اعتقادات مذهبی

دانلود پایان نامه

سبک‌زندگی مصلحت‌اندیش: مصلحت‌اندیشان حضور زنان در جامعه را ضروری دانسته و برخی نیز آن را به صورت مشروط قبول می‌کند. نظر این گونه افراد در خصوص قصور زنان در موقعیت‌های مشکل‌ساز بسته به موقعیت فرق می‌کرد. به‌طوری که نمونه‌هایی را بیان می‌کردند که هر دو طرف مقصر بوده و در برخی موارد هم معتقد بودند که زن‌ها مقصر نیستند.
اعتقاد در خصوص ارتباط با جنس مخالف
این مسئله در مورد ارتباط با جنس مخالف نیز به همین منوال است. کمتر کسی ارتباط آزاد با جنس مخالف را قبول دارد و اکثر زنان اعتقاد دارند که ارتباط‌های همتراز کاری و همکلاسی بلا مانع است و خود نیز آن را رعایت می‌کنند. در این خصوص باید گفت که اعتقادات مذهبی بر آن تأثیرگذار است. به‌طوری که مذهبی‌ترها ارتباط در خلال ازدواج و یا همکاری و به صورت محدود را می‌پسندند و این مقوله حتی در بین زنانی که مدافع برابری جنسی بوده ولی مذهبی نیز هستند دیده می‌شود و خط‌کشی‌هایی بدین جهت بین زنان مذهبی و غیر مذهبی مشاهده می‌شود ولی زنان کمتر مذهبی و کسانی که مدافع برتری جنسی زنان هستند، ارتباطات آزاد را می‌پسندند و بسته به وضعیت جامعه‌پذیری و میزان اعتقادات دینی‌شان طیفی بین دوست اجتماعی بودن تا ارتباط بی محدودیت جنسی را در این خصوص می‌پسندند و مطرح‌ می‌کنند. به طور مثال خانم 30 ساله کارمند شرکت خصوصی متأهل که خود را با وضعیت اعتقادی متوسط ارزیابی کرده است تجربه و اعتقادش را در مورد ارتباط با جنس مخالف چنین بیان می‌کند:
با هر کدام از مردها باید یک جور برخورد کرد من با همکارم خیلی خشک و رسمی برخورد می کنم با رئیسم شاید بنشینم صحبت کنم و شاید او درمورد خانمش حرف بزند ولی من هیچوقت درمورد زندگی ام با او حرف نمی‏زنم چون حس می‏کنم من یک خانم که درمورد ایشان فکر بد نمی کنم ولی او یک آقاست و آقایان وقتی با خانمشان مشکل دارند احساس می کنند خیلی سریع می توانند خودمانی شوند البته همه نه ولی خوب سعی می‌کنم رسمی برخورد کنم ولی همین الآن هم که ازدواج کرده ام دوستهای مذکری دارم که شاید حتی درمورد سکس هم باهم صحبت کنیم ولی فقط حرف می زنیم مثلا دوست آقایی چند وقت پیش به من زنگ می‌زد که بادوست دخترش دچار مشکل شده بود که با من در سکس این چیزها سؤال می پرسید و.. و از من به عنوان یک زن و خانم راهنمایی می‌خواست که تو به عنوان یک زن چطوری فکر می‌کنی نظر من درست است یا آن خانم خوب آن آقا می دانست که من ازدواج کرده ام و تاحالا هم هیچ احساس خاصی نسبت به هم نداریم. قبل از ازدواج من ارتباطات آزاد داشتم و بعد از ازدواجم به شوهرم هم گفتم و تاحالا هم مشکل خاصی نداشت. شوهرم پسر دایی‌ام است من دوست پسری داشتم که 8سال باهم بودیم و همه جور رابطه‌ای هم باهم داشتیم جوری بود که این آقا وقتی آمده بود خواستگاری ام همه فکر می‌کردند نامزد من است ولی بابام رضایت نداد تا 8سال گذشت و یک روزی احساس کردم که سن من سن عشق و عاشقی و این دعواها و این را می خواهم اینها نیست من باید بروم سر خونه زندگیم و این آقا را گذاشتم کنار و پسردایی ام آمد و در همان دوره که من خیلی اذیت می شدم به عنوان کار و ساکن در خانه ما شد و حس کرد من خیلی ناراحتم و از اس ام اس شروع شد و پیشنهاد داد وصحبت می‌کردیم بعد خانواده ام هم درجریان بودند و ایشان می دانست که دوست پسر داشتم مدتی که از ارتباطمان گذشت که یا من باید کارهایی مثل جراحی کنم که او نفهمد که من نمی توانم و همچین آدمی نیستم یک شب نشستم و همه حرفها را زدم و گفتم من با این آقا ارتباط داشتم فکر نکن 1بار بوده خیلی زیاد بوده و همه جور باهم بودیم خانه داشتیم و تاهرجایی دلت می خواهد فکر کن زیادتر فکر کن که کمتر فکر نکنی و آنموقع گفت مهم نیست تا الآن هم که 1سال از ازدواجمان گذشته چیزی نگفته خودش هم موردی از این لحاظ نداشته.
تا چه حد این ارتباط را می پسندید؟ تاحدی که درحد رفاقت ودوست باشد به سکس و عشق کشیده نشود چون من از عشق بدم می‌آید و من به عنوان یک دختر بدانم آقا کیست و مرد چیست و چه احساس و فکری دارد و موقع ازدواج با دید باز ازدواج کنم نه اینکه در محیط بسته‌ای بدون مرد بزرگ شوم و تمام دیدم بابام باشدچون دیده‌ام که خانم هایی که اگر پدرشان خوب باشد برای ازدواج کسی را پیدا می‌کنند لنگه پدرشان و اگر بابا بد باشد یکی را پیدا می‌کنند مخالف پدرشان پس باید رابطه باشد تا شناخت حاصل شود(مورد شماره 20)
در کل می توان وضعیت اعتقادات در خصوص ارتباط با جنس مخالف را بدین صورت دسته بندی کرد:
جدول شماره 30. اعتقدات در خصوص ارتباط با جنس مخالف
اعتقادات در خصوص ارتباط با جنس مخالف
کدهای باز
ارتباطات در رابطه‌ها باهم خیلی تفاوت دارد دوست دختر ودوست پسر رئیست همکارت و… به نظر من مشکلی ندارد دوست دختر و پسر و سکس داشتنشان هم مهم نیست(مورد شماره 18،20 ساله، دانشجو، مانتویی با آرایش غلیظ)
ارتباط آزاد و بی قید و شرط
تا حدی که ارتباط جنسی برقرار نشود(مورد شماره 12، 18 ساله، خانه‌دار، مانتویی با آرایش ملایم)
تا حدی که به حریم دختر تجاوز نشود من مشکلی با آن ندارم و حریم دختر را هم رابطه جنسی می دانم یعنی تا جایی که رابطه جنسی برقرار نشود(مورد شماره 13، 23 ساله، دانشجوی گرافیک، مانتویی با آرایش غلیظ)
کنترل شده و بدون روابط جنسی خوب است
درحد خیلی معمولی اگر کاری هست که خوب اگر نه که هیچی درحد ضرورت نه اینکه آدم با هر جنس مخالفی دوست شود و بیرون برود.(مورد شماره 10، 30 ساله، مدرس،مانتویی بدون آرایش)
دوست پسر خیلی مخالفم. ولی همسایه و همکار ایرادی ندارد اگر دوست مناسبی انتخاب کنیم هیچ مشکلی ندارد.(مورد شماره 14، 43 ساله، خانه‌دار،چادری و گاهی مانتویی بدون آرایش)
همتراز بلامانع است
هر دختر و پسری باید باهم باشند وبا اخلاق هم آشنا شوند اگر قصد ازدواج داشته باشند هم که باید بروند و بیایند ولی باید مرز داشته باشند واگر فامیلند تا حدی که یک مرزی داشته باشد نه اینکه انقدر نزدیک شوند که فامیل توقع داشته باشند که بیایند باهم ازدواج کنند نه اینکه دختر و پسر مثل آدم ندیده‌ها از هم فرار کنند و بلد نباشند با هم حرف بزنند نه اینکه خیلی خجالتی باشد و نتواند با هیچ مردی ارتباط برقرار کند. تا حدی که مشکلی ایجاد نکند می پسندم(مورد شماره 33، 40 ساله، خانه‌دار، چادری بدون آرایش)
به قصد ازدواج و آشنایی بلا مانع است
در حد معمول و بستگی به کارت دارد مثلا می روی اداره ای یا خرید یا مردهای فامیل در حد سلام واحوال پرسی تا ضرورتی نباشد خوب لازم نیست.(مورد شماره 39، 30 ساله، خانه‌دار، بدون آرایش، مذهبی)
فقط در حد لزوم

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.