افزایش خطر ابتلا به سرطان مری با نوشیدن چای داغ

نوشیدن چای داغی که بخار از اون بلند می شه، خطر دچار شدن به سرطان مری رو زیاد می کنه.

نوشیدن چای داغ مخاط گوارشی مخصوصا مخاط مری رو آماده پذیرش مواد سرطان زا می کنه و به خاطر همین در کشورهایی که عادت به مصرف چای داغ دارن، اندازه دچار شدن به این بیشتره.

سرطان مری ششمین سرطان منتهی به مرگ در میان مبتلایان به شکلای جور واجور سرطانا در جهان و چهارمین سرطان در کشورای در حال پیشرفته. اما بدیش اینه در بین کشورای پرخطر، ایران دارای بالاترین اندازه سرطان مری در دنیاس.

دکتر اسلامی محقق مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکاران ایشون تحقیقی روی حدود ۵۰ هزار نفر در منطقه «ترکمن صحرا» انجام دادن. این افراد چای رو درحالی می نوشیدن که درجه گرما اون بیشتر از ۷۰ درجه سانتیگراد بود.

استان گلستان در شمال ایران (بخشی از ترکمن صحرا) دارای یکی از بیشترین اندازه مبتلایان به این بیماریه. این درحالیه که مصرف سیگار و نوشابه های الکلی که از عوامل موثر در سرطان مریه، در این استان پائینه، اما نوشیدن چای داغ عادت عادی تموم ساکنان استان گلستانه.

در این استان، زنان هم به همون تعداد مردان به سرطان مری گرفتار می شن. باید توجه داشت که سرعت نوشیدن چای و نه اندازه مصرف اون در بروز سرطان مری نقش داره. تا الان ارتباطی بین مقدار چای مصرفی و خطر سرطان مری دیده نشده. اما تحقیقات تیم ایرونی نشون میده، نوشیدن یه فنجون چای در ظرف یه مدت کمتر از دو دقیقه پس از ریختن اون، خطر سرطان مری رو در مقایسه با چایی که ۴ تا ۵ دقیقه پس از ریختن خورده می شه، پنج برابر زیاد می کنه.

محققان امیدوارن این یافته ها به درک این که به چه دلیل در میان بعضی از جامعه های غیر اروپایی، خطر گرفتار شدن به سرطان مری بیشتره، کمک کنه: « نوشیدن چای بخشی از بسیاری فرهنگ هاست. این تحقیقات نشون نمی ده که صرف نوشیدن چای بده، بلکه این تحقیقات جفت و جور آورنده دلایل بیشتری در این باره س که خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنیای داغ به طور منظم، می تونه خطر دچار شدن به سرطان مری رو زیاد کنه.»

اولیور چایلدز، سخنگوی تحقیقات سرطان در بریتانیا، با گفتن این به بی بی سی میگه: در شمال ایران مردم به صورت عادت روزانه، چای بسیار داغ می خورن. ما بریتانیاییا هم عادت به نوشیدن چای داریم، ولی معمولا اونو با اضافه کردن کمی شیر سرد می خوریم که در نتیجه چای اون قدر داغ نیس که خطر سرطان مری رو زیاد کنه.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

سرطان سرطان مری عصر ایران