افزایش آستانه تحمل درد در ورزش و تمرینات سنگین

how-to-increase-your-pain-threshold

درد معمولاً عاملیه واسه اتمام تمرینات سخت ورزشی البته بعضی از دردها رو باید جدی گرفت و دست از کار کشید اما یه سری های دیگه از دردها قابل تحمل هستن و تحمل کردن اونا برابره با پیشرفت سریعتر.

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ شما چیجوری درد در باشگاه ورزشی رو تعریف می کنین؟ فوت وفن، برنامه و شکل درست تمرین واسه دوری از آسیب در باشگاه لازمه. به هر حال ما در مورد اسیدلاکتیک ساخته شده به وجود اومده بوسیله تمرین که باعث مشکل و ناراحتی عضلات می شه، بحث می کنیم. درد تمرین و درد به وجود اومده بوسیله گرفتگی عضلات هم هست که باعث توقف و جلوگیری ورزشکار از انجام هرگونه عملی می شه.

تجمع اسیدلاکتیک

ساخت و تجمع اسیدلاکتیک در سلول های عضلانی به دلیل محدودیت سطح اکسیژن ایجاد می شه. عضلات انرژی رو از راه سیستم بی هوازی تولید می کنن. این انرژی از راه گلوکز و روند گلیکولیز ایجاد می شه که گلوکز به ماده ای به نام پیروات در طول چندین روند شکسته می شه.

وقتی که بدن اکسیژن کافی داره، پیروات به راه هوازی منتقل شده تا واسه انرژی بیشتر شکسته شه. اما وقتی که اکسیژن در دسترس محدود باشه بدن پیروات رو به ماده ای به نام لاکتات تبدیل می کنه که اجازه می دهد گلوکز شکسته شده و تولید انرژی ادامه پیدا کنه. سلول عضلانی فعال از این روش قادر به تولید انرژی از ۱ تا ۳ دقیقه س و در این زمان لاکتات تا بالاترین حد در بدن تجمع می یابد.

واسه دوری از تجمع خیلی زود لاکتیک باید ذخایر بدن رو از گلیکوژن تا حد امکان پُر کرد تا بدن قادر باشه حجم بالای تمرین رو حفظ کنه. روش بارگیری کربوهیدرات و روش بارگیری کربوهیدرات شب قبل از تمرین، دو روش منتخب واسه خیلی از ورزشکارانه که درصدد افزایش ذخایر گلیکوژن خود هستن.

بارگیری کربوهیدرات خیلی راحت افزایش مقداری کربوهیدرات مانند برنج قهوه ای، سیب زمینی، میوه، کیک برنجی یا کیک جو در رژیم غذاییه. بارگیری کربوهیدرات شب قبل از تمرین هم ساده س! یعنی افزایش کربوهیدرات مصرفی در عصر و شب قبل از تمرین و مصرف تنها پروتئین و چربی در طول روز قبل از تمرین می باشه، دقیقاً چیزی مثل رژیم کتوژنیک. هم اینکه، تکرار تمرینات با شدت بالا کم کم به بدن اجازه می دهد تا با تمرینات سازگاری پیدا کنه و در آخرً تحمل ساخت اسید لاکتیک افزایش می یابد.

گرفتگی عضلانی

گرفتگی به دلیل تشنج های عضلانی و انقباض های غیر ارادی یه یا چندین عضله ایجاد می شه. عضلاتی مثل عضلات پا و ساق، عضلات قدامی و خلفی ران، عضلات دست، شکم و عضلات دنده ها بیشتر دچار گرفتگی می شن. تقریباً همه افراد گرفتگی عضلانی رو بدون هیچ گونه اخطار یا اخطاری تجربه می کنن. گرفتگی عضلاتی چندین دلیل جور واجور داره. تغذیه یکی از دلایل اصلیه.

  • ورزش در گرما
  • خستگی عضلانی
  • کم آبی بدن
  • کمبود منزیم و پتاسیم بدن
  • کمبود کلسیم

با رعایت چند نکته ساده اما کلیدی قبل از آماده شدن واسه تمرین از گرفتگی عضلات جلوگیری کنین و تمرین خیلی بهتری داشته باشین:

  • شبونه ۸۰۰ میلی گرم سیترات منزیم استفاده کنین.
  • روزانه دست کم ۳ لیتر آب بخورین.
  • با پوشیدن لباس مناسب بین تمرین، دمای بدن رو پایین نگه دارین.
  • از تمرینات کششی واسه نواحی از بدن که سفت هستن غافل نشید.

نکته پایانی:

واسه جلوگیری از درد و گرفتگی عضلانی در باشگاه ورزشی و افزایش تحمل اسید لاکتیک باید دوباره رژیم غذایی خود رو آزمایش کنین. مطمئن شید رژیم غذایی از ریز مغذی های اصلی پر و بدن تون آب کافی در اختیار داره. وقتی که ورزشکار مواد معدنی، مواد غذایی و ویتامین کافی در بدن نداشته باشه نمی تونه به بالاترین درجه کارکرد خود برسه و در باشگاه گرفتار درد و رنج می شه.

افزایش قد با حرکات کششی ستون فقرات

چیجوری چربی بیشتری بسوزونیم؟

بدنسازی علم ورزش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *