افکار چگونه توسط مغز کنترل می‌شوند؟

مغز brain

گروهی از محققان واسه جستجوی عملکرد های کنترل شناختی فکر، تلاش کرده ان تا به این سوال جواب بدن که چیجوری مغز تعیین می کنه که افکار خود رو به کدوم جهت جهت دهد.

به گزارش ایسنا، محققان دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه کالیفرنیا و آزمایشگاه تحقیقاتی ارتش آمریکا، با به کار گیری راه های تصویربرداری ساختاری واسه تبدیل اسکن های مغزی به نمودارهای سیم کشی ارتباطات بین مناطق مغز، از ساختارهای این شبکه های عصبی واسه نمایش قوانین اساسی استفاده کردن که به کنترل اینکه کدوم بخش های مغز از بیشترین توانایی واسه اعمال کنترل شناختی بر افکار و اعمال بهره مند هستن، می پردازه.

این تحقیق واسه اولین بار به ارائه توضیح مکانیکی واسه چگونگی انجام این کار بوسیله قشر فرونتال و کنترل هزاران میلیارد از نورون های تک پرداخته.

این تحقیق علوم اعصاب موجود رو با زمینه نوظهور علم شبکه همراه کرده که بیشتر واسه مطالعه سیستم های اجتماعی استفاده می شه. این علم، نظریه کنترل رو اعمال می کنه که به طور سنتی واسه مطالعه سیستم های الکتریکی و مکانیکی استفاده می شه تا نشون بده بودن در حومه مغز واسه قشر فرونتال بمنظور کنترل جهت افکار و رفتار هدایت شده با هدف لازمه.

درک اساسی اینکه چیجوری مغز فعالیت خود رو کنترل می کنه، می تونه منتهی به مداخلات بهتر واسه مریضی های پزشکی مربوط به کم شدن کنترل شناختی مانند اوتیسم، اسکیزوفرنی یا زوال عقل شه.

دانیل باست، نویسنده ارشد این تحقیق گفت: یافته های نشون می دهد که مغز آدم مثل یه دسته پرنده س. این دسته از پرندگان در مورد اینکه از چه راهی باید پرواز کنن، براساس فاصله پرندگان با همدیگه و شکل اون ها به یه جمع بندی می رسند. پرندگانی که در مکان های خاص در گروه پرواز می کنن، می تونن جهت پرواز گروه رو تغییر داده و در سیستمی موسوم به سیستم چند دلیلی، نقش رهبر رو اجرا کنن. به طور مشابه، مناطق خاصی از مغز شما توانایی کنترل افکار خود رو براساس جایی که با مناطق دیگه در رابطه هستن، داره.

این تحقیق در نشریه Nature Communications منتشر شده.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

ایسنا