اعمال مهم دهه اول محرم چیست؟

واسه استقبال از ماه محرم آماده اید؟ در این مقاله مهمترین اعمال دینی دهه اول ماه محرم رو براتون جمع آوری کردیم.

۱-یکى از اعمال مهم ، دعاى اول ماهه . و به جهت اینکه اول این ماه اول سال بوده و از طرف دیگه دعاهاى قبل از وقت هم تاثیر خاصى در برآورده شدن حاجات و رسیدن به امور مهم داره، این دعا تاثیر زیادى در سلامتى و دورى از آفات دینى و دنیایى اون سال و بهبودى حال و گرفتن نیکیها داره. و دعایى که براى اول ماه در اقبال روایت شده دعاى بسیار مفیدى براى مطالب مذکوره .

۲ – بهتره در شب اول، بعضى از نمازهایى رو که در این شب وارد شده به مقدار حال و توانایى خود خونده – دست کم دو رکعت نمازى رو که شامل حمد و یازده بار “قل هو الله احد” است -، بعد از اون دعایى رو که پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم بعد از این نماز خونده و در کتاب اقبال نقل شده بخونه و فرداى اون روز رو روزه بگیره.

در روایت اومده : کسى که اینجور عملى رو بکنه، مانند کسىه که بمدت یه سال کارهاى خوب انجام داده و تا سال آینده محفوظ هستش.

۳ – روزه روز سوم، در روایت اومده: حضرت یوسف علیه السلام در این روز از چاه خارج شد. و اگه کسى این روز رو روزه بگیره، خدا مشکل اونو برطرف کرده و سختیها رو بر اون آسون مى کنه.

۴ – روایت شده: مستحبه تموم ماه رو روزه بگیره. و در مورد روزه روز تاسوعا و عاشورا روایت مخصوص داریم اما احتیاط اینه که روز عاشورا رو روزه نگیره ولى از خوردن و آشامیدن تا عصر خوددارى کنه و اون وقت چیزى بخوره یا بخوره به جهت این که امام حسین علیه السلام و یاران حضرت در عصر از غصه هاى این دنیاى پست رهایى پیدا کردن و موقع عصر خوشبخت شده و به مطلوب خود که عبارت بود از دیدار خدا بزرگ، رسیدن. و شاید به همین جهته که دوستان عزادار اون حضرت علیه السلام در عصر این روز غم و غصه اونا کاهش پیدا کرده و از بین مى رود.

حضرت یوسف علیه السلام در روز سوم محرم از چاه خارج شد. و اگه کسى این روز رو روزه بگیره، خدا مشکل اونو برطرف کرده و سختیها رو بر اون آسون مى کنه

دو نکته

الف- در بقیه اعمال شب و روز عاشور، مثل نمازها و دعاهاى اون – غیر از زیارتها و نمازهاى اون – اشکالهایى هست. و ممکنه این اعمال ساخته و پرداخته مخالفین شیعه باشه. مواردى مانند استحباب سرمه کشیدن و غیر اون ؛ و حتى اگه از معصومین علیهم السلام هم روایت شده باشه، بازم انجام مراسم عزادارى و صلوات فرستادن بر امام علیه السلام و اصحاب اون و لعنت کردن کشندگان اونا بهتر از انجام چیزهایىه که در اون روایات وارد شده . چون در روایت بر این اعمال هم تاکید شده.

ب- از چیزهایى که عقل اونا رو همراه با زیارت اون حضرت علیه السلام لازم مى دونه، زیارت اهل بیت و یاران شهید اونه؛ مخصوصا ب زیارتهایى که وارد شده.

بازنشر تبیان محرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *