تا ۲۰ دلار (۶۵ هزار تومن) باید بپردازید.

هزینه ی فعالیت های تفریحی

هزینه ی تورهای قهوه ۲۵ دلار (۸۰ هزار تومن) و غواصی ۶۰ دلار (۱۹۵ هزار تومن) است. بیشتر تورهای یه روزه ی پیاده گردی در طبیعت در حدود ۵۰ دلار (۱۶۰ هزار تومن) هزینه دارن. بازدید از کانال پاناما ۱۵ دلار (۴۸ هزار تومن) هزینه داره. کروزهای جزیره ی محبوب San Blas در حدود ۴۲۵ دلار (۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومن) به ازای یه کروز ۴ تا ۵ روزه هزینه دارن.

میانگین هزینه ی روزانه ی پیشنهادی: ۳۵ تا ۴۵ دلار (۱۱۳ هزار تا ۱۴۶ هزار تومن)

البته این هزینه ی پشنهادی در شرایطی محاسبه شده که در هاستل اقامت کنین، غذای ارزون بخورین و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنین. با به کار بستن نکات زیر می تونید هزینه ی سفرتون رو از این مقدار هم کم کنین اما اگه بخواین سفری مناسب داشته باشین و اقامتگاه و غذای بهتری رو انتخاب کنین باید بیشتر هزینه کنین.

صرفه جویی در هزینه ها

در غذاخوری های محلی غذا بخورین

وعده های غذایی غذاخوری های محلی بین ۳ تا ۴ دلار (۱۰ هزار تا ۱۳ هزار تومن) هزینه دارن. با این مبلغ می تونید مرغ، برنج، خوراک لوبیا و غذاهایی مثل اون بخورین. البته شاید اونا غذاهای لذیذی نباشن اما در این صورت هزینه ی خورد و خوارک تون خیلی کاهش می یابد.

تاکسی سوار نشید

تا جایی که ممکنه تاکسی سوار نشید چون راننده تاکسی ها در پاناما اهل چانه زدن نیستن و هزینه های خیلی از توریست ها می گیرند.

قمقمه یا بطری آب همراه داشته باشین

در بیشتر کشورای دنیا، آب لوله کشی قابل آشامیدنه. لازم نیس دائم از مغازه آب بخرین. قمقمه و بطری آب همراه داشته باشین و در مواقع ضرورت اون رو از شیر آب پر کنین.

اتاق بدون آب گرم رزرو کنین

در پاناما هوا گرمه و معمولا به حموم آب گرم نیاز پیدا نمی کنین پس می تونید اتاق با حموم آب سرد رزرو کنین تا مجبور نباشین واسه آب گرم هزینه ی زیاد پرداخت کنین.

جاهای دیدنی و مناطق گردشگری پاناما

بازدید از کانال پاناما

این کانال اول در سال ۱۹۱۴ گشایش شده. کانال پاناما با طول ۷۷ کیلومتر یه راه آبی در کشور پاناما هستش که اقیانوس اطلس رو به اقیانوس آروم وصل می کنه. این کانال از سرتاسر تنگه ی پاناما می گذره و مجرای کلیدی واسه تجارت بین المللی به حساب می رود. این کانال از سه سد سلولی استفاده می کنه: سدهای Miraflores و Pedro Miguel در سمت اقیانوس آروم و سد Gatun در سمت دریای کارائیب. می تونید قایق سواری در کانال رو هم تجربه کنین.

دوچرخه سواری در کنار گذرگاه Amadour

این گذرگاه ۶ کیلومتری، وقتی که کانال پاناما ساخته شد، سه جزیره رو به هم وصل می کنه. چشم انداز این گذرگاه بسیار دیدنیه و واسه دوچرخه سواری مناسبه. تو یه طرف منظره ی زیبای کانال رو می بینید و از طرف دیگه چشم اندازی دیدنی از شهر. در این راه رستوران ها و فروشگاه های توریستی زیادی هست که می تونید توقف کنین و ساعات و دقایقی رو در اونا بگذرونین. امکان کرایه ی دوچرخه هم در راه هست. واسه کرایه ی دوچرخه بین ۱۰ تا ۲۰ دلار باید هزینه کنین.

منطقه ی تاریخی Casco Viejo

کشور پاناما panama

این منطقه ی تاریخی خارج از پاناما سیتی قرار داره و قدیمی ترین شهر آمریکاست. امروزه، خیابون های این شهر با آجرهای قرمز رنگ، میزبان کافه ها، رستوران ها و مراکز توریستی متعدده. معماری اسپانیایی این منطقه، جلوه ای تاریخی و قشنگتر به اون داده. در سال ۱۹۹۸، اهمیت تاریخی و فرهنگی این شهر باعث شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسه.

بقایای به جامانده در Panama Viejo

پاناما قبل اینکه بوسیله کاپیتان هنری مورگان در سال ۱۶۷۱، خراب بشه، مهم ترین شهر تجاری اسپانیایی زبون در ساحل اقیانوس آروم بود. امروزه آثاری که از اون دوران به جا مونده، محوطه ی بزرگی رو در بر می گیرد و شامل خیابون ها، میدون ها، کلیساها، یه بیمارستان، یه کلیسای جامع، دیواره ها و ستون هاییه که همه از سنگ ساخته شده بودن.

بوکاس دل تورو (Bocas del Toro)

بوکاس دل تورو، مشهورترین و محبوب ترین مقصد گردشگری در پاناما است. در این مقصد بی مثل و رویایی هم جاذبه های یه منطقه ی کارائیبی رو می بینید و هم جذابیت های طبیعی چون جنگل ها و دامنه های سرسبز. یکی از فعالیت های تفریحی جذاب در این منطقه، موج سواریه. تاکسی های دریایی زیادی در این منطقه وجود دارن و همیشه در دسترس هستن تا گردشگران رو به مناطق جور واجور ببرن و اونا رو به بهترین مکان واسه غواصی برسانند.

قایق سواری تا Embera

واسه رسیدن به این دهکده ی بومیان باید از رود Chagres با قایق بگذرید و از جنگل های بارانی عبور کنین. این راه جذاب فرصتی رو واسه شما جفت و جور می کنه تا با پوشش گیاهی و جانوری منطقه آشنا شید و اون رو از نزدیک ببینین. در آخر، وقتی که به دهکده برسین و با قبیله ی Embera برسین متوجه می شید که این قبیله سال هاست به سبک و راه و روش قدیمی و با سنت های صدها سال پیش خود زندگی می کنن. در این دهکده، اهالی این قبیله از شما با غذای محلی، موسیقی و رقص محلی استقبال می کنن. می تونید صنایع دستی اونا رو بخرین یا زیر یکی از آبشارهای این منطقه شنا کنین.

گشت و گذار در شهر Boquete

این شهر کوچیک و قشنگتر در منطقه ی کوهستانی Chiriquí قرار گرفته. بیشتر وسعت و تصاویر این منطقه رو مزارع قهوه تشکیل داده و این شهر میزبان Mi Jardin es Su Jardin یکی از سه باغ خصوصی برتر دنیا هستش. در نواحی دور و بر این منطقه می تونید چند روزی رو در دل طبیعت استراحت کنین و پیاده گردی در تصاویر دیدنی رو تجربه کنین. رستوران های فوق العاده ای در این منطقه واسه پذیرایی از گردشگران هست که غذاهای خوشمزه و باکیفیتی سرو می کنن.

راه آهن کانال پاناما

این راه آهن، شهر پاناما رو به شهر Colón وصل می کنه و از اقیانوس آروم تا اطلس ادامه داره. با سفر در این راه می تونید تصاویر زیبایی از کانال، دریاچه ی Gutan و جنگل های بارانی ببینین. با تورهای سفر در این راه این فرصت واسه شما جفت و جور می شه که دو اقیانوس رو تو یه سفر ببینین و لذت ببرین.

تماشای حیات وحش در آتیش فشان بارو

آتیش فشان بارو (Volcan Baru) تنها آتیش فشان پاناما و مرتفع ترین نقطه در این کشوره. ارتفاع این کوه آتیش فشان به ۳۴۷۴ متر می رسد. در دامنه های کم ارتفاع تر این کوه، مزارع قهوه هست و دامنه های مرتفع تر اون بخشی از پارک ملی آتیش فشان باروه. در بازدید از این منطقه حتما دوربین خود رو همراه ببرین؛ جنگل های این ناحیه محل زندگی درازدامن نورانی (Resplendent Quetzal) یکی از زیباترین پرندگان دنیا هستش. تورهای پیاده گردی همراه با راهنما واسه گشت و گذار در این منطقه هست.

بازدید از پورتو بلو (Portobelo)

راهنمای سفر به کشور پاناما panama

این شهر کوچیک و آروم بوسیله کریستف کلمب در سال ۱۵۰۲، پرتو بلو به معنی بندر قشنگتر نام گرفته. استحکامات این شهر که در قرن هجدهم بوسیله اسپانیایی ها ساخته شده، هنوزم هست و در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده. این قلعه ها و استحکامات دفاعی رو اسپانیایی ها واسه حفاظت از طلاهای خود در برابر دزدان دریایی ساخته بودن.

قایق سواری در مجمع الجزایر San Blas

این مجمع الجزایر در دریای کارائیب واقع شده و مقصدی محبوب و پرطرفدار واسه تورهای قایق سواریه. این جزایر محیطی دهاتی دارن و مکانی فوق العاده واسه گذروندن تعطیلات در محیطی آروم و دور از هیاهوی شهری هستن. قایق رانی و غواصی از فعالیت های تفریحی محبوبی هستن که در این جزایر امکان انجام اونا واسه گردشگران جفت و جور شده. این جزایر یکی از مقصدهای گردشگری محبوب واسه کوله گرده ها و کسانیه که می خواهند سفری ارزون رو تجربه کنن. البته اقامتگاه ها و تفریح گاهْ های لوکس هم در این منطقه هست.

استراحت در ساحل در شهر Pedasi

این شهر کوچیک در ساحل اقیانوس آروم قرار داره و حدود پنج ساعت تا شهر پاناما فاصله داره. این شهر مقصدی محبوب و پرطرفدار واسه موج سواریه. با وجود اینکه این شهر در سال های گذشته به یه مقصد عالی واسه مهاجران تبدیل شده اما هنوزم تقریبا دور از دسترس و بکره و گردشگران کمی از اون بازدید می کنن. از اونجایی که تعداد توریست های این شهر کمه، سواحل اون خلوت هستن و علاوه بر شنا و آبتنی می تونید ماهیگیری رو هم در آین شهر تجربه کنین.

گشت و گذار در پارک های جنگلی

پاناما panama

خارج از شهر پاناما، سه پارک جنگلی به نام های Parque Soberania، Parque Metropolitano و Parque Chagres هست. اگه دوست دارین از زندگی شهری و ازدحام و شلوغی اون فاصله بگیرین و ساعاتی رو در دل طبیعت بگذرونین در این پارک ها می تونید فعالیت های تفریحی جذابی مانند پیاده روی، تماشای پرندگان و تماشای حیات وحش رو تجربه کنین. در نزدیک این پارک ها می تونید تنبل، موچه خوار و میمون ها رو از نزدیک ببینین.

بازدید از مزارع قهوه

قهوه ی پاناما بسیار باکیفیته و این کشور در میان بهترین کشورای دنیا از نظر تولید قهوه ی باکیفیت قرار داره. یکی از جاذبه های دیدنی این کشور، تورهای بازدید از مزارع کاشت قهوه س. در شهر Boquete می تونید از مزارع Café Ruiz و Finca Lerida بازدید کنین که هر دو تورهای خوبی برگزار می کنن و اطلاعات کامل و دقیقی در مورد گذشته ی کاشت قهوه در این کشور به گردشگران ارائه می کنن. البته در مناطق دیگه هم تورهای مختلفی برگزار می شه که بیشتر اونا امکان تست قهوه هم دارن.

موج سواری در سانتا کاتالینا (Santa Catalina)

این منطقه یه مقصد محبوب واسه موج سواریه. البته در نظر داشته باشین که در این شهر فقط ۳۰۰ نفر زندگی می کنن پس توقع امکانات عالی و زرق و برق زندگی شهری نداشته باشین. اگه دوست دارین در سفر به پاناما موج سواری کنین و از سواحل قشنگتر لذت ببرین، به این شهر سفر کنین. اگه موج سواری بلد نیستین جای نگرانی نیس. در این شهر تورهای آموزشی هم برگزار می شه که هزینه ی اونا معمولا شامل جایی واسه اقامت، غذا و کلاس های آموزشیه.

رژیم غذایی مردم پاناما

دیدنیهای پاناما panama

آشپزی در پاناما ترکیبی از فوت وفن های آشپزی اسپانیایی، آفریقایی و آشپزی بومی آمریکا هستش. غذاها و مواد اولیه ی تشکیل دهنده ی اونا، تنوع قومی و نژادی این کشور رو نشون می دهد. از اونجایی که پاناما مانند پلی بین دو قاره واقع شده، از نظر میوه های استوایی، سبزیجات و طعم دهنده ها، تنوع زیادی داره.

غذاهای سنتی پانامایی از نظر ادویه جات و طعم ها، ملایم هستن و تند و تیزی غذاهای نواحی دور و بر مثل آمریکای لاتین رو ندارن. از مهم ترین مواد اولیه ی تشکیل دهنده ی غذاهای پانامایی می توان ذرت، برنج، آرد گندم، موز سبز، مانیوک، گوشت گوساله، گوشت مرغ و غذاهای دریایی رو نام برد.

در ادامه با چند مورد از بهترین غذاهای محلی پانامایی آشنا می شیم.

وقتی که صحبت از پانا می شه، بیشتر ما به یاد سواحل قشنگتر، کانال پاناما، حیات وحش، مراکز خرید عالی، آب و هوای گرم و مرطوب، بارش باران و هزینه ی پایین زندگی می افتیم اما بد نیس بدونین که این کشور از نظر تنوع غذایی هم خیلی با اهمیته و در اون می تونید شکل های جور واجور غذاها از کشورای جور واجور رو خیلی راحت پیدا کنین. اما خود پاناما هم غذاهای سنتی بسیار متنوعی داره که معمولا قیمت های مقرون به صرفه ای هم دارن. علاوه بر غذا، شکل های جور واجور نوشیدنی ها و شیرینی ها و دسرهای محلی رو هم می تونید در رستوران ها و کافه ها امتحان کنین و از چشیدن طعم متفاوت اونا لذت ببرین.

Guacho de Mariscos

این غذای محبوب محلی در بیشتر خونه های اهالی پاناما جفت و جور می شه. این غذا در واقع یه جور سوپ برنج غلیظه که واسه جفت و جور ی اون از ترکیب سبزیجات، سیب زمینی شیرین و ترکیب شکل های جور واجور غذاهای دریایی استفاده می کنن. البته این غذا رو به جای به کار گیری غذاهای دریایی با گوشت گوساله هم می پزند اما نوع اول اون، عادی تر و محبوب تره. این غذا رو معمولا با یه جور دیپ به نام totuma سرو می کنن. این دیپ با کدوی حلوایی جفت و جور می شه. تقریبا در همه ی رستوران های پانامایی می تونید این غذا رو پیدا کنین.

Ropa Vieja y Arroz con Coco، گوشت خرد شده با برنج نارگیلی

تقریبا در همه ی رستوران های پاناما می تونید این غذا رو پیدا کنین. اختلاف طعم ها در این غذا حیرت انگیزه. این غذا رو با گوشت گوساله ی خرد شده می پزند که اگه خوش شانس باشین می تونید شکل های جور واجور مختلفی از اون رو که با گوشت گوزن جفت و جور شده ان پیدا کنین. این گوشت رو با برنج سرو می کنن. به این برنج arroz con coco می می گن که برنج و نارگیل ترجمه می شه. این برنج به جای اینکه مثل حالت عادی با آب پخته شه، در شیر نارگیل می پزد و غلظت و طعم شیرینی به برنج می دهد. این غذا رو بعضی وقتا با موز سبز سرخ شده سرو می کنن.

موز سبز سرخ شده که به اون tostones می می گن به عنوان ساید دیش در کنار خیلی از غذاهای پانامایی و غیر پانامایی سرو می شه.

Sancocho، خوراک پانامایی

این غذا رو هم در همه ی رستوران های پانامایی می تونید پیدا کنین. غذایی که با نام Sancocho de Patio هم شناخته می شه و یکی از قدیمی ترین غذاهای سنتی پاناما هستش. این غذا رو با آب مرغ، سیب زمینی شیرین، گشنیز و ادویه جات و سبزیجات دیگه می پزند و همراه با برنج سفید سرو می کنن. این غذا واسه قشر خاصی نیس و همه در پاناما این غذا رو جفت و جور می کنن.

Bienmesabe

این دسر خوشمزه رو از خیلی از قنادی های پاناما می تونید جفت و جور کنین. این دسر ریشه ی اسپانیایی داره و همه ی گردشگران پاناما باید یه بار هم که شده اون رو امتحان کنن. از مهم ترین مواد اولیه ی تشکیل دهنده ی این دسر می توان بادام، زرده تخم مرغ، عسل، شیر و برنج رو نام برد.

یکی از بهترین مکان ها واسه امتحان کردن این دسر خوشمزه، رستوران پانامایی Trapicheه. این رستوران سنتی و مشهور در قلب شهر پاناما در محله ی El Cangrejo قرار داره.

Arroz con Guandú y Pollo Guisado، برنج و لوبیا و مرغ

یکی از غذاهای مهم در آشپزی پانامایی همین غذاس که در سفر به این کشور، حتما باید اون رو امتحان کنین. برنج و لوبیا و مرغ نام این غذاس که در اول بسیار ساده به نظر می رسد اما اگه درست جفت و جور شه، بسیار خوشمزه و محبوبه. در خونه ی همه ی پانامایی ها این غذا جفت و جور می شه. بعضی وقتا اون رو همراه با موز سبز سرخ شده سرو می کنن که بر شیرینی غذا می افزاید.

Pargo frito، سرخوی سرخ شده

بهترین جا واسه چشیدن طعم این غذای پانامای، رستوران های ساحلی این کشوره. اگه به غذاهای دریایی علاقه دارین و به نواحی ساحلی پاناما هم سفر کرده اید، فرصت امتحان کردن این غذا رو از دست ندین. این غذا رو در همه ی رستوران های ساحلی پاناما می تونید با بهترین کیفیت نوش جون کنین. واسه جفت و جور ی این غذا، ماهی سرخو رو در روغن فراوون سرخ می کنن و از تازه ترین ماهی ها استفاده می کنن. این غذا رو معمولا با tostones (قطعات موز سبز سرخ شده) یا papas fritas (سیب زمینی سرخ کرده) سرو می کنن. همراه با این غذا سس های متنوعی هم طبق سلیقه و ذائقه ی افراد سرو می شه. واسه طعم دار کردن این غذا بعضی وقتا از لیمو و گوجه هم استفاده می کنن. اگه در مورد غذاهای سرخ شده سخت گیرهستید، بهتره یه بار در سفر به پاناما بیخیال رژیم غذایی شید و این غذای دریایی خوشمزه رو امتحان کنین.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

جهانگردی سایت ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *