بهمن ۳, ۱۳۹۹

القاعده در آفریقا از میان کودکان سرباز می‌گیرد+تصاویر

واژه «القاعده» در پیش طرفدارانش تداعی گر جهاد و مقاومت مردان خدا علیه جریان منحرف غرب و وابستگانشان و منادی اسلام راستین! و سلفی گری و مقابله با بقیه شاخه های اسلام مانند تشیعه و در پیش مخالفان فکری این گروه شبه نظامی برابر وحشت، عملیات انتحاری، بمب گذاری، سر بریدن آدما جلوی دوربین، تروریسم و عامل تهدید کننده فرهنگ و تمدن انسانیه.

 

به گزارش دادنا، با این وجود این گروه شبه نظامی در تلاشه تا با وجود شناسایی و کشته شدن خیلی از بزرگان فکری و عملیاتی اش مخصوصا «اسامه بن لادن» رو به فراموشی و انحلال نره و در جریان تحولات روز دنیا حضور فعال و تاثیرگذاری داشته باشه. القاعده که هسته اصلی اش از عربستان سر برآورد و در پاکستان و افغانستان رشد و نمو یافت، بسیار در تلاشه تا بتونه به قدرت سیاسی برسه و به نظر می رسه این ماموریت به شاخه آفریقایی اون یعنی گروه «الشباب» در سودان داده شده تا همه سودان رو تصرف کنه و دولت مورد نظر القاعده رو تشکیل بده.

«الشباب» که به معنی جوانانه فقط از بین جوانان عضوگیری نمی کنه بلکه در شرایط ناامن و به هم ریخته سودان در شاخ آفریقا که تازگیا هم درگیر بدترین نوع خشکسالی در ۶۰ سال گذشته شده از بین کودکان و نوجوانان نیرو میگیره و از اونا در حمله به نیروهای دولتی سودان، نیروهای اتحادیه آفریقا و سازمانای بین المللی استفاده می کنه. در جریان بروز خشکسالی هم الشباب تونسته از کودکان قحطی زده بسیاری با وعده دادن نون و جای خواب و موبایل و مقادیری پول عضوگیری کنه.

به همین مناسبت نگاهی تصویری داشته ایم به فعالیتای این گروه تروریستی در شاخ آفریقا و استفاده غیر انسانی اونا از کودکان.

 

تازگیاً سازمان عفو بین الملل گروه تروریستی الشباب در سومالی رو متهم به استفاده نظامی از کودکان کرده. این سازمان که در بریتانیا مستقره در گزارشی گفته گروه شباب به کودکان وعده پول و تلفن موبایل میده و بعضی از اونا رو هم می رباید.

خیلی از این کودکان عضو شده در گروه تروریستی الشباب تماشاگر سنگسار و قطع عضو زنان و دختران هستن و در مواردی این احکام در مورد خود اونا هم اجرا می شه. بعضی از این کودکان هشت سال بیشتر سن ندارن.

به کار گیری کودکان در سازمانای نظامی براساس پیمانای بین المللی ممنوعه اما این موضوع مخصوصا در آفریقا کاریه عادی. آسیبای به وجود اومده بوسیله درگیریای نظامی در سربازان خردسال بسیار بیشتر از آسیبای روانی سربازان عادیه.

کودک سربازان بوسیله گروه پیکارجوی الشباب استفاده کرده می شن اما براساس گزارش سازمان عفو بین الملل، دولت انتقالی سومالی هم به به کار گیری کودکان در صفوف نیروهای نظامی خود دست زده.

شرایط زندگی در مناطق تحتِ کنترل گروه الشباب به خصوص زیاد و سخته و به خاطر همین، خیلی از کودکان آمادگی پیوستن به این گروه پیکارجو رو دارن چون اونا و خونواده هاشون واسه دسترسی به غذا، به هر کاری دست می زنند.

در طول تاریخ در خیلی از کشورها و فرهنگها به صورت گسترده از کودکان واسه مقاصد نظامی استفاده شده است. در دهه ۱۹۷۰ پیمانایی واسه ممنوع بودن به کار گیری کودکان درجنگ تصویب شد ولی با این وجود گزارش های «کمپین بین المللی توقف سربازی کودکان» نشون از استفاده گسترده از کودکان در جنگ ها می دهد.

گروه شبه نظامی الشباب موفق شده به خاطر ضعف دولت مرکزی سودان و گرفتن کمکای مالی از بعضی از کشورای عربی مناطق تحت نفوذ خود رو به همه جنوب و مرکز سومالی گسترش بده و قوانین شبه طالبانی و سختگیریای غیر انسانی رو در مورد رعایت ایده های مورد نظرشون اجرا کنه. رنگ سبز منطقه تحت نفوذ الشباب رو در حالی نشون میده که فقط قسمت کوچیکی از سومالی در دستان اونا بود ولی بعدا اونا موفق شدن منطقه تحت نفوذشون رو گسترش بدن(عکس سمت راست).

همه گروه ها در سومالی از کودکان در جنگ استفاده می کنن که اندازه اون ۲۰۰٬۰۰۰ نفر تخمین زده می شه. در جنگ سومالی، اتحادیه محاکم شریعت سومالی به صورت گسترده از کودکان در درگیری ها استفاده کرد که نتیجه اون کشتار بیشمار کودکان بوده است.

براساس گزارش دیده بان حقوق بشر در سال ۲۰۰۷ در بیشتر از ۲۰ کشور جهان نزدیک ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر از کودکان سرباز در جنگ ها مورد استفاده قرار گرفته ان.

ماده ۳۸ کنوانسیون حقوق کودک اعلام می کنه که: گروه های سیاسی نباید از هر فرد زیر ۱۵ سال درجنگ استفاده کنن. هم اینکه «قرارداد اختیاری شرکت کودکان درجنک» از دو طرف درگیری ها می خواهد که به افراد زیر ۱۸ سال اجازه شرکت در جنگ داده نشه و سربازگیری اجباری در مورد این افراد هم ممنوعه (ماده۴). هم اینکه این قرارداد اختیاری از حکومت ها می خواهد که کودکان رو واسه اقدامات نظامی بسیج نکنن و از نام نویسی اونا واسه شرکت در درگیری های نظامی دوری شه و حکومتها واسه بازگست آرامش جسمی و روانی کودکان تلاش کنن.

بازنشر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *