دی ۲۶, ۱۳۹۹

افزایش قیمت بنزین قطعی شد

oilبا موافقت کمیسیون ترکیب مجلس زیاد شدن قیمت بنزین در بین کل حامل های انرژی قطعی شده و در صورت موافقت نمایندگان خونه ملت و شورای نگهبان پیش بینی می شه در ادامه سال جاری تماشاگر عرضه بنزین آزاد ۱۰۰۰ تومانی و به صورت ۳ نرخی در جایگاه های سوخت باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، کمیسیون ترکیب مجلس اواسط هفته جاری از  موافقت این کمیسیون با افزایش درآمدهای دولت از محل هدفمندسازی یارانه ها تا سقف ۵۰ هزار میلیارد تومن در ادامه سال جاری خبر داد و از این رو با در نظر گرفتن رشد ۸ هزار میلیارد تومانی درآمدها، راه زیاد شدن قیمت حامل های انرژی مخصوصا بنزین، گازوئیل و CNG صاف شده.

بر این پایه پس از اجرای سهمیه بندی و اجرای فاز اول هدفمندی، مصرف بنزین و گازوئیل تا حدودی در کشور مدیریت شد و با در نظر گرفتن احتمال جهش ۷ تا ۱۰ درصدی مصرف بنزین و حدود ۵ درصدی مصرف گازوئیل در سال ۹۲ دولت به خاطر مدیریت مصرف و جلوگیری از انحراف و قاچاق این دو فرآورده نفتی، زیاد شدن قیمت اونا رو در دستور کار قرار داده.

سال گذشته با وجود ساخت و راه اندازی چندین طرح جدید پالایشگاهی، بهبود پروسه تولید و بهینه سازی در پالایشگاه های موجود نفت ظرفیت تولید به مرز ۶۷ میلیون لیتر در روز رسید.

با این وجود با در نظر گرفتن متوسط مصرف ۶۳.۴ میلیون لیتر بنزین و تولید ۶۱.۴ میلیون لیتر این فرآورده هدف دار نفتی در پالایشگاه های موجود نفت، واسه تامین کسری تولید و مصرف این محصول نفتی، تولید بنزین دوباره در مجتمع های پتروشیمی از سر گرفته شد.

هم اینکه متوسط مصرف گازوئیل در سال ۱۳۹۱ حدود ۹۶ میلیون لیتر در روز به ثبت رسید که با در نظر گرفتن تولید روزانه ۹۴.۵ میلیون لیتری این فرآورده نفتی، سال گذشته در کنار بنزین، تولید گازوئیل هم در پتروشیمی ها انجام شده.

همزمان با افزایش مصرف بنزین و گازوئیل در سال گذشته و اول سال جاری تا الان، بخشی از این دو فرآورده پرطرفدار نفتی با در نظر گرفتن زیاد شدن قیمت دلار بوسیله قاچاقچیان به کشورای همسایه مخصوصا پاکستان و افغانستان منحرف شده که مهمترین سناریوی روی میز دولت واسه توقف قاچاق سوخت افزایش قیمته.

از این رو مجلس شورای اسلامی هم با وجود مخالفت های جور واجور با بخش های جور واجور لایحه بودجه سال ۹۲ دولت اما در زیاد شدن قیمت بنزین و گازوئیل واسه کاهش قاچاق به یه توافق نانوشته رسیده.

این وسط بعضی از اعضای کمیسیون ترکیب مجلس با قطعی عنوان کردن زیاد شدن قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۲، یادآور می شن: به زودی قیمت جدید این دو فرآورده نفتی با اولویت کنترل تورم اقتصادی بوسیله مجلس و دولت اعلام می شه.

سناریوهای قیمتی بنزین، گازوئیل و CNG

به گزارش مهر، برابر با مصوبات کمیسیون ترکیب مجوزی مبنی بر افزایش ۳۸ درصدی قیمت حامل های انرژی در سال جاری تعیین شده که با در نظر گرفتن منتفی شدن احتمالی قیمت بقیه حامل های انرژی، شاید دولت تمرکز خود واسه تحقق افزایش درآمد ۸ هزار میلیارد تومانی به وجود اومده بوسیله هدفمندی یارانه ها در سال ۹۲ رو فقط روی زیاد شدن قیمت بنزین، گازوئیل و CNG معطوف کنه.

در این صورت زیاد شدن قیمت این فرآورده های نفت و گازی حتی تا مرز ۵۰ درصد هم ممکن بوده اما با در نظر گرفتن برنامه مجلس واسه زیاد شدن قیمت منطقی این سه حامل انرژی باید تماشاگر افزایش ۳۸ تا ۴۰ درصدی اونا در بهترین شرایط باشیم.

الان هر لیتر بنزین نیمه یارانه ای معمولی و سوپر به ترتیب ۴۰۰ و ۵۰۰ تومن، هر لیتر بنزین معمولی و سوپر آزاد ۷۰۰ و ۸۰۰ تومن، هر متر مکعب “سی ان جی” ۳۰۰ تومن و هر لیتر گازوئیل سهمیه و آزاد به ترتیب ۱۵۰ و ۳۵۰ تومن عرضه می شه.

در همین حال ایرج ندیمی عضو کمیسیون ترکیب مجلس درباره جزئیات زیاد شدن قیمت بنزین، گازوئیل و CNG، گفته: براساس این ارقام متوسط قیمت پیشنهادی با در نظر گرفتن فوب خلیج فارس هر لیتر بنزین ۴۶۰ تا ۸۰۰، گازوئیل ۲۰۰ تا ۲۵۰ و هر مترمکعب CNG هم ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومن زیاد شدن قیمت در نظر گرفته شده.

از این رو پیش بینی می شه به زودی سناریوی پایانی زیاد شدن قیمت بنزین نیمه یارانه ای معمولی به ۵۵۰ تا ۶۰۰ تومن، بنزین نیمه یارانه ای سوپر به ۷۰۰ تومن، بنزین معمولی آزاد ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ تومن، بنزین سوپر آزاد ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ تومن زیاد شه.

هم اینکه واسه هر مترمکعب CNG پیش بینی زیاد شدن قیمت تا مرز ۴۵۰ تا ۵۰۰ تومن، هر لیتر گازوئیل سهمیه ای به ۲۵۰ تومن و هر لیتر گازوئیل آزاد به ۴۵۰ تا ۵۰۰ تومن محتمل از بقیه سناریوهاه.

ادامه سهمیه بندی و عرضه کارتی بنزین و گازوئیل

به گزارش مهر، در صورت هر گونه زیاد شدن قیمت بنزین و گازوئیل در ادامه سال جاری، اما نظام سهمیه بندی و عرضه این دو فرآورده نفتی با کارت هوشمند سوخت در جایگاه ها ادامه پیدا میکنه.

علیرضا ضیغمی معاون وزیر نفت تازگیا در گفتگو با مهر با بیان اینکه در صورت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و حتی تک نرخی شدن قیمت بنزین اما عرضه این فرآورده نفتی با کارت هوشمند سوخت متوقف نمیشه، گفته: عرضه کارتی بنزین منتهی به ثبت تراکنش کارت های هوشمند سوخت و جلوگیری بخشی از این کارت ها به مبادی مرزی می شه.

صدای پای بنزین ۳ نرخی در جایگاه ها

سال گذشته با حذف بنزین ۱۰۰ تومانی و تبدیل بنزین های یارانه ای به نیمه یارانه ای ۴۰۰ تومانی، عرضه این فرآورده نفتی پرطرفدار در کشور از سه اندازه به ۲ اندازه کم شد.

با این وجود در صورت افزایش احتمالی بنزین، یه گزینه جدید قیمتی واسه این محصول نفتی در جایگاه ها اضافه می شه به طوری که مثلا بنزین معمولی واسه یه مدت با سه قیمت ۴۰۰ تومن، ۵۵۰ یا ۶۰۰ تومن (اندازه جدید و احتمالی در سال ۹۲) و قیمت آزاد در جایگاه ها عرضه می شه.

سرنوشت بنزین های ۴۰۰ تومانی ذخیره شده در کارت ها

به گزارش مهر، براساس آخرین گزارش رسمی منتشر شده بوسیله شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی الان بیشتر از ۲.۶ میلیارد لیتر بنزین (با احتساب واریز سهمیه بنزین اردیبهشت) با اندازه نیمه یارانه ای ۴۰۰ تومانی در کارت های هوشمند سوخت ذخیره سازی شده.

از این رو در صورت زیاد شدن قیمت بنزین در ادامه سال جاری، شک نداشته باشین یه دوره وقتی واسه مصرف بنزین ۴۰۰ تومانی کارت های هوشمند سوخت تعریف خواهد شو فعلا برنامه ای دولت واسه تبدیل بنزین ۴۰۰ تومانی ذخیره شده در کارت های هوشمند سوخت به اندازه مصوب و جدید نخواد داشت.

با وجود احتمال عرضه سه نرخی بنزین اما علیرضا ضیغمی معاون وزیر نفت تازگیا در گفتگو با مهر با ارائه پیشنهادی به دولت خواهان عرضه بنزین به صورت تک نرخی شد و تاکید کرده: تک نرخی شدن قیمت بنزین و حتی گازوئیل منتهی به کاهش زمان حساب و کتاب واریز مبالغ حاصل از فروش سوخت در جایگاه ها و واریز اون به خزانه و یا حتی پرداخت کارمزد جایگاه ها می شه.

ناصر رئیسی فرد رئیس انجمن صنفی کارفرمایی جایگاه داران سوخت هم با استقبال از عرضه بنزین تک نرخی یادآور می شه: تک نرخی شدن عرضه بنزین منتهی به کاهش فساد در جایگاه ها می شه.

عاقبتای گرانی CNG از نگاه جایگاه داران

به گزارش مهر، با وجود عزم جزم دولت واسه زیاد شدن قیمت سی.ان.جی، اردشیر دادرس با بیان اینکه در همه کشورای جهان یه تناسب قیمتی بین بنزین و بقیه حامل های انرژی مورد استفاده در خودروها مثل CNG هست، گفته: الان با قیمت های فعلی بنزین و CNG یه نسبت ۴۵ درصدی بین قیمت این دو حامل انرژی هست

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی سی.ان.جی کشور با اعلام اینکه برابر با استانداردهای جهانی باید تناسب قیمتی بین CNG و بنزین ۲۵ تا ۳۵ درصد باشه، اعلام کرد: الان گرون ترین CNG جهان در ایران به مردم عرضه می شه و قیمت بنزین حتی اگه به ۱۰۰۰ تومن هم زیاد شد نباید تغییری در قیمت CNG انجام بشه.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *