افسردگی پاییزی چیست؟

دکتر صیفوری در مورد افسردگیای فصلی گفت: این شاخه از افسردگی از الگوهای چرخش فصلی پیروی می کنه و بیشتر در پاییز و زمستون خودنمایی پیدا میکنه. ایشون از این افسردگی با عنوان افسردگی S.A.D یاد کرد که به دلیل حساسیت سیستم مغزی نسبت به کاهش و هم اینکه بالا رفتن اندازه هورمون ملاتونین اتفاق می افته.

به گفته این دکتر متخصص، افراد گرفتار به افسردگی پاییزی از چیزی لذت نمی برن و در انجام کارای عادی خود دچار کاهش کارکرد و بی انگیزگی می شن. صیفوری ادامه داد: یه فرم از افسردگیای فصلی هم در بهار مشاهده می شه که در این حالت علائم فرد برعکس افسردگی پاییزیه و دچار سرخوشی و حالتای پرانرژی می شه.

این روانپزشک تموم شاخه های افسردگی رو به سه دسته ناچیز، متوسط و شدید تقسیم بندی کرد و اضافه کرد: آدمایی که افسردگی پاییزی اونا در حد خفیفه، می تونن با به کار گیری نوردرمانی و پرداختن به کارای لذت بخش و هم اینکه ورزش کردن، علائم مریضی خود رو کنترل کنن.

به گفته این روانپزشک قرار گرفتن در برابر نورآفتاب می تونه علائم این مریضی رو تا حدودی کم کنه.

ایشون اعلام کرد: اشخاصی که در مرحله شدید و متوسط هستن و همیشه به خودکشی فکر می کنن به نوردرمانی جواب نمی دن و باید تحت درمان دارویی قرار گیرند. صیفوری هم اینکه اخلاقیات هر فرد رو موتور محرکه بدن اون دونست و تاکید کرد: اگه به درمان افسردگی بی توجهی شه، زندگی فردی و اجتماعی فرد تحت تاثیر قرار میگیره.

ایشون اضافه کرد: افراد دپرس نمی تونن از استعدادها و بیشترین حد توان خود استفاده کنن و روابط شغلی و عاطفی اونا تحت تاثیر قرار میگیره، طوریکه بسیار زودرنج و عصبی می شن.

این دکتر متخصص گفت: اگه افسردگی فصلی رو درمان نکنیم مشکل دوقطبی در فرد ایجاد می شه که علائم شدیدتر و درمان سخت تری داره. صیفوری با اعلام اینکه افسردگی در خانوما از آقایون شایع تره، گفت: از هر پنج نفر دپرس چهار نفر خانوم هستن. مسائل ژنتیکی، ویژگیای هورمونی، نوع روابط عاطفی، شیردهی، زایمون و چیزای دیگه ای به جز اینا از جمله مواردیه که اندازه افسردگی در زنان رو زیاد می کنه.

به چه دلیل من بیشتر بی دلیل احساس افسردگی می کنم؟

دلیل افسردگی چیه؟

بازنشر سیمرغ