اسفند ۱۱, ۱۳۹۹

افزایش عجیب و خودسرانه قیمت تخم مرغ

خبرگزاری مهر: باوجود اینکه دولت هیچ افزایش قیمتی رو واسه تخم مرغ مصوب نکرده، اما بعضی از فروشندگان با تخلف در بازار، از عرضه این کالا به بهونه گران شدن در روزای آینده دوری می کنن، به خاطر همین قیمت الان به ۴۰۰ تومن واسه هر عدد تخم مرغ خودنمایی می کنه.

 

 

مرغ و تخم مرغ تو یه گوی رقابتی بعضی وقتا بهتر می دونن که زیاد شدن قیمت رو در بازار پیش روی مردم بذارن، یه روز مرغ گران می شه و تولیدکنندگان از وضعیت فعلی و روش پشتیبانی های دولت نالان هستن و روز دیگه تخم مرغ. انگار سریال ‎های قیمتی مرغ و تخم مرغ در بازار همه نداره.

این در شرایطیه که چند هفته ای قیمت مرغ به اندازه ‎ای نوسان داشت که قیمت این کالا به تیتر یه هر روز بعضی از رسانه ها تبدیل شده بود و کار حتی به مجلس و دولت هم کشیده شد که به چه دلیل قیمت این کالا این طور نوسان داره. حال هم نوبت به تخم مرغ رسیده.

قیمت تخم مرغ هم در روزای گذشته افزایش رو تجربه کرده و بر خلاف اینکه دولت هیچ افزایش قیمتی رو واسه تخم مرغ مصوب نکرده، اما بعضی فروشندگان به صورت خودسرانه مبادرت به زیاد شدن قیمت کرده ان و قیمت هر عدد تخم مرغ به ۴۰۰ تومن هم رسیده.

گزارش ‎های میدونی حکایت از این داره که الان بعضی از فروشندگان نه فقط از عرضه تخم مرغ به بهونه زیاد شدن قیمت در روزای آینده دوری می کنن، بلکه کار به جایی رسیده که حتی این محصول در بعضی از مغازه ها، فقط به مشتریان همیشگی مغازه داران که پای ثابت خرید از مغازه اونا هستن، ارائه می شه.

یکی از مشتریائی که واسه خرید تخم مرغ به بازار مراجعه کرده بود، گفت: وقتی از فروشندگان درخواست یه شونِه تخم مرغ کردم، با این جمله مغازه داری که همیشه از اون خریدهای روزانه ام رو انجام می دهم مواجه شدم که قیمت قراره زیاد شه و من چند شونِه ای فقط به مشتریان خاص خود عرضه می کنم. قیمت هر شونِه ۲۰ عددی هم حدود ۸ هزار تومن تموم می شه.

ایشون در ضمن گفتن: این در شرایطیه که بعضی از مغازه داران حتی تخم مرغ رو با همین قیمت به مشتریان ارائه نمی کنن و از ارائه اون سر باز می زنند. البته هنوز میادین میوه و تره بار به عرضه تخم مرغ می پردازند؛ اما معمولا در ساعات ابتدایی تموم می شه.

این در شرایطیه که تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ همیشه با کوچیکترین نوساناتی در قیمت، مبادرت به دپوی کالا و نبود عرضه اون به بازار می کنن، به بهونه اینکه شاید بتونن سود بیشتری نصیب خود کنن؛ در حالی که یه بار واسه همیشه به اصلاح سیستم تولید خود نمی پردازند و البته وزارتخانه متولی تولید عزمی رو واسه حل مشکل مرغ و تخم مرغ به نظر می رسد که نداشته باشه.

به هرحال بالا رفتن قیمت تخم مرغ در کشور به نظر می رسد که به صورت خودسرانه از طرف بعضی عرضه کنندگان و کلی فروشان بالا رفته و البته خبرها حکایت از این داره که تولیدکنندگان هم در این موضوع بی تقصیر نبوده‎ ان، چراکه برابر قانون، سود کلی فروشی و خرده فروشی جنسا مشخصه و اگر عرضه کننده ای کالا رو با نرخی بیشتر از سودهای تعیین شده عرضه کنه، حتما متخلف شناخته می شه، پس وقتی که زیاد شدن قیمت به صورت گسترده در بازار رخ می دهد، به طور قطع تولیدکننده با مشکلاتی روبرو شدن و قیمت رو بالا برده.

این در شرایطیه که بعضی تولیدکنندگان هم خود مبادرت به این افزایش خودسرانه قیمت کرده ان و این گونه س که بازار به دلیل همین زیاد شدن قیمت، متشنج شده. در حالیکه در میادین میوه و تره بار که روی اون نظارت مستقیم صورت می گیرد، اینجور اتفاقاتی رخ نمی دهد. البته این وسط شاید بازرسی ها رو هم باید قویتر کرد تا متخلفان جربزه اینجور افزایش های خودسرانه قیمتی رو نداشته باشن.

بررسی های میدونی از میادین میوه و تره بار حکایت از اون داره که الان بسته ۶ عددی تخم مرغ ۲۰۰۰ تومن، بسته ۹ عدد ۲۸۰۰ تومن، بسته ۱۲ عددی ۳۳۰۰ تومن و بسته ۱۵ عددی ۳۷۰۰ تومنه. در حالیکه الان هر عدد تخم مرغ از طرف بعضی از فروشندگان در سطح شهر حتی به قیمت ۴۰۰ تومن هم عرضه می شه که باید واسه این بازار فکری کرد.

تخم مرغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *