اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰

اعتماد به نفس کودکان دبستانی را چگونه بالا ببریم؟

والدین واسه فرزندان خود بهترین ها رو می خواهند و بهترین چیزی که یه بچه میتونه داشته باشه اعتماد به نفس بالاست تا در زندگیش بتونه به موفقیت برسه.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ کودکان نیاز دارن که به چشم آدمایی توانا و قوی دیده شن، اما اونا از علم و مهارت لازم واسه رشد خود بهره مند نیستن. فهرست کارایی که می تونن بکنن کمتر از اونائیه که نمی تونن. اونا واقعاً به کمک شما واسه رشد خود نیاز دارن.

عبارات تشویقی عبارات غیرتشویقی
تو می توانی بکنی تو همیشه اشتباه می کنی، کمی دقت کن
من به تو ایمان دارم شک دارم بتونی اون رو بکنی
کارت خوبه می شد از این بهتر هم انجام بدی
از ترانه ات لذت بردم موسیقی خوبی بود، اما بعضی از نت های پایانی اش مشکل داشت
بازی ات خوبه ، بازی تو کمی بهتر شده

 

چیجوری فکر می کنین؟

عکس العمل هایی که والدین و بقیه بزرگسالان به فعالیت کودک نشون میدن نشون می دهد که خودشو کارامد یا ناکارامد تصور کنه. شما به اینکه چیجوری کودکتون به موفقیت های خود افتخار می کنه توجه کرده اید؟ اونا بیشتر اصرار دارن که شما به چیزی که درست کرده ان نگاه کنین و نظرتون رو بگید.

حس مشترک والدین

حس مشترکی بین تموم والدین هست که اینه: اگه من بخوام کودکی توانا داشته باشم، باید تموم اشتباهاتش رو به اون تذکر دهم و اونا رو اصلاح کنم. اما باید دونست که منتقد همیشگی بودن تنها یه چیز به کودکان یاد می دهد: تو نمی توانی کاری رو درست بکنی. وقتی والدین به جنبه های مثبت کار کودک توجه دارن، در واقع به داشتن احساس خوب در بچه ها کمک می کنن.

واسه اینکه به رشد اعتماد به نفس کودکتون کمک کنین به این موارد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین:

  • بر توانایی ها و موفقیت های کودکتون تأکید کنین.
  • به اون نشون بدید که به توانایی هاش ایمان دارین.
  • اسباب موفقیت بچتون رو جفت و جور کنین.
  • واکنشی که به موفقیت های اونا نشون می بدید، مثبت اما واقع بینانه باشه.

البته هیچ پدر و مادری نمی تونه جلوی تموم شکست های ممکن بچه خود رو بگیره. کودکان شکست رو هم مثل موفقیت تجربه می کنن. اما اونایی موفقند که ضعف ها و اشتباهاتشان رو می پذیرن و در آخر به این نتیجه می رسند که برخلاف همه چیز، شایسته ان. طبق یه ضرب المثل قدیمی، «هیچ چیزی به اندازه موفقیت یاددهنده نیس».

اجازه بدید بچتون طعم شیرین موفقیت رو بچشد. اون رو بیشتر در موقعیت هایی بذارین که احتمال موفقیت هست، نه شکست:

  • لباس هایی رو که مشکل پوشیده می شن شما تنش کنین و لباس های ساده رو به اونا واگذارید.
  • واسه اینکه از آسیب دیدن اونا جلوگیری کنین واسه اونا ظروف پلاستیکی جفت و جور کنین.
  • اشیایی رو بخرین تا بتونن دستکاری شون کنن.
  • اونا رو درگیر تجربه های جور واجور جسمی، ذهنی و اجتماعی کنین.

افزایش اعتماد به نفس با تشویق

اعتماد به نفس مثل موج کوچکه. وقتی کودک احساس کنه در بخش ای خاص دارای توناییه، شایدً این احساس خود رو به بقیه زمینه ها هم گسترش خواهدداد. این موج بیشترً با اولین تشویق های والدین به وجود میاد. تشویق، اعتماد به نفس کودک رو پایه ریزی و سازماندهی می کنه. رفتار اشتباه در بیشتر موارد نتیجه نبود تشویقه.

تشویق در ایجاد اعتماد به نفس کودک، به خاص وقتی که درست رفتار می کنه، بسیار موثره. متأسفانه بیشتر روش های تربیتی ما بین تجربیات غیرتشویقی، سرخوردگی، زیاده روی کاری، توجه بیشتر از اندازه یا غافل شدن نوسان دارن.

تشویق یا ستایش؟

تشویق، چیزی بیشتر از تمجیده. واقعا، ستایش کردن یکی از مشکلات تشویق نادرست به حساب میاد، چون وقتی اون رو به کار می برید، کودکان این برداشت رو خواهندکرد که شما چیزی بالاتر از توانایی های اونا توقع دارین. اما تشویق به این معنیه که من تورو اون طور که هستی می پذیرم، نه اون طور که می توانی باشی.

کدوم یکی از این عبارات، اگه به شما گفته شه، احساس خوبی در شما ایجاد می کنن: «خیلی سخته، خودم برات انجام می دهم» یا «بله، خیلی سخته، اما من به توانایی تو ایمان دارم» ؟ اگه توجه کنین، می ببینن که مورد دوم بیشتر باعث برانگیزاندن احساس مثبت در شما می شه. حالا به بعضی مثال ها که در اون از کلمات تشویقی و غیرتشویقی به کار رفته اشاره می کنیم.

یادتون باشه هر وقت بچتون رو تشویق می کنین، به شکل گیری شخصیتی خوشحال و با اعتماد به نفس بالا در اون کمک می کنین.

قدرت والدین

خیلی با اهمیته که والدین در تربیت بچه هاشون از قوانین و محدودیت های منطقی استفاده کنن که کم کم و با رشد کودک باید عوض شه. اگه والدین از راه های خشنی واسه تسلط بر کودک استفاده کنن و خواسته های طبیعی اونا رو سرکوب کنن، اون احترام به خود صدمه می بیند و در نتیجه دچار کاهش اعتماد به نفس می شه.

وقتی احترام به خود کودک صدمه می بیند (یا رشد نمی کنه)، کودک بالقوه به رفتارای خشن و انحرافی تشویق خواهدشد. کودکانی که احساس بی قدرتی می کنن بیشتر نسبت به خود و بقیه رفتارای تخریبی رو پیش می گیرند. این عمل اونا تلاشی غیرقابل قبول واسه به دست آوردن کنترل محیطشان حساب می شه.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

افزایش اعتماد به نفس تربیت بچه سپیده دانایی چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *