افکار منفی مانع موفقیت؛ هرگز با خود این عبارات را نگویید!

واسه رسیدن به موفقیت باید نگاه مثبتی نسبت به خودتون داشته باشین. روش نگاه کردن شما به خود و زندگیتون می تونه عامل موفقیت یا شکست شما  باشه. پس خیلی مهمه که ارزش زیادی واسه خودتون قائل باشین و با خودتون با احترام رفتار کنین و افکار منفی رو از خود دور کنین.

افکار منفی

همراه ما باشین، در این مقاله با عبارات منفی که هیچوقت نباید به خودتون بگید، آشنا میشین. هم اینکه براتون پیشنهادایی داریم که کمک تون می کنن نگاه مناسب و مثبتی نسبت به خود داشته باشین.

سرفصل محتوا

  • ۱٫ “اصلاً استعداد این کار رو ندارم “
  • ۲٫ “همه ازم بهترند!”
  • ۳٫ “واسه من دیگه خیلی دیر شده، پس به چه دلیل خود رو به زحمت بندازم؟”
  • ۴٫ “من همیشه بدشانسی میارم “
  • ۵٫ “این کار غیر ممکنه “
  • ۶٫ “اونا درباره من چه فکری می کنن؟”
  • ۷٫ “اگه شکست بخورم، اطرافیانم رو مأیوس می کنم”
  • ۸٫ “من هیچ وقت به درد هیچ کاری نخوام خورد “
  • ۹٫ “من خیلی احمق هستم”
  • احمق

 • ۱۰٫ “هیچکی قدر زحمات منو نمی دونه “
 • ۱۱٫ “من نمی تونم این کار رو انجام دهم”
 • ۱۲٫ “زندگی مساوی نیس، ای کاش شرایط کمی بهتر بود”
 • ۱۳٫ “من بسیار شرمنده هستم؛ ای کاش می تونستم پنهون شوم”
 • ۱۴٫ “من نمی تونم باور کنم که ـــــــ به جای من انتخاب شه”
 • ۱۵٫ “این کار زیادتر از اندازه سخته”
 • ۱۶٫ “هر کسی می تونه این کار رو بکنه، من چقدر بدبخت هستم “
 • ۱۷٫ “اصلا نتیجه نمیده “
 • ۱۸٫ “من نمی تونم به بقیه اعتماد کنم، چراکه زیادتر از اندازه ضربه خورده ام”
 • ۱۹٫ “هیچکی به خودش زحمت نمی ده به من کمک کنه “
 • ۲۰٫ “هیچکی دیگه منو استخدام نمیکنه “
 • ۲۱٫ “من هم تسلیم می شم”

۱٫ “اصلاً استعداد این کار رو ندارم “

این تفکر به شما اجازه کارکرد بهتر رو نمیده. مثل این جملات منفی خلاص شید.

۲٫ “همه ازم بهترند!”

یادتون باشه که با گفتن این جمله، ظلم بزرگی به خود می کنین! نسبت به خود مهربون باشین و به جای اینجور جملاتی، به خودتون بگید: “من هم ویژگیا و تواناییایی دارم و به کمک اونا میتونم حتی بهتر از بقیه پیشرفت کنم” و یا “اگه کسی تونسته کاری رو بکنه، پس بقیه هم می تونن و کار نشد نداره”.

وقتی عادت کردیم که فقط تواناییای بقیه رو ببینیم، ناخودآگاه از خودمون و تواناییای مون باز می مونیم، دچار عقده پستی میشیم چون هول و هراس داریم که نکنه کمبودا و ضعفای مون برملا شن و در آخر اعتماد به نفس لازم واسه ادامه راه رو از دست می دیم.

اعتماد به نفس

۳٫ “واسه من دیگه خیلی دیر شده، پس به چه دلیل خود رو به زحمت بندازم؟”

هیچوقت واسه تغییر دادن زندگی تون دیر نیس. حتی آدمایی که بیشترین آسیب رو دیده ان، می تونن از جا بلند شن و کنترل زندگی شون رو در اختیار بگیرن.

به سن تون مانند یه دارایی نگاه کنین. هرچه سن شما بیشتر باشه، تجربه تون بیشتر میشه و هرچه تجربه تون بیشتر باشه، علم بیشتری دارین.

۴٫ “من همیشه بدشانسی میارم “

۵٫ “این کار غیر ممکنه “

هممون این جور جملات منفی رو استفاده کردیم. اما چیزای کمی هستن که واقعاً نشدنی باشن؛ مگه اینکه خودتون رو به غیرممکن بودن اون راضی کرده باشین، و این دقیقاً همون کاریه که این جمله انجام میده. به جای این طرز تفکر، به این فکر کنین که مسئله مورد نظر چیجوری ممکن و محتمل می شه.

۶٫ “اونا درباره من چه فکری می کنن؟”

گرفتار شدن در این دام که بقیه درباره شما چه فکر می کنن، شک نداشته باشین باعث افزایش سطح استرس شما می شه.
استرس

هیچوقت شخصیت واقعی خودتون رو در تلاش واسه تحت اثر گذاشتن بقیه نابود نکنین. دوستان ارزشمندتون شما رو به خاطر چیزی که هستین تشویق می کنن؛ نه به خاطر چیزی که فکر می کنن باید باشین.

۷٫ “اگه شکست بخورم، اطرافیانم رو مأیوس می کنم”

بعد به این فکر کنین که هیچ پیشرفتی در زندگی، بدون شکست به دست نمیاد و واقعا شکست، مقدمه پیروزیه.

اما به چه دلیل اینجور افکاری به سراغ شما میاد؟ واقعا وقتی تموم تلاشتون رو می کنین که تصویر ذهنی بقیه نسبت به شما خراب نشه، ناخواسته سیر نزولی تون هم شروع می شه!

این منطق، قدرت خطر کردن رو از شما میگیره و باعث می شه که شما از ترس شکست، شانسای زندگی تون رو ندیده بگیرین.

۸٫ “من هیچ وقت به درد هیچ کاری نخوام خورد “

احتمال اینکه بیشتر ما این حالت رو در برهه ای از زندگی خود تجربه کرده باشیم کم نیس. با این طرز فکر، احتمال وقوع اتفاقات مثبت به کمترین حد ممکن ممکن می رسه.

واقعیت اینه که هممون در انجام کار یا کارایی استعداد داریم. گفت وگوی داخلی منفی نگرانه ما رو از دقیق شدن و فوکوس کردن روی این کارا باز می داره. شما نباید اجازه بدین این اتفاق بیفته.

۹٫ “من خیلی احمق هستم”

هیچکی جواب همه سؤالات رو نمی دونه، شمام دنبال همچین چیزی نباشین. هممون یه سری از مهارتای خاص خودمون رو داریم.

نداشتن بعضی از مهارت ها معنیش این نیس که شما احمق هستین. به جای اینکه زندگی تون رو دور نقاط ضعف تون سروسامون بدین، روی پیشرفت دادن مهارت ها یتان تمرکز کنین و بعد تا جایی که امکان داره از اونا استفاده کنین.

هر چی کاری رو که در اون مهارت دارین بیشتر انجام بدین، اعتماد به نفس شما بیشتر می شه.

۱۰٫ “هیچکی قدر زحمات منو نمی دونه “

شاید بیشتر از چیزی که تصورش رو بکنین از کاری که انجام می دین تشکر شه، اما به هر دلیلی ممکنه شما تماشاگر اون نباشین.

به جای اینکه خودتون رو راضی کنین کسی قدر زحمات شما رو نمی دونه، می تونین از بقیه بخواین بازخورد بیشتری به شما بدن. اونا متوجه نیاز شما می شن و به اون جواب میدن

۱۱٫ “من نمی تونم این کار رو انجام دهم”

سه چیزی رو که می خواستین پیدا کردین؟ حالا از خودتون سوال کنین «من واسه رسیدن به این موارد خاص، از چه مهارتایی استفاده کردم؟» واسه هر کدوم از این موارد یه جواب بنویسین.

هیچ روند خاصی مشاهده می شه؟ اگه اینطوریه راه موفقیت درست در برابر شما قرار داره.

۱۲٫ “زندگی مساوی نیس، ای کاش شرایط کمی بهتر بود”

درسته، زندگی مساوی نیس (من دوست ندارم این حرف رو بزنم، ولی زندگی هیچوقت مساوی نبوده). همیشه اتفاقات خوب و بد زیادی در هر لحظه از زندگی تون اتفاق می افته.

این چیزها خارج از کنترل شمان؛ در نتیجه اونا رو قبول کنین. اما اینکه روی بخش خوب اون تمرکز کنین یا بخش بد، به طور کامل به خودتون بستگی داره.

شما می تونین به خاطر چیزای بدی که خارج از کنترل شمان، استرس زیادی متحمل شید اما بدونین این کار باعث نمی شه احساس بهتری پیدا کنین، اما برعکس اون به طور کامل صادقه.

به اتفاقات مثبت توجه کنین، چراکه مهم نیس الان چه وضعیتی دارین، در آینده به مراتب وضعیت بهتری دارین.

۱۳٫ “من بسیار شرمنده هستم؛ ای کاش می تونستم پنهون شوم”

شرط می بندم همه آدمایی که این مقاله رو می خونن، دست کم یه بار روی پیراهن شون غذا ریختن، ظرف غذا رو شکسته ان، هنگام راه رفتن سُر خورده ان و یا با صورت به یه دیوار برخورد کردن؛ پس شما تنها کسی نیستن که اینجور اتفاقاتی واسه تون افتاده.

اگه در برابر یه جمع، اشتباهی از شما سر زد و صورت تون سرخ شد، نفس عمیقی بکشین و به خودتون بگید «اشتباه بزرگی مرتکب نشده ام.» واسه اینکه شرایط رو تغییر بدین، داستانی خنده دار از تجربه های خودتون تعریف کنین تا نشون بدین که اینجور چیزایی اهمیت زیادی واسه شما ندارن.

خنده

۱۴٫ “من نمی تونم باور کنم که ـــــــ به جای من انتخاب شه”

حسادت احساسی خراب کننده س که آسیب زیادی به شما می زنه و هیچ فایده ای نداره. اگه یکی از همکاران تون به جای شما پیشرفت پیدا کرد، حامی خوبی واسه اون باشین.

شاید اونم به اندازه شما شایسته این پیشرفت بوده (حتی اگه اینجور نیس هیچ دلیلی وجود نداره که نسبت به اون حسادت کنین؛ تقصیر همکارتون نیس که به جای شما انتخاب شده).

هنگام مواجه با اینجور اتفاقاتی، بهترین کار اینه که احساسات منفی رو به رفتارای مثبت تبدیل کنین. فکر می کنین پیشرفت حق شما بوده؟ درباره اش حرف نزنین، اونو ثابت کنین.

۱۵٫ “این کار زیادتر از اندازه سخته”

می دونین چه کارایی واقعا سخت هستن؟

اینکه در ۷۲ سالگی در دوی ماراتون شرکت کنین؛ در حالی که پسرتون رو هم روی صندلی چرخ دار هل می دین.
اینکه ۱۷۷ کیلومتر (۵۷ ساعت) در اقیانوس شنا کنین.
دو ماه تو یه خودروی یخ زده در دمای ۳۰- زنده بمونین.
بله، دیگه نمی تونین بگید چیزی «زیادتر از اندازه سخته».

اگه به چیزی باور داشته باشین، می تونین به اون دست پیدا کنین.

۱۶٫ “هر کسی می تونه این کار رو بکنه، من چقدر بدبخت هستم “

اگه درگیر انجام کار خاصی هستین، شایدً نقاط قوت مختلفی دارین که عوضش این تفکرات، می تونین روی اونا متمرکز شید.

باید این رو در نظر داشته باشین کاری که شما انجامش رو ساده می دونین شاید در نظر بقیه اونقدرا هم ساده به نظر نرسه. اگه کس دیگه ای هم با شما در انجام این وظیفه شریکه، می تونین با همکاری با همدیگه راهی واسه کمک به موفقیت همدیگه پیدا کنین.

۱۷٫ “اصلا نتیجه نمیده “

دوباره، اینجور طرز تفکری فضا رو فقط واسه منفی نگری باز می کنه. اگه فکر می کنین کاری نتیجه نمی ده، به چه دلیل اصلاً زحمتش رو به خودتون می دین؟ در دام این تصور گرفتار نشید و تلاش خود رو انجام بدین. نتیجه ممکنه شما رو غافلگیر کنه.

۱۸٫ “من نمی تونم به بقیه اعتماد کنم، چراکه زیادتر از اندازه ضربه خورده ام”

اینکه یه یا دو نفر در گذشته به شما خیانت کردن، معنیش این نیس که به هیچکی اعتماد نداشته باشین، بلکه معنیش اینه که شما هنوز فرد مناسب تون رو پیدا نکردین.

۱۹٫ “هیچکی به خودش زحمت نمی ده به من کمک کنه “

شما وقتی خودتون رو در میونه مسائلی بذارین که فکر می کنین اشتباه هستن، خود رو با موقعیتای منفی به بقیه می معرفی کرد.

از اون بدتر اینکه، اهمیت خود رو در جریانات دور و بر خود پایین می بیارین. به جای این کار، به دنبال راه هایی بگردین که بتونین سهمی در راه حل موضوعات داشته باشین.

راه حل

۲۰٫ “هیچکی دیگه منو استخدام نمیکنه “

ممکنه انجام وظیفه یا کاری اون طور که می خواستین پیش نرفته باشه، اما دنیا که به آخر نرسیده. می تونین قدمی به عقب وردارین، روی کارایی که خوب انجام می دین دقیق شدن و فوکوس کردن ودوباره از نو شروع کنین. هیچکی نگفته س راه موفقیت راه همواریه.

۲۱٫ “من هم تسلیم می شم”

زندگی مانند یه بازی ویدیوییه؛ مهم نیس چندبار شکست خوردین، شما می تونین دکمه «ادامه» رو تا هر زمان که نیاز داشته باشین فشار بدین. تا وقتی که بازی رو ترک نکردین، شکست نخورده اید؛ درنتیجه هیچوقت بازی رو ترک نکنین.

منبع: chetor.com – bazdeh.org – beytoote.com