دی ۲۶, ۱۳۹۹

اعتیاد به اینترنت و سلامت

Internet addiction can affect the brain like drug addiction

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ بالا رفتن مصرف اینترنت در زندگی روزمره نگرانی از اینکه هر روز تعداد بیشتری از آدما به اون اعتیاد پیدا می کنن و اینکه اینترنت انسانیت رو از ما می گیرد، بالا برده. باوجود اعتبار بعضی افرادیکه این نگرانی ها رو زیاد می کنن، این دلایل خیلی قطعی نیستن.

مثلا، الیاس ابوجائود دکتر کلینیک OCD دانشگاه استانفورد در کتاب خود عنوان کرده که «اندازه رفتارای بیمارگونه آنلاین هشدارآمیزه…بااینکه اینترنت در بسیاری میدون ها خیلی خوبه اما قدرت این رو داره که در زندگی خانوادگی، روابط احساسی، کار و پرورش کودکان ما و شناخت ما از خودمون اخلال بسازه.»

شکی نیس که اینترنت بر چگونگی کار و رابطه ما با دوستان و خونواده مون تغییر ایجاد می کنه. هم اینکه تردیدی نیس که چگونگی کسب اطلاعات ما رو هم تغییر داده. خیلی افراد هم در اینترنت «زندگی ثانوی» واسه خود ترتیب میدن که در اون جوامع مجازی واسه خود ساخته، به خرید می رود، دوستیابی می کنن، رابطه جنسی برقرار می کنن و می جنگند.

مطمئناً قسمت کلی ای از این کاربری اینترنتی مشکل سازه و در کار، برآوردن مسئولیت های خانوادگی و داشتن روابط واقعی مشکل ایجاد می کنه. اما کارایی ما رو بالاتر برده، اطلاعاتمون رو کامل تر کرده، امکان شرکت راحت تر در زندگی سیاسی رو جفت و جور کرده و موجب می شه بتونیم ارتباطاتی بسازیم که بدون اون باتوجه به محدودیت وقتی و فاصله ای غیرممکن هستش.

با این وجود لازمه نگران اعتیاد به اینترنت باشیم؟ اعتیاد به اینترنت واقعاً مریضی قرن بیست و یه، نابودکننده ارتباطات، موجب افزایش مشکلات فکری و پرورش نسلی بلهوس می شه که قادر به تمرکز نبوده و نمی تونه واسه به دست آوردن علم، مهارت و روابط با معنی تلاش کنه. یا اینکه تغییرات فردی، حرفه ای و سیاسی که از راه اینترنت ممکن شده، می تونه به جای تخریب نیروی انسانی موجب پیشرفت شه؟

اجازه بدین به آمار و دلایل نگاهی بندازیم:

  • اعتیاد به اینترنت هنوز جزء موارد تشخیصی گذاشته نشده، بعضی متخصصین طی بیانیه هایی اعلام کرده ان که این هم باید جزء راهنمای تشخیصی-آماری باشه که بوسیله APA در ۲۰۱۳ ارائه می شه اما پیشنهاد اونا مورد قبول واقع نشد.
  • یافته های بعضی تحقیقات اولیه ارتباطاتی بین مصرف بیش ازحد اینترنت و علائم افسردگی و مشکلات اضطراب مثل مشکل وسواس فکری-عملی و مشکل کم توجهی نشون داده. اما دلایلی که به کار گیری اینترنت موجب این علائم می شه نه هیچ دلیل دیگری، بسیار کمه. واسه این منظور نیاز به تحقیقات بیشتره.
  • تنها تحقیق اپیدمیولوژیک درمورد «مصرف مشکل ساز اینترنت» در امریکا بوسیله دکتر ابوجائود انجام گرفته و پایه ادعای اون اینه که گزارشاتی از اندازه هشداردهنده ای از رفتارای بیمارگونه آنلاین ارائه شده که ۱۳-۴ درصد از این گزارشات درمورد نشونه های تاییدشده مربوط به مصرف مشکل ساز اینترنت رو بررسی کرده ان اما گسترش مشکلات قابل تشخیص در این موارد کمتر از یه درصد بوده.
  • بخش کلی تحقیقات انجام گرفته درمورد اعتیاد به اینترنت در کشورهایی مثل تایوان، چین و کره جنوبی انجام گرفته که بالاترین کاربری اینترنت رو در جهان دارن. دولت کره جنوبی اعتیاد به اینترنت رو یه بحران عمومی سلامتی در کشور عنوان کرده و ۳۰۰ مرکز درمانی مخصوص این نوع مشکلات در چین هست.
  • تحقیقاتی هم هست که نشون می دهد به کار گیری اینترنت ارتباطات اجتماعی و سلامت فکری رو تقویت می کنه. مثلا، تحقیقی که در دانشگاه کارنیژ ملون انجام گرفته نشون داده که به کار گیری اینترنت واسه دریافت اطلاعات درمورد سلامت خود موجب افزایش افسردگی و به کار گیری اون واسه گرفتن ارتباطات اجتماعی موجب کاهش افسردگی می شه. در تحقیقی دیگه که در دانشگاه سیدنی انجام گرفته مشخص شد که اینترنت می تونه موجب تقویت ارتباطات اجتماعی و کاهش افسردگی شه. تحقیقی دیگه هم نشون داده که هیچ ارتباطی بین مصرف اینترنت و تنهایی وجود نداره.

تحقیقات گذشته درمورد تاثیر اینترنت بر سلامت فکری و زندگی آدم ها هیچ نتیجه مشخصی در بر نداشته. این باعث می شه که همه از عواقب خوب یا بد افزایش مصرف اینترنت بی اطلاع باشن.

اما حقایق تکون دهنده ای از تاریخ هست که هر نسلی از افراد بزرگسال همیشه نگران از بین رفتن نظم و اخلاقیات در نسل جوون تر از خود بوده. مطمئناً اختراع نوشتن هم در قلب اونا که به سنت رابطه کلامی معتقد بودن ایجاد ترس کرده.

باید مراقب نسل جدید و تکنولوژی جدیدی باشیم که مطمئناً درکنار فوایدی که واسه آدم ها به همراه داره، خطراتی رو هم به دنبال داره.

این به اون معنا نیس که باید این واقعیت که بعضی افراد شدیداً به به کار گیری اینترنت احساس نیاز می کنن طوریکه زندگی شخصی و حرفه ای شون رو خراب می کنه رو ندیده بگیریم. این آدما به کمک نیاز دارن. بدیش اینه درمان های درستی واسه مصرف ناهنجار اینترنت هنوز ایجاد نشده و منابع موجود واسه کمک رسانی به این افراد در سطح گسترده در دسترس نیستن. اما اگه احساس کردین خودتون یا کسی که می شناسید دچار مشکلی در این زمینه س، مشاورین روانشناس راهکارهایی واسه شما دارن.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

مردمون مقاله در مورد اینترنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *