افراط و تفریط در​خیالپردازی جنسی

خیالپردازی جنسی

خیالپردازی جنسی چیزی طبیعیه. همه آدم ها خیالپردازی جنسی دارن و تو ذهن خود به فانتزی های جنسی فکر می کنن. در واقع احساسات و شهوت طبیعی نهفته موجود در درون هر فردی با خیالپردازی جنسی امکان بروز پیدا می کنه. هر فردی در بین نزدیکی و واسه دستیابی به لذت بیشتر، انگار در تخیلات خود، به رویاهای جنسی می پردازه و تلاش می کنه با عملی کردن اون، تجربه جنسی متفاوت و شیرین تری رو نسبت به قبل لمس کنه.

اندازه و درجه خیالپردازیای جنسی از یکی به یکی دیگه به طور کامل فرق داره و برحسب سن، جنسیت، قدرت تخیل و خیالپردازی، سابقه رابطه جنسی و توان جسمی دامنه متغیری داره.

مثلا بعضی افراد فقط یه روش ثابت و مشخصی رو واسه رابطه جنسی خود تعیین می کنن و در همه حال اون رو پسند می کردن و راضی به اون بوده و از این روش هم دستیابی به لذت می کنن تا اونجا که تا آخر عمر فعالیت جنسی خود هم همون طور باقی می مانند، اما در مقابل، آدمایی هستن که تنوع در روش ایجاد رابطه جنسی رو بهتر می دونن و دائم به دنبال تغییر این رابطه بوده و واسه چگونگی رابطه جنسی، کمیت و کیفیت اون و بهبود این رابطه، تخیل داشته و فکر می کنن. واسه بعضی تنوع در نزدیکی و جستجوی لذتی جدید، خیلی مهمه.

رابطه جنسی خیالی؛ میلی برخاسته از درون

شاید از خودتون سوال کنین خیالپردازی جنسی و رابطه جنسی خیالی چیجوریه و اهمیت اون چیه؟

خیالپردازی جنسی پایه یه رابطه جنسی سالم و با کیفیته. فرد با خیالات خیالی خود وارد رابطه جنسی با همسر می شه و در بین رابطه به شناخت حقایق خیالات خود می پردازه و از بهترین اونا که مناسب حال خود و همسره، آخر استفاده رو می بره و در رابطه های بعدی واسه تکمیل یا بهبود اون قدم برمی داره.

بر اساس گفته روان شناسا و کارشناسان مسائل جنسی، ضمیر ناخودآگاه هر فردی در تشکیل خیالپردازی جنسی نقش زیادی داره و قدرت تخیل در رابطه جنسی، با اندازه شهوت و هوس هر فردی در رابطه مستقیمه. یعنی هر چقدر اندازه شهوت فرد بالا باشه شدت و قدرت خیالپردازی جنسی هم بالا هستش.

از طرف دیگه، تحقیقات نشون داده خیلی از زنان طی یه رابطه جنسی خیالی، با کمک خیالات و خیالات خود به ارگاسم رسیده و به آرامش داخلی دست پیدا میکنن، به خاطر همین میشه گفت اندازه خیالپردازی جنسی در زنان نسبت به مردان بیشتره.

خیال داشتن رابطه جنسی و میل به مقاربت از حالات داخلی هر فردیه که باید ارضاء شه. بعضی وقتا فکر و ذهن فرد بشدت درگیر این مسأله می شه و بعضی وقتا هم ارضای این میل به اندازه ای قوت پیدا میکنه که ممکنه زمینه ای واسه بروز مشکلات داخلی و روحی در شخص شه. مثلا، اگه هنگام نیاز به رابطه جنسی، جواب درستی به این حالت فرد داده نشه؛ شهوت و هوس، ارضاء نشده باقی می مونه و در آخر هم ممکنه سرکوب شه. به دلیل واپس رانی این غریزه، فرد دچار استرس و پریشونی شده، احساس ناراحتی می کنه و همیشه نگران و مضطرب هستش. در صورت تکرار این حالت و ارضا نشدن تکراری اون، کم کم شخص احساس سرخوردگی و شکست می کنه، اعتماد به نفسش کم میشه و حس غالب فرد از خود، احساس پستی هستش.

فواید احتمالی خیالپردازی جنسی

روان شناسا فکر می کنند خیالپردازی جنسی فواید بسیاری داره که از جمله اونا میشه به این موارد اشاره کرد:

  • تنوع در روش و چگونگی مقاربت
  • ، استرس و نگرانی
  • آشنایی با خصوصیات روانی و روحی خود و همسر
  • باخبر شدن از چیزهای مورد علاقه و تمایلات خود و همسر
  • افزایش علاقه و محبت زن و شوهر نسبت به همدیگه در زندگی مشترک
  • افزایش هیجانات مثبت در بین رابطه جنسی
  • صمیمیت بیشتر زن و شوهر در زندگی زناشویی
  • به دلیل جلب رضایت همسر
  • آرامش خاطر از فعال جنسی بودن
  • کسب رضایت از زندگی جنسی

داستانای نگفته از خیالپردازی جنسی

همونجوریکه در سطور قبلی مطرح شد، رویاپردازی در رابطه جنسی چیزی طبیعی و خوبه و حقیقت خیالپردازی جنسی چیزی جز چیزی که گفته شد نیس، اما با وجود محسنات خیالپردازی جنسی، بعضی وقتا این حقیقت مطلوب چهره ای متفاوت به خود میگیره و بد می شه.

یعنی، بعضی وقتا خیالپردازیای جنسی، نه فقط به درد بخور نیس، بلکه ضرر و زیان جبران ناپذیری داره که ممکنه سال​ها فرد رو به خود گرفتار کنه و به پرتگاه خاموشی جهت دهد.

روان شناسا فکر می کنند: زیاده روی و کوتاهی در خیالپردازیای جنسی خوب نیس و ممکنه نتیجه های ناخوشایندی رو واسه فرد به وجود آورد.

کوتاهی در خیالپردازیای جنسی، برخلاف ذات بشریه و موجب بیحالی داخلی فرد شده و در آخر دلزدگی زناشویی رو براش میسازه، این در حالیه که زیاده روی در اونم خالی از عیب نیس.

متأسفانه، در سالای گذشته به واسطه افزایش عوامل تحریک کننده جنسی مثل ماهواره و امکانات ارتباطی پیشرفته، فیلما و عکسای بی ارزش، مجلات و کتابای تبلیغاتی ناجور، ارتباطات گسترده اجتماعی زنان و مردان و… خیلی از افراد دچار خیالپردازیای نامتعارف و به دور از نیاز و طبیعت انسانی خود شدن و آخرسر به موجب اونا هم با مشکلات زیادی درگیرن.

کارشناسان جنسی می گن: خارج شدن و بالاتر رفتن از حد و حدود واقعی تخیلات طبیعی، واسه فرد مضره و موجب بروز خیلی از بیماریا و مشکلات روانی می شه، اونا فکر می کنند این افراد بیشتر از هر گروه دیگری در برابر دچار شدن به مشکلات و انحرافات جنسی، وسواس فکری، اضطراب، افسردگی و مشکلات شخصیت هستن.

از طرف دیگه، خیالپردازیای افراطی و بی اندازه و محدودیت باعث می شه فرد در میل جنسی و هوی و هوس خود غرق شه و حتی بعضی وقتا ممکنه تا آنجایی که قدرت عقل و دلیل آوردن زائل شه، پیش رود و در آخر، کار به جایی برسه که فقط با پاسخگویی به هیجانات منفی به مدیریت رفتارای خود بپردازه و اینجا دقیقا همون نقطه ایه که خواسته ها و تمایلات غیرمنطقی و بد فرد شکل میگیره. افراد تنوع طلب با شهوت جنسی بالا مثال روشن این حالت هستن. افزایش شهوت جنسی و بالا رفتن قدرت خیالپردازی باعث می شه بعضی از مردان یا زنان به طور ناخودآگاه باوجود همسر، میل زیادی به ایجاد رابطه جنسی با فردی غیر از زن یا شوهر خود نشون بدن.

کم نیستن زن و شوهرهایی که به موجب این میل سرکش، بیراه س رفته ان و به همسرشون خیانت کردن یا اون که فقط به خاطر وجود فکر وسواسی خیانت به همسر و اصرار ذهن به انجام اون رفتار، با اون که مرتکب هیچ اشتباه و خطایی نشده ان، خود رو گناهکار می دونن، دائم پریشون هستن و عذاب وجدان دارن. از طرفی دیگه، بعضی آدما به خاطر قدرت بالای خیالپردازی و شهوت جنسی، جوری در خیالپردازیای مرضی خود پیش می رن که علاقه به جنس مخالف رو از دست میدن و تمایل افراطی به ایجاد رابطه با همجنسان خود پیدا می کنن.

شاید شنیده یا دیده باشین زنان و مردان متاهل یا مجردی رو که به همجنسان خود تمایل جنسی دارن و تنها راه ارضای جنسی خود رو همجنس بازی می دونن.

بعضیا دیگه هم دچار اعتیاد جنسی می شن و تمایلات دگرجنس خواهی یا همجنس خواهی خود رو در دنیایی به غیر از واقعیت جستجو می کنن. تجسم ذهنی رابطه جنسی با افراد خیالی یا تصاویر بازیگران خوش اندام پورنو در دنیای مجازی، جوری لذت کاذبی رو براشون جفت و جور می کنه که ارضای خیالی و مجازی رو که بیشتر با خود ارضایی همراه س، بر رابطه جنسی سالم و حقیقی ترجیح بدن. اعتیادجنسی، یکی از عوامل مهم در تمایل جوانان به تجرده و هم اینکه یکی از مهم ترین دلایل سردی روابط عاطفی زن و شوهر و دلیل اصلی مشکلات زناشویی و مشکلات جنسی مانند سرد مزاجی، انزال زودرس، بی میلی جنسی و… در متاهلینه.

چیزی که گفته شد فقط خلاصه ای کوتاه از مشکلات خیالپردازیای جنسی مرضیه و اصل مطلب چیزی بالاتر از اون هستش که بیان شد.

چیجوری خیالپردازیای جنسی مرضی رو کنترل کنیم؟

بی فکر فهمیدین در صورت کنترل نشدن این شهوت و رابطه جنسی خیالی، وضعی به وجود میاد که شخص به طور ناخودآگاه گرفتار عذاب وجدان و احساس گناه می شه. هم اینکه کم کم، اینجور فردی خود رو موجودی منحرف و بی مصرف در اجتماع پیدا می کنه. بنابر این، تشکیل عقدهای روحی و احساس پستی در فرد از نتیجه های پیشگیری ناپذیر و حتمی الوقوع این جور افکاره که موجب اختلافاتی در روابط اجتماعی و زناشویی فرد می شه.

حال می پرسین: چیجوری میشه این حس رو کنترل کرد؟

روان شناسا تصمیمات زیر رو واسه پیشگیری و دوری از مشکلات خیالپردازی جنسی میگن.

اولین قدم: باخبر شدن از دلیل این حس

تنها خود شمائید که می تونین تشخیص بدید، دلیل هوی و هوس و شهوت تون چیه؟

از خود سوال کنین: این خیالپردازیا، هوس و شهوت، فقط به دلیل زیاده روی میل داخلی شماس یا این که فقط به عنوان نشانگری از میل ذاتی و مفیدیه که واسه تقویت و لذت بیشتر از رابطه جنسی لازمه؟

واسه پاسخگویی به این سوال، لازمه بدونین این جور خیالپردازیا، توهمات و هوی و هوس درباره رابطه جنسی، بخشی از طبیعت داخلی هر انسانیه و از دست دادن اونا جای بسی سوال داره، بنابر این پیشنهاد می کنیم از وجود اونا تو ذهن خود احساس شرم و خجالت نداشته باشین.

اما اگه این افکار، بیشتر از اندازه هستن و وجود اونا موجب آزردگی و تکدر یادتون شده، باید بگیم، شرایط به​گونه ای دیگه س و شما باید اون رو تهدیدی جدی در نظر گرفته و آسون انگاری نکنین.

روان شناسا پیشنهاد می کنن در یه همچین موقعیتی بهتره به درون خود مراجعه و در جستجوی دلیل اصلی باشین و اون رو پیدا کنین. به طور مثال، آزار جنسی یا وجود رابطه جنسی ناموفق می تونه دلیلی باشه که جهت فکر و تخیل فرد درباره رابطه جنسی به طرف خلاف جلو رفته و به مشکلات و انحرافات جنسی منجر شه.

دومین قدم: پذیرش میل جنسی

بعضی به اشتباه تصور می کنن تنها چاره کار، دوری و دوری از خیالپردازیه؛ اما این که فقط بخواین دست از این رویاپردازیا وردارین راه حل مشکل نیس. این فراموشیای ظاهری، نه فقط موجب ایجاد استرس و اضطرابای داخلی می شه، بلکه عاقبتای بعدی اون، می تونه مشکل رو هم دو صد برابر کنه. بدونین و قبول کنین که این خیالات و خیالپردازیای جنسی، واسه همه آدما، حتی در خیلی از مردم دور و بر شما، هست و هیچوقت حس غریبی براشون نیس و این در حالیه که هیچ کدوم از اونا منحرف و فاسد اجتماعی نیستن!

سومین قدم: شکست دادن خیالات ذهنی خود

واسه شکست دادن خیالپردازیای جنسی افراطی، تلاش کنین خیالات درست و مناسبی رو تو ذهن خود پرورش بدید.

روان شناسا می گن: در این مرحله مهم و حیاتی، به​جای احساس، منطق خود رو حاکم و عاقلانه برخورد کنین. بهتره در بین خیالپردازی به روابطی مناسب و طبیعی فکر کنین و از فکر کردن به روابط یا حالاتی که ممکنه به جسم یا روح شما آسیب بزنه، بشدت دوری کنین.

بهتره به رویاهای دست یافتنی و واقعی فکر کنین نه خیالی. توجه به این نکته بسیار حائر اهمیته چون نبود دسترسی و ارضاء در رویاهای خیالی، باعث می شه استرس و اضطراب تموم وجود شما رو دربر گیرد و مانعی بزرگ در پیشرفتان حساب شه. اگه تا کنون اینجور رویاهایی داشتین، می تونین از این پس، با ورزشی منظم و اصلاح رویاهای خیالی خود به رویاهایی واقعی، درصدد جبران این اشتباه برآیید و از پریشونی و عقدهای پستی داخلی خود رهایی یابید.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، فکرکردن به رابطه جنسی قشنگتر و دلنشینی که قبلا تجربه کردین و از اون لذت بردین، می تونه به شما در پیشبرد اهدافتون خیلی کمک کنه. علاوه بر چیزی که گفته شد، تلاش کنین در خیالاتتان، خود رو جای هیچ شخصیت خارجی دیگری نذارین ! (منظور اینه که نقش آدمایی رو که در عکسا یا فیلمای پورنو می بینین، اجرا نکنین.) بهترین کار اینه که در خیالاتتان هم، خود واقعی تون رو حفظ کنین.

چهارمین قدم: حرکت به سمت یه رابطه جنسی حقیقی

بعضی وقتا لازمه با این حس آزاردهنده مواجه شید و اون رو واسه همیشه خاموش کنین. اگه احساس می کنین که دیگه نمی تونین میل جنسی خود رو کنترل کنین یا در خیالپردازیای جنسی خود، با روشی افراطی پیش می رید، بهتره با همسرتون نزدیکی داشته باشین و خود رو مجبور به رابطه جنسی عملی و اصولی کنین. شاید با پرداختن به اون، نه فقط می تونین بخشی از رویاهای جنسی منطقی خود رو ارضاء کنین، بلکه هم اینکه به این روش می تونی تموم انرژی خود رو صرف یه رابطه جنسی حقیقی و واقعی کنین نه خیالات واهی. اینم بگیم، با هدایت این حس خیالپردازی جنسی در جهت غیرافراطی و واقعی، می تونی با به کار گیری خیالات خیالی خود هم جهت با رابطه جنسی واقعی آخر لذت رو ببرین و به دلیل اون به آرامش داخلی و احساس خوشنودی برسین. البته همیشه یادتون باشه کنترل این حس سرکش، نیازمند زمان و اراده قوی شماس.

مشکل نعوظ در مردان چیه؟ + راه های درمان اون

سلامت روانی و کیفیت زندگی زناشویی (جنسی)

جام جم آنلاین روانشناسی مشکلات جنسی