بهمن ۳, ۱۳۹۹

افراد افسرده، به غم و اندوه خودشان اضافه می‌کنند

افسردگی

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد، افراد افسرده حتی زمانی که فرصت کم کردن از غم و ناراحتی‌شان را دارند هم سعی نمی‌کنند از اندوه‌شان کم کنند. سرپرست این تحقیق می‌گوید : ” یافته‌های ما نشان می‌دهد، علی رغم چیزی که انتظار داریم، افراد افسرده گاهی انتخاب می‌کنند رفتاری داشته باشند که غم‌شان را زیاد کند، نه کم! این مهم است چون بیان‌گر این است که اشخاص افسرده ممکن است گاهی در کاهش اندوه‌ زندگی روزانه‌شان ناموفق باشند، به این دلیل که از جهاتی اندوه را حفظ می‎‌کنند.”

در یکی از مطالعاتی که انجام شد، پژوهشگران ۶۱ شرکت کننده زن را براساس تست غربالگری ثابت برای علائم افسردگی مورد بررسی قرار دادند.

از این افراد خواسته شد در انتخاب عکس شرکت کنند. این تصاویر که شامل ۱۰ تصویر شاد،۱۰ تصویر غمگین و ۱۰ تصویر طبیعت بودند، به‌طور تصادفی نمایش داده شدند.با مقایسه این سه گروه عکس، محققان واکنش این افراد را نسبت به تصاویر غم‌انگیز بررسی کردند و دریافتند آنهایی که افسرده بودند، این تصاویر را بیشتراز افرادی که افسرده نبودند انتخاب کردند. این یافته‌ها با مطالعه‌ای دیگر که درباره انتخاب موزیک بود، مورد تائید قرار گرفتند. بازهم محققان دریافتند افراد افسرده، بیشتر موزیک‌های غمگین را انتخاب کردند.

تنها ۲۴درصد از افراد غیرافسرده، موزیک غم‌انگیز را انتخاب کردند، درحالی‌که ۶۲ درصد از افراد افسرده، این موسیقی را برگزیدند. شرکت کننده‌های افسرده این‌طور توضیح دادند که با گوش دادن به موزیک شاد، اندوه کمتری احساس می‌کنند و با گوش دادن به موزیک غمگین، غم و ناراحتی بیشتری به سراغشان می آید، اما بازهم موزیک غمگین را انتخاب می‌کنند. باعث شگفتی

است که افراد افسرده باوجود دانستن این‌که گوش دادن به این نوع موزیک چه تاثیری روی‌شان دارد، چنین انتخابی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *