افسردگی قبل از بارداری

depression-pregnancy افسردگی و بارداری

واسه باید از سلامت جسمی و روحی خود مطمئن شید تا بتونین یه بارداری سالم رو بگذرونه البته در شرایطی خاص هم زیر نظر دکتر متخصص می تونین مبادرت به بارداری کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از نی نی بان؛ اگه شما الان مشکلات روانی شدید دارین، احتمال شدید شدن مریضی هایی مانند مشکل دوقطبی و افسردگی شدید در دوران بارداری یا حتی بعد از زایمون هست. بعد از زایمون بعضی مریضی های روانی جدی تر می شن و یه سری های دیگه از مریضی های روانی کمتر جدی، می تونه مسئله ساز شه. هرچند این موضوع از یکی به یکی دیگه فرق داره و ممکنه فردی هیچ کدوم از علائم شدید شدن مشکلات روانی رو نداشته باشه. اما در هر صورت باید حتما با پزشکتون در این باره صحبت کنین.

باید داروها رو قطع کنم؟

خیلی از خانوم ها در مورد به کار گیری دارو در دوران بارداری نگران هستن اما واسه خیلی از خانوم ها با مریضی روانی به کار گیری دارو بهتر از قطع اون هستش. اگه می خواهید باردار شید باید با دکتر در مورد داروهایی که استفاده می کنین، مشورت کنین اون می تونه به شما کمک کنه که بهترین تصمیم رو بگیرین. اصلا یهو داروها رو کم یا قطع نکنین چون ممکنه برگشت کنه. بهترین کار اینه که تا وقتی که با دکتر صحبت نکرده اید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنین. واسه تصمیم گیری درباره بارداری باید به موضوعات زیر فکر کنین:

  • چقدر در گذشته ناخوش بوده اید؟
  • وقتی که داروها رو قطع می کنین چقدر طول می کشد تا دوباره ناخوش شید؟
  • چه درمانی به شما بیشتر کمک می کنه؟
  • داروهایی که استفاده می کردین مشکلات جانبی داشت؟

بارداری بر سلامت روانم اثر می گذارد؟

واسه بعضی از زنان بارداری می تونه سخت باشه و واسه یه سری های دیگه لذت بخش. عوامل زیادی می تونه احساسات دوران بارداری شما رو تحت تاثیر بذاره که این شامل علائم فیزیکی، حمایتی که دریافت می کنین و موقعیت های استرس زا در زندگی. بارداری شما رو در برابر مشکلات روحی و روانی مواظبت نمی کنه. در بعضی مریضی ها مانند مشکل دوقطبی یا مشکل خلقی بعد از زایمون مشکلات بعد از زایمون شدیدتر می شه. اگه شما قصد بارداری دارین مهمه که با روانپزشک مشورت کنین.

اگه نتونم باردار شوم؟

ممکنه چند ماه طول بکشه تا باردار شید. حدود ۸۵ درصد از زنان اگه رابطه جنسی منظم داشته باشن در طول یه سال باردار می شن و عده ای هم در سال دوم موفق به بارداری می شن.

بعضی داروهای آنتی سایکوتیک می تونه بارداری رو سخت تر کنه چون این داروها هورمون پرولاکتین رو تحت تاثیر قرار می دهد. اگه سطح هورمون پرولاکتین شما زیادتر از اندازه بالا باشه ممکنه نتونین باردار شید. اگه داروهایتان پرولاکتین رو زیاد کنن باید نوع دارو رو عوض کنین. فقط یادتون باشه که اصلا یهو دارو رو قطع نکنین. بعضی مشکلات جسمی هم می تونه بارداری رو سخت کنه. مثلا اگه چاق باشین یا وزن تون کم باشه بهتره با دکتر مشورت کنین.

سروتونین در اندام های تناسلی زنان هست و و بعضی تحقیقات نشون می دهد حفظ سطوح مناسب اون به بلوغ تخمک سالم کمک می کنه. این موضوع می تونه توضیح بده که به چه دلیل زنان دپرس و مضطرب از ناباروری رنج می برند. اما به کار گیری داروهای بالا برنده سروتونین و بارداری ممکنه منتهی به افزایش خطر سقط جنین، مشکل هنگام تولد و تولد زودرس شه. به خاطر همین بیشتر کارشناسان پیشنهاد می کنن خانوم ها وقتی مبادرت به بارداری کنن که ۶ ماه از قطع دارویشان گذشته باشه. شاید ایمن ترین گزینه این باشه که شما هیچ دارویی در دوران بارداری استفاده نکنین اما بهتره قبل از هر تصمیمی با دکتر مشورت کنین. بعضی وقتا استفاده از راه های درمانی طبیعی مانند ورزش کردن باعث افزایش اندورفین و در نتیجه بهبود خلق و خو می شه. ورزش هایی مانند یوگا می تونن باعث کاهش استرس بدن تون شن. دریافت ویتامین D کافی هم تا حدود زیادی در بهبود خلق و خو تاثیر داره.

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

افسردگی بارداری نی نی بان