افزایش سن بازنشستگی اساتید

دکتر غلامرضا خواجه سروی در مورد موضوع بازنشستگی اعضای هیأت علمی و چگونگی اجرای اون گفت: اون چیزی که در آیین نامه جدید بازنشستگی اعضای هیأت علمی مهمه، راه و روش روشن و غیر قابل تفسیر و تعبیر اون و چگونگی روبرو شدن انبساطی و آسون کردن گرانه روح حاکم بر اون هستش.
 
به گزارش ایسنا، دکتر خواجه سروی اضافه کرد: اینجاش خیلی مهمه که توجه شه سن بازنشستگی در این آیین نامه نسبت به آیین نامه قبلی بالا رفته و اینطوری، به صورتی به طور کاملً مشخص دوره موندگاری رسمی اعضای هیأت علمی در دانشگاه ها بیشتر شده.
 
ایشون هم اینکه به چگونگی رابطه استادان بازنشسته با دانشگاه اشاره کرد و گفت: هیچ قانون رسمی به کار گیری خدمات علمی و پژوهشی استادان بازنشسته رو منع نمی کنه و بازم ظرفیت ها و مجوزهای لازم واسه به کار گیری علم و تجربه اونا به شکل قوانین و مقررات جاری در دانشگاه ها هست.
 
ایشون اضافه کرد: راه و روش عملی و نگاه مدیریت آموزش عالی به این موضوع هم خود دلیل دیگه ایه بر اینکه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی می تونن در چارچوب قوانین و مقررات موجود نسبت به به کار گیری تجارب علمی استادان بازنشسته دست به کار شن.
 
دکتر خواجه سروی با بیان اینکه موضوع یا مسئله موندگاری حضور علمی و آموزشی استادان بازنشسته در دانشگاه ها، یه سنت جا افتاده و مرسومه گفت: وزارت علوم نه فقط منعی در این مورد ایجاد نکرده، بلکه تشویق کننده اون و آسون کننده زمینه های لازم و بیشتر واسه هرچه بهتر موندگاری پیدا کردن این سنت حسنه شده.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت :اون چیزی که باید توجه خاص بدون داشته باشیم، اون هستش که به صورتی چند برابر نسبت به استادان بازنشسته، اعضاء هیأت علمی جوون و موثر دیگری جذب دانشگاه ها می شن.

دکتر خواجه سروی در بخش دیگری از سخنان خود به کار گیری استادان جوون رو عامل نشاط علمی دانشگاهها بیان کرد و گفت: اگر با دیدی کامل و به دور از هیاهو و جنجال های غیر علمی به این موضوع نگاه کنیم متوجه می شیم که در کل از ظرفیت وتجربه متمرکز اعضاء هیأت علمی در اختیار دانشگاه ها، نه فقط چیزی کسر نمی شه، بلکه بدون اضافه می شه.
 
ایشون اضافه کرد: مجسم کنین که در کنار اساتیدی که به صورتی کم تعداد و آنهم طبق قوانین و به دور از رقابت، بازنشسته می شن، اساتیدی جوون و پرانگیزه واسه خدمت قرار می گیرند و من عقیده دارم اینجور شرایطی در حال بروز و ظهوره که می تونین نشاط و جنب و جوش علمی دانشگاه ها رو علاوه بر اون چیزی که هست، زیاد کنه.

عصر ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *