دی ۲۷, ۱۳۹۹

افزایش انگیزه در زمان دلسردی و بی‌حوصلگی

داشتن انگیزه motivation

در شروع هرکاری شاید زیاد سخت نباشه، هیجان و اشتیاق شروع کار میتونه محرک های خوبی باشه اما چیجوری زمان دلسردی و ناامیدی، انگیزه خود رو تقویت کنیم؟

حتی بلند همت ترین و با انگیزه ترین افراد هم بعضی وقتا در انجام کار ها دچار مشکل می شن. حالا خوبیش اینه ما می تونیم دلیل این که به چه دلیل یه باره بی هدف می شیم رو پیدا کنیم، حتی می توان دلیل این مشکل رو پیدا کرده و دوباره با انگیزه ای بالا به انجام کارا ادامه داد.

اینجا با ۶ راه واسه پیدا کردن انگیزه در زمان دلسردی نسبت به انجام کار ها، آشنا می شید.

۱. دلیل نا امیدی و بی انگیزه بودن خود رو پیدا کنین

دلایل دلسرد شدن شما ممکنه شامل موارد زیر باشه:

ـ شما باید کاری رو انجام بدین ولی از انجام اون هول و هراس دارین، یا این که در حال عقب انداختن کاری هستین، چون از اون کار بدتون میاد.

ـ خسته هستین، تغذیه مناسب ندارین، به خواب یا ورزش نیاز دارین و کلا می توان گفت که احساس خوبی ندارین.

ـ اعتماد به نفس ندارین، می ترسید که از منطقه امن و راحتی که واسه خود و تو ذهن ساخته اید خارج شده و کاری انجام بدین.

ـ در وسط انجام یه پروژه هستین، هیجان شروع پروژه رو پشت سر گذاشته اید و به پایان پروژه نزدیک نیستین؛ در سخت ترین مرحله انجام کار قرار دارین.

۲ . وقتی که از چیزی هول و هراس دارین، اون رو واسه خود تبدیل به یه کار غیر ممکن می کنین

motivation انگیزه

مثلا اگه شما می خواهید که صبح ها ورزش کنین، لباس های ورزشی خود رو در کنار تخت بذارین تا صبح ها اولین چیزی که می ببینن، همین لباس ها باشه. هم اینکه، با یه دوست تماس بگیرین و برنامه ای بچینید تا صبح ها در باشگاه با هم ورزش کنین. داشتن یه شریک امکان موفقیت شما رو بیشتر می کنه.

۳. وقتی که خسته هستین، از بدن خود مراقبت کنین

بعضی روزا شما نیاز به استراحت دارین و تو روزهایی دیگه بدن شما نیاز به ورزش داره. بعضی روزا شاید فقط نیاز داشته باشین که از پشت میز خود بلند شید و هوایی تازه بخورین. در مورد عادات گذشته خود فکر کنین؛ به اندازه کافی استراحت کرده اید؟ غذا مغذی خورده اید و نوشیدنی هایی سالم خورده اید؟ تازگیا مریضی داشته اید که در بدن شما باقی مونده باشه؟ درباره رفتار خود با بدنتون فکر کنین. مراقبت خاص از بدن کمک می کنه که کمتر دچار احساس دلسردی و بی انگیزگی شید و در صورت داشتن اینجور حسی، راحت تر از این حالت خارج شید.

۴. وقتی اعتماد به نفس ندارین، به این موضوع فکر کنین که” به چه دلیل ” به توانایی های خود شک دارین

شما در حال مقابله با افکار منفی هستین؟ تازگیا حرفی منفی یا اتفاقی بد شما رو آزار نداده؟ شما خود رو با بقیه مقایسه می کنین؟

وقتی که شما در حال مقابله با افکار منفی هستین، از خودتون تعریف کنین یا کاری کنین که احساس خوشی به شما دست بده.

۵. وقتی که وسط انجام کاری هستین، همت داشته باشین

وقتی به دنبال رسیدن به یه هدف بزرگ هستین، در اول بسیار آسونه که به خود انگیزه بدین. در شروع شما به نتیجه پایانی فکر می کنین و پر از شور و شوق و هیجانین. انگیزه داشتن در آخر کار هم بسیار آسونه. وقتی که پایان کار نزدیکه، هیجانِ دیدن پایان می تونه شما رو به سمت جلو جهت دهد.

در میونه راه بودن، سخت ترین مرحله انجام یه کاره. اینجا شور و هیجان اولیه کم شده، اما هنوز به هدف خود نزدیک نشده اید. درست در وسط انجام کار، می فهمید که چقدر کار و زمان نیازه تا پروژه رو به پایان برسونین. شما نا امید هستین و بارها با سختیِ از دست دادن آسایش و راحتی واسه جلو بردن کار، روبرو شده اید.

وقتی که در میونه راه هستین، به این فکر کنین که در اول دلایل شخصی و محکمی که می خواستین به هدف خود برسین، چی بوده. بیشتر وقتا پرسیدن این گونه سوال ها از خودتون می تونه شما رو از نا امیدی خارج کرده و انگیزه رو به شما برگرداند. این سخن کنفوسیوس رو یادتون نره: “تا وقتی که شما به راه خود ادامه می بدید، اهمیتی نداره که چقدر آهسته حرکت می کنین.”

وقتی که در وسط راه هستین، به راه خود ادامه بدید. هر روز فعالیت هایی انجام بدین که شما رو به هدف پایانی تون نزدیک می کنه. حتی اگه این اقدامات کوچیک باشن، اهمیتی نداره، مهم اینه که شما در حال حرکت هستین.

۶. یادتون باشه که این وضعیت همیشگی نیس و خیلی زود شروع به کار کنین تا هرچه سریع تر از این وضعیت خارج شید

حرکت به سمت جلو رو با قدم هایی کوچیک شروع کنین. این رو بدونین که موفقیت یه جاده پر پیچ و خمه و یه جاده ای صاف و معمولی که تموم مردم در حال عبور از اون هستن، نیس. یادتون باشه که حرکت به سمت جلو، حتی وقتی که بی انگیزه هستین، به شما کمک می کنه تا بر ترس های خود پیروز شدین، از منطقه امن خود خارج شده و در جنگ های ذهنی که با خود دارین، پیروز شید. هر قدمی که در روزای پر از مشکل برمی دارین، به شما کمک می کنه که توانایی و اعتماد به نفس خود رو زیاد کنین و به راه خود واسه خارج شدن از شرایط سخت، ادامه بدید.

هر زمان که شما به دنبال رسیدن به چیزی در زندگی خود هستین، با مقاومت و مخالفت روبرو می شید. این مقاومت ممکنه که شما رو بی انگیزه کنه و دلیل شه که در شرایطی سخت باقی بمونین. اما کنار زدنِ این مقاومت و تلاش واسه خارج شدن از مشکلات، به شما کمک می کنه که در طولانی مدت به موفقیت برسین. وقتی که می فهمید شما می تونید خود رو در روز های سخت امیدوار کنین، می دونین که چیجوری در آینده خود رو از شرایط سخت بیرون بکشین.

 

هر انسانی ممکنه بعضی وقتا در شرایط سخت و بحران قرار گیرد، پیدا کردن دلیل این دلسردی و بی انگیزگی و تلاش و حرکت به سمت جلو واسه خارج شدن از این بحران، روزای سخت رو به کمترین حد ممکن رسونده و شما رو به موفقیت نزدیک تر می کنه.

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

چیجوری اراده قوی داشته باشیم؟

افزایش انگیزه زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *