افزایش حبابی قیمت قیمت سکه و طلا اسفند ۱۳۸۹

یه کارشناس بانکی قیمت های طلا در بازارهای داخلی در روزای گذشته رو همراه با حباب دونست و گفت: افزایش کاذب قیمت دلار دلیل اصلی حباب موجود در بازار طلا و سکه س…

افزایش حبابی قیمت قیمت سکه و طلا اسفند 1389

فرید ضیاءالملکی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد وجود حباب در بازار طلا و سکه، گفت: به طور حتم قیمت روزای گذشته بازار داخلی سکه و طلا همراه با حباب بوده چون که قیمت های ارز در بازار آزاد با اختلاف زیادی نسبت به قیمت های رسمی فروخته می شه.

ایشون با تأکید بر اثر نوسانات ارز بر تغییرات قیمتی طلا اضافه کرد: درحالی که قیمت ارز رسمی ۱۰۳۳ تومن باشه ولی ارز آزاد در بازار ۱۱۴۰ تومن فروخته شه، قیمت های برآوردی واسه طلا هم غیرواقعی می شه.

این کارشناس بانکی افزایش کاذب دلار رو دلیل اصلی رشد کاذب و حبابی در بازار طلای ایران دونست و گفت: درصورتی که ارز در بازار واقعی هم با قیمت رسمی بانک مرکزی فروخته شه قیمت طلا حبابی نخواد داشت.

ایشون ضمن اشاره به قیمت جهانی دلار و فروش هر اونس طلا در این بازارها با قیمت ۱۴۱۴ دلار، ادامه داد: روش محاسبه قیمت طلا به این چگونگی که قیمت جهانی رو تقسیم بر ۴ و ضرب در قیمت رسمی دلار می کنن و با قیمت به دست اومده مبادلات رو در بازار داخلی انجام میدن.

ضیاءالملکی در مورد اقدامات بانک مرکزی واسه کنترل وضعیت موجود گفت: فروش شمش طلا بوسیله بانک کارگشایی می تونه باعث کاهش قیمت طلا واز بین رفتن حباب فعلی شه.

این کارشناس بانکی طلاسازان رو خریداران اصلی شمش طلا عنوان و اضافه کرد: طلاسازان با خرید شمش و ساخت طلاجات جدید می تونن کاهش قیمت طلا رو به همراه بیارن.

گزارش فارس حاکیه، با زیاد شدن قیمت طلا در بازارهای داخلی روز گذشته بانک مرکزی با درج اطلاعیه ای از شروع حراج شمش طلا از ۱۱ اسفند واسه تعادل در بازار خبر داد و اعلام کرد که به ‎منظور پاسخگویی به نیاز بازار طلا و ایجاد تعادل در معاملات در نظر داره علاوه بر فروش سکه برابر روش عادی، نسبت به فروش شمش طلا از راه حراج حضوری در محل بانک کارگشایی از مورخه ۱۱ اسفندماه ۱۳۸۹ (از ساعت ۴ تا ۷ بعد از ظهر) اقدام کنه.

ثبات قیمت طلا در بازارهای خارجی و زیاد شدن قیمت در بازارهای داخلی احتمال رشد کاذب قیمت طلا در داخل رو افزایش می دهد اما درحالی که قیمت های داخلی بازم رو به بالارفتنه محمد کشتی آرای نوسانات قیمت دلار و نفت رو دلیل اصلی تغییرات قیمتی طلا در داخل می دونه.

جمع آوری: آلامتو