افراد موفق چه کسانی را الگوی خود قرار داده‌اند؟

افراد موفق ویژگی های مشترک زیادی با همدیگه دارن. یکی از مهمترین این مشخصه ها، به کار گیری تجربیات دیگه افراد موفق و با تجربه، در انجام کارا و اتخاذ تصمیم ها هستش. در علم کارآفرینی، به این افراد با تجربه، منتور (Mentor) گفته می شه. منتور فردیه که تجربیات خود رو در اختیار کارآفرین قرار می دهد، ولی تصمیم گیری رو به خود اون واگذار می کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ آدمایی مانند بیل گیتس، مارک زاکربرگ و دیگه بزرگان دنیای تکنولوژی، در طول دوران فعالیت خود، از تجربیات افراد مختلفی استفاده کرده ان و هر کدوم از اونا، فرد مشخصی رو به عنوان منتور خود معرفی می کنه. منتور بر خلاف معنی اشتباه عادی اون، به معنی مربی نیس. منتور فردیه که تجربیات خود از دوران کاری (چه شکست و چه پیروزی) رو در اختیار کارآفرین قرار می دهد، ولی تصمیم گیری رو بردوش ی خود اون می گذارد. در ادامه ی مطلب با منتورهای افراد موفق دنیای تکنولوژی آشنا می شیم. بعضی این افراد منتور همدیگه هم بوده ان:

استیو جابز، نخبه ی دنیای کارآفرینی دیجیتال، رابطه نزدیکی با تیم کوک داشت و اون رو به عنوان منتور خود نام می برد.

الگوی افراد موفق دنیا

مارک زاکربرگ در روزای ابتدایی تاسیس فیسبوک، از تجربیات استیو جابز در کنار شون پارکر (موسس نپستر Napster) استفاده می کرده.

الگوی افراد موفق دنیا

لری پیج، یکی از بنیانگذاران گوگل و مدیر عامل فعلی آلفابت، می گوید که در دوران استراحت پزشکی استیو جابز، از تجربیات اون استفاده کرده و عنوان می کنه که جابز به اون پیشنهاد داد تا تمرکز بیشتری روی توانایی های جستجو داشته باشن.

الگوی افراد موفق دنیا

ساندار پیچای، مدیر عامل فعلی گوگل، به مدت زیادی دست راست لری پیج بوده و می گوید که بدون مشورت های اون هیچ گاه به اینجور موفقیتی دست پیدا نمی کرده.

الگوی افراد موفق دنیا

اما منتور اصلی استیو جابز، دوست دوران کالج اون، رابرت فرایدلند Rober Fiedland بوده که استیو رو به کشف چیزهای مورد علاقه و کار کردن واسه رسیدن به اونا تشویق می کرده. فرایدلند حالا یه معدن دار میلیونره.

الگوی افراد موفق دنیا

بیل گیتس، از وارن بافت Warren Buffet، سرمایه گذار بزرگ و مشهور، به عنوان منتور یاد می کنه. اون می گوید در مورد ی سرمایه گذاری و هم کارای خیریه، از تجربیات وارن استفاده می کنه. بافت به دلیل سرمایه گذاری های همیشه موفقش که موجب می شه دیگه سرمایه گذاران هم از اون پیروی کنن، به الهام بخش اوماها (Oracle of Omaha) مشهوره.

الگوی افراد موفق دنیا

مدیر عامل الان مایکروسافت، ساتیا نادلا، بیل گیتس بزرگ رو به عنوان منتور خود معرفی می کنه که فراز و نشیب های موقعیت شغلی فعلی اش رو به اون گوشزد کرده.

الگوی افراد موفق دنیا

تراویس کالانیک، مدیر عامل اوبر، سرمایه گذار مشهور شروین پیشه ور (Shervin Pishavar) رو به عنوان الگو و منتور خود معرفی می کنه.

الگوی افراد موفق دنیا

مریسا مایر، مدیرعامل یاهو که دوران سختی رو در شرکتش می گذراند، وقتی در گوگل کار می کرده و می گوید که تجربیات و آموزش های لری پیچ، اریک اشمیت و جاناتان روزنبرگ، به اون در یادگیری مدیریت و پیشبرد اهداف سازمان بسیار کمک کرده.

الگوی افراد موفق دنیا

باب ایگر، مدیر عامل دیزنی، منتور جک دورسی، مدیر عامل توئیتر بوده.

الگوی افراد موفق دنیا

مارک بنیوف، مدیرعامل الان Salesforce، رقابت شدیدی با یکی از موسسین اوراکل یعنی لری الیسون داره. اما اون همیشه الیسون رو به عنوان منتورش در یادگیری مدیریت و رهبری می نامد.

الگوی افراد موفق دنیا

مدیر عامل آمازون، جف بزوس، رئیس قبلی اش یعنی D.E.Shaw رو به عنوان الگوی خود در راه کار و کاسبی می شناسد.

الگوی افراد موفق دنیا

آدام نیومن، مدیرعامل میلیارد WeWork، بروس دانلوی از شرکت سرمایه گذاری Benchmark رو به عنوان منتور خود معرفی می کنه.

الگوی افراد موفق دنیا

نکته ی مفیدی که واسه کارآفرینان جوون در این مطلب هست، توجه به این نکته س که داشتن یه منتور مناسب در کنار توانایی تصمیم گیری در مواقع حساس، می تونن دو بازوی مهم موفقیت در کارآفرینی باشن. افراد باید به این نکته توجه داشته باشن که صرف موفقیت یا نبود موفقیت منتور تو یه موقعیت، تضمینی واسه موفقیت یا نبود موفقیت اونا نیس و اونا باید بعد از توجه به تجربیات فرد مورد نظر، تصمیم مناسب با وضعیت خود رو در جریان کار اتخاذ کنن.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

زومیت