اعلام نتایج امتحان نهایی یک هفته پس از امتحان

 عبدالامیر شرعی، رئیس مرکز امتحان وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» گفت: علم آموزانی که در امتحانات پایانی دی ماه شرکت می کنن تا فارغ التحصیل شن، یا یک یا چند درس رو در امتحانات نوبت خرداد و شهریور نتونستن با موفقیت بگذرونن یا داوطلب آزاد هستن، به خاطر همین تعداد شرکت کنندگان در امتحانات نوبت دی ماه به مراتب بسیار کمتر نسبت به نوبت خرداد و شهریور ماهه.

ایشون با بیان اینکه امتحانات در شاخه فنی وحرفه ای، شاخه نظری و پیش دانشگاهی داره انجام میشه، گفت: ظرف یه هفته پس از برگزاری امتحان باید نتیجه اعلام شه تا دانش آموز نمره خود رو ببینه و فرصت داشته باشه که اعتراض دهد.

* مراحل اعلام نتیجه امتحان پایانی تا ثبت در سامانه ساهت

شرعی اضافه کرد: این مراحل واسه رعایت حق دانش آموز اجرا می شه؛ ضمن اینکه اگه در بخشی از روند اجرای امتحانات، اشکالی پیش اومده باشه، موضوع بررسی و کنترل شه.

: وقتی که به اعتراضات رسیدگی شد، نمره پایانی دانش آموز از راه بخش اصلاح به منطقه فرستاده میشه و دوبارهً در منطقه، نمره امتحان و نمره دائمی دانش آموز در کنار هم قرار میگیره و نمره پایانی دانش آموز مشخص می شه.

رئیس مرکز امتحان وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه نمره پایانی دانش آموز در سیستم بارگذاری شده و به مدرسه فرستاده میشه، اضافه کرد: مدرسه دوبارهً نمره رو بررسی می کنه و اگه با اسناد موجود در مدرسه تطبیق داشته باشه، نمره از راه مدیر و معاون اجرایی مدرسه تأیید می شه.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: اگه دانش آموز نمره قبولی کسب کرده باشه، نمره ایشون وارد سیستم فارغ التحصیلان می شه و بعد در سیستم جمع آوری سوابق تحصیلی با عنوان سامانه ساهت ورود پیدا میکنه که در اونجا ادارات کل آموزش و پرورش استان و مرکز امتحان نمره رو مشاهده می کنن.

شرعی اضافه کرد: اگه در بخش ساهت اشکال یا مواردی مشاهده شه، این ایراد دوبارهً به منطقه منتقل شده و از راه منطقه، به مدرسه اعلام می شه.

ایشون با بیان اینکه اوراق امتحان پایانی پس از هر امتحان اصلاح شده و یافته های چند روز بعد مشخص می شه، گفت: با در نظر گرفتن اینکه آخرین امتحان در تاریخ ۲۴ دی ماه برگزار می شه، باید تا آخر دی ماه یا بیشترین حد تا اول بهمن ماه تموم روند اعلام نتیجه، پیگیری، رسیدگی به اعتراضات و اعلام نتیجه قطعی انجام شه.

به گزارش فارس، امتحانات پایانی دانش آموزان از دوم دی ماه شروع شده و تا ۲۴ دی ماه ادامه داره.

امتحان امتحان پایانی