افزایش ازدواج با سن زیر ۱۰ سال در ایران

تهران

سعید کوشافر :چقدر راحت میپذیریم ؛ نمیدونم به چه دلیل حتی یه خبرنکار نخواست که دلیلی این موضوع رو سوال کنه , فقط نقل خبر . انگار به بی تفاوتی عادت کردیم , خبرهایی که تکون بدن ه س …

سیداحمد قشمی، مدیرکل ثبت احوال استان تهران میگه: در دو ماهه اول امسال ۷۵ دختر یا پسر که کمتر از ۱۰ سال داشتن در استان تهران ازدواج کردن، ۳۹۲۹ دختر و پسر ۱۰ تا ۱۴ ساله پای سفره عقد نشسته ان، ۱۹۲۳۷ عروس و داماد ۱۵ تا ۱۹ ساله ها بودن.
این امار مربوطه به تهرانه , یعنی مرکز کشور , جایی که شاید در نگاه اول از محرومیت به دور باشه , اما انگار شرایط بی نظم اقتصادی و اجتماعی به مرکز کشور هم رخنه کرده و عاقبتای ان هم کم کم آشکار میشه.

-قبل از اینم بود
قبل از این هم خبرهایی در همین زمینه خونده بودم , اما همه اونا مربوط به مناطق محروم بود, ابراهیم زاده رئیس کل دادگستری شهرستان رشتخوارکه یکی از کانونهای ازدواج دختران کم سن وسال بود در گفتگو باخبرنگار قدس انلاین با بیان اینکه باید به معیشت مردم مناطق محروم توجه بیشتری شه، محرومیت مادی و فرهنگی رو از جمله مهمترین دلایل بروز این پدیده بیان کرد.
این مقام مسؤول با بیان اینکه وجود رسوم غلط میان مردم منطقه هم از دیگر دلایل گسترش ازدواجهای زودرسه گفت: در حالی که بعضی از دختران هنوز به بلوغ نرسیده، تن به ازدواج میدن که خیلی از این نوع ازدواجها در سالهای بعد منتهی به طلاق می شه و عاقبتای بعدی اونم واسه منطقه و هم کل جامعه بسیار خراب کننده س.
اون ارسال روزانه ۲ تا ۳ گواهی رشد رو در دادگستری تأیید می کنه و میگه که بیشتر این گواهی واسه دهات نشینان، مخصوصا در مناطق محرومتر صادر می شه، این در حالیه که دادگستری توان این رو نداره که بررسی کنه و ببینه آخرسر این دختران چه می شن و یا با چه شرایطی و به عقد چه کسائی در میان.
رئیس دادگستری شهرستان چناران هم که انگار تماشاگر افزایش این پدیده در بخش فعالیت خوده، ضمن اخطار به مسؤولان در این مورد میگه: این روزا ازدواج زودرس و خیلی زود دختران شایع شده که این ضایعات خاص خود رو داره.
ایشون خاطرنشان می کنه: عموم این ازدواجها در دختران ۱۱ تا ۱۳ ساله اتفاق میفته که همسر پسران بالای ۲۰ سال می شن و به دلیل تشکیل زندگی با اطلاعات کم و روش هایی غلط به طلاق میرسه.

-افزایش فروش دختران
درهمین جهت یه قاضی دادگاه خونواده که نخواست اسمش عنوان شه، در گفتگویی کوتاه با خبرنگار ما ضمن تأیید افزایش مثل این ازدواجها اعلام کرد که کسائی که به دادگستری مراجعه و گواهی رشد واسه دخترانشون می گیرن، قسمت خوب ماجراست، قسمت بد ماجرا در جاییه که دختران کم سن و سال به عقد غیررسمی مردانی با سن بالا درمی آیند و پدر دختر در قبال این ازدواج پول دریافت می کنه و انگار دخترش رو می فروشه.
اون گفت: گسترش مصرف موادمخدر و اعتیاد، مخصوصا در مناطق دهاتی و حاشیه شهرها و افزایش پدرهایی که به دلیل اعتیاد توان تأمین هزینه های خونواده رو ندارن باعث بروز اینجور پدیده ای شده.
اون عقیده داره که هر چند نمیشه از این پدیده ناهنجار در جامعه، یعنی نشاندن دختران کم سن و سال سر سفره عقد صرف نظر کرد، اما باید دونست که عاقبتای اصلی این ازدواجها، چند سال بعد بروز می کنه. تبعاتی که شاید واسه مقابله با اون باید چند برابر اون چیزی که امروز میشه صرف پیشگیری کرد، واسه نظام هزینه در ورداشته باشه.
به همین خاطر یه فعال حقوق کودک نتیجه ازدواج خیلی زود دختران رو افزایش خیانت، طلاق و آسیبای اجتماعی مربوط به اونا ذکر می کنه و میگه: الان آمارهایی وجود دارن که در کشور ۹۰۰ هزار کودک ازدواج کرده هست که اگه پای صحبت تک تک اونا بشینیم متوجه نارضایتی و مشکلات شدید در زندگی اونا می شیم.
به گزارش خبرنگار ما این موارد در حالیه که طبق قانون جمهوری اسلامی ایران ازدواج با کسی که به سن قانونی نرسیده مجازات داره و ۶ ماه تا دو سال حبس واسه اون در نظر گرفته شده.

طبق براساس ماده ۳ قانون درباره ازدواج، هرکی برخلاف مقررات ماده (۱۰۴۱) قانون مدنی با کسی که هنوز به سن قانونی واسه ازدواج نرسیده مزاوجت کنه به شش ماه الی دو سال حبس تأدیبی محکوم می شه.

هم اینکه اگر دختر به سن سیزده سال تموم نرسیده باشه دست کم به دو الی سه سال حبس تأدیبی محکوم می شه و در هر دو مورد ممکنه علاوه بر مجازات حبس به جزای نقدی از دو هزار ریال الی بیست هزار ریال محکوم شه.

اگر در اثر ازدواج برخلاف مقررات فوق مواقعه منتهی به مشکل یکی از اعضاء یا مرض دائم زن شه مجازات زوج از پنج الی ده سال حبس با اعمال شاقه است و اگه منتهی به فوت زن شه مجازات زوج حبس دائم با اعمال شاقهه؛ عاقد، خواستگار و بقیه اشخاصی که شرکت در جرم داشته ان هم به همون مجازات یا به مجازاتی که واسه معاون جرم مقرره محکوم می شن.

محاکمه این افراد رو وزارت عدلیه می تونه به محاکم مخصوصی که اصول سازمان و ترتیب رسیدگی اون به موجب نظامنامه مشخص می شه مراجعه کنه و در صورت نبود تشکیل محکمه مخصوص رسیدگی در محاکم عمومی به عمل میاد.

حبس تأدیبی، حبس موقت با اعمال شاقه از سه سال کمتر و از پونزده سال بیشتر نخواد بود؛ مدت حبس مجرد از دو تا ده ساله، مدت تبعید از سه سال کمتر و از پونزده سال بیشتر نخواد بود؛ مدت حبس تأدیبی از هشت روز الی سه ساله.

 

– اقدام شده
به همین خاطر و واسه اینکه بدونیم در آخر کسی واسه جلوگیری از گسترش این پدیده اقدامی کرده یا نه سراغ مرتضوی معاون دادستان مشهد در امور پیشگیری از جرم رفتیم، اون خبر خوش داد و گفت که این مسأله روش زوم شده و به همین خاطر بنیاد مراقبت از خونواده تشکیل شده.
ایشون گفتن سال ۹۰ به همین خاطر هدفگذاری شده گفت: کودکان و زنان به عنوان دو قشر جامعه شدیدا در برابر آسیب هستن و متأسفانه به دلیل دیده نشدن و مظلوم بودن، خیلی راحت مورد اذیت و آزار قرار می گیرن و مورد پشتیبانی مادی و الهی نیستن.
ایشون با بیان اینکه دفتر پشتیبانی از حقوق زنان و کودکان در دادگستری استان الان فعاله و به صورت تخصصی به مسایل می پردازه، گفت: در عین حال مجوز راه اندازی بنیاد مراقبت در خونواده در کشور بوسیله قوه قضاییه صادر شده که خراسان رضوی در این پیشگام بوده.

قدس آنلاین