آبان ۸, ۱۳۹۹

اعتیاد به چک کردن موبایل

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ شمام همیشه در حال بررسی گوشی همراهتون هستین ؟ همیشه حواستون به نوتیفیکیشنا و پیاما و … هست ؟ استفاده افراطی از گوشی موبایل رو می توان اعتیاد رفتاری به حساب آورد؟

در دهه های گذشته، مقالات مختلفی در مورد استفاده ی افراطی از گوشی موبایل، خواه کاربرده های عمومی اون، خواه از جنبه های خاص اون( مثل شرط بندی و بازی ها) منتشر کرده ام. تازگیا، بعضی از همکارانم و من مقاله ا یی مروری در مجله ی گزارشات اعتیادهای شایع درباره ی استفاده ی افراطی از گوشی موبایل به چاپ رساندیم.

فکر نمی کنم بیشتر مردم باور کنن که زندگی اونا به دلیل استفاده ی افراطی از گوشی موبایل بدتر از گذشته س، چون اونا فکر می کنند که اثرات مثبت اون بر جنبه های منفی اون غالبه.

با این وجود، در مقالات علمی، استفاده ی افراطی از گوشی موبایل با گزارشاتی مبنی بر وابستگی و علائم اعتیاد مثل مشکلات خواب، مشکلات مالی، کاربرده های خطرآفرین(در بین رانندگی)، ممنوع بودن کاربردی(ممنوع بودن در مکان های خاص) و رفتارای متخاصمانه ی وابسته به گوشی موبایل(مزاحمت های سایبری) پیوند خورده.

با وجود انبوه دلایل مربوط به اینکه گوشی موبایل می تونه مشکل آفرین بوده و عواقب منفی به دنبال داشته باشه، اما نفوذ، گسترش و علائم نشونه شناختی گوشی موبایل بر این دلایل غالب و حرف دیگری می زند. مثلا، آخرین مقاله ی ما خاطر نشون می سازه که تحقیقات گسترده ی دهه های گذشته اندازه بسیار متنوعی بین ۰٪ تا بیشتر از ۳۵٪ مشکل آفرینی گوشی موبایل رو گزارش می دهد.

دلیل این از پایه از این واقعیت نشآت می گیرد که بیشتر تحقیقات انجام شده در این مورد بدون تئوری های دارای دلیل می باشه.

علاوه بر این، در بیشتر موارد استفاده ی افراطی از گوشی موبایل فقط به عنوان یه اعتیاد رفتاری تلقی می شه و بعدا غربالگری های ابزاری پیشرفت می یابد که مبنای اون شکل های جور واجور دیگه اعتیاد مثل سوء مصرف مواد و اعتیاد به قماره، بی اینکه خصیصه های رفتاری اعتیادگونه به وجود اومده بوسیله استفاده ی افراطی از گوشی موبایل یا این واقعیت که نسل جدید تلفن های همراه(تلفن های هوشمند)درست مانند اینترنت، فقط وسیله ارتباطی هستن که زمینه ی انجام فعالیت های زیادی، بالاتر از کاربرده های سنتی یعنی ارتباطات کلامی و متنی بینافردی، ارتباطات اجتماعی و حتی خرید و چیزای دیگه ای به جز اینا رو برامون جفت و جور می کنن، مورد توجه گرفته شده باشه.

اولین مطالعه ی علمی که به بررسی مشکلات استفاده فراطی از گوشی موبایل پرداخت، در دهه ی پیش به چاپ رسید. از اون پس، تحقیقات منتشر شده درباره ی این مبحث از پایه با رشد زیادی مواجه شده.

smartphone,اعتیاد به بررسی موبایل

الان، اصطلاحات زیادی بارها واسه توصیف این پدیده به کار می رود، محبوب ترین اصطلاحات “اعتیاد به تلفن همراه”(تلفن هوشمند)، “وابستگی به گوشی موبایل”(تلفن هوشمند) یا “ترس از نبود استفاده یا وجود گوشی موبایل” هستن.

اعتیاد رفتاریِ استفاده ی افراطی از گوشی موبایل بیشتر شامل عامل های اصلی رفتارای معتادکننده مثل حساسیت های شدید ادراکی، از دست دادن کنترل، نوسانات خلق خوی، انزواطلبی، خستگی ناپذیری، اختلاف و واپس روی می شه.

در نتیجه، معیارهای(و وسایل غربالگری که بین منظور پیشرفته ان) ارائه شده در دسته بندی و تشخیص رفتارای اعتیادگونه ی آدمایی که به گوشی موبایل اعتیاد دارن، به طور کامل بر هم می ریزد و از این رو به اون رو می شه.

یک مطلب دیگر:   اعتراف های تکان دهنده برده جنسی داعش

پایه این معیارها سوء مصرف مواد یا اعتیاد به قماره. مثلا، در تحقیقات اخیری که در مجله ی اعتیادهای رفتاری به چاپ رسید، دکتر پیتر اسمتانیک اینجور بیان می کنه که ۲۰٪ از علم آموزان امریکایی که حالا علائم اعتیاد به گوشی موبایل در اونا مشاهده می شه، قبل از بروز علائم اعتیاد به گوشی موبایل، دچار مشکل اعتیاد به قمار بودن.

هرچند خیلی از کارشناسان می گن که استفاده ی افراطی از گوشی موبایل فقط یه اعتیاد رفتاریست، اما هنوز دلایل کافی واسه تائید یا رد این معنی وجود نداره. به درستی، این حقیقت که اینجور شرایطی می تونه یه نوع اعتیاد تلقی شه تا کنون فقط به تحقیقات مقدماتی متکی بوده که اطلاعات اون از نمونه های ساده جمع بیاری شده.

به طور خاص، این وسط نبود دلایل ضروریست که ساختار زیست شناسی عصبی و روانشناسی موثر در ریشه یابی اعتیاد به گوشی موبایل رو با اعتیادهای شیمیایی و رفتاری دیگه مشابه تلقی کرده و اجازه می دهد تا با همدیگه مقایسه شن.

اینجور دلایلی نقش مهمی در تشخیص مشکل قماربازی و مشکل بازی های اینترنتی و طبقه بندی اونا به شکل آخرین نسخه ی راهنمای تشخیصی و آماری مشکل های روانی اعتیاد اجرا می کنه، سه نمونه از رفتارای خاصِ اعتیادگونه از دست دادن کنترل، خستگی ناپذیری و تعارضه که تا الان توجه تجربی و عملی خاصی بدون معطوف نگشته س.

با در نظر گرفتن مطالب گفته شده، دلایل تجربی و عملی در مورد استفاده ی افراطی از گوشی موبایل به شکل رفتار اعتیادگونه بسیار ناچیزه. با این وجود بدون معنا نیس که استفاده ی افراطی از گوشی موبایل یه نوع اعتیاد نیس، اما وجود و اندازه داده های موجود و به دست اومده تا کنون واسه نتیجه گیری قطعی و معتبر کفایت نمی کنه.

البته، اعلام نظر قطعی درباب استفاده ی افراطی از گوشی موبایل لازمه تحقیقات تجربی و گسترده س. با وجود نبود اینجور اطلاعاتی، تموم تلاش ها واسه ایجاد چارچوبی که استفاده ی افراطی از گوشی موبایل رو اعتیاد رفتاری در نظر بگیریم، بازم غیر قطعی باقی می موند. ذکر این نکته که دهه ها تحقیق تجربی و علمی منتهی به اعلان رسمی مشکل قماربازی به عنوان یکی از شکل های جور واجور اعتیاد شد، خالی از لطف نیس.

مفاهیم پریشون ی دور و بر استفاده ی افراطی از گوشی موبایل از این واقعیت نشآت می گیرد که هرچند تعداد تحقیقات تجربی رو به فزونیست اما از پایه زیربنای تموم این مفاهیم از مشکلات دیگه وام گرفته شده. این دیدگاه بدون یه تئوری مرتب بوده و به طور خاص و خاص به بررسی پدیده ی استفاده ی افراطی از گوشی موبایل نمی پردازه.

در واقع، با پذیرش دیدگاه تائیدی که براساس ی کمیت استتنتاجی تحقیقات ساخته شده، یافته های مهمی که تجربیات محض استفاده ی افراطی از تلفن همراه س، ندیده گرفته می شه. مثلا، هیچ گونه تجزیه تحلیل کیفی در مورد استفاده ی افراطی از گوشی موبایل وجود نداره و فقط به ارائه چندین مدل اکتفا شده.

نتیجه ی غیرمستقیم اینکه، بیشتر تحقیقات بدون تئوری های دارای دلیل بوده که بتونه اون طرف اعتیاد به گوشی موبایل رو نگاه کنه و اون رو تجزیه تحلیل کنه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

آی بانو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *