دی ۳۰, ۱۳۹۹

ال جی در CES امسال به غیر از نمایشگرها، حرف های تازه ای برای گفتن خواهد داشت؛ گجت های پوشیدنی و webOS

سامسونگ یا سونی سهم طرفداران بیشتری در نمایشگاه CES دارن ولی این دلیلی واسه کنار گذاشتن LG از این کارزار نیس. شرکت کره ای تلاش میکنه مثل همیشه حضور هرساله قدرتمندی از خود در نمایشگاه لاس وگاس ارائه دهد. ولی قبل اینکه ببینیم LG چه چیزایی واسه ارائه در CES سال ۲۰۱۵ تدارک دیده، بیایید نگاهی به پیشرفتای شرکت نامبرده بندازیم.

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

نگاهی به گذشته

اولین حضور LG در CES مربوط به سال ۲۰۰۴ می شه، وقتی که تلاش کرد حضورِ خاطره انگیزی با آوردن یه برگ برنده تضمینی داشته باشه، که این برگ اولین تلویزیون ۷۶ اینچی پلاسمای جهان بود.

از همون اول LG به روشنی تاکید کرد که تمرکز خود رو در این نمایشگاه هرساله، روی فناوری نمایشگرها معطوف انجام میده و این همون کاریست که شرکت نامبرده از اون زمان مشغول انجامشه. تعجبی نداره که نمایشگاه وگاس یهو با حضور پرسروصدای ال جی همراه گشت و به این شرکت کمک کرد تا با هیاهوی بسیار، خود رو در میان بزرگان جای دهد.

البته، نمایشگرا تنها تجارت ال جی و یا داستانش در CES نیستن و این شرکت در جفت و جور خیلی از فناوریا و گجتای جور واجور دست داره، از یخچال فریزرها گرفته تا تلویزیونا و ماشینای شست و شو. اگه نگاهی به حضور سال ۲۰۰۵ این شرکت در نمایشگاه نامبرده بندازیم می بینیم که اونا بسیار شکوهمند وسعت بزرگی از اجناس خود رو به نمایش گذاشتن، مثلا در مورد لوازم الکترونیکی خونگی تماشاگر حضور یه یخچال که یه تلویزیون LCD سیزده و نیم اینچی روی دربش قرار داشت بودیم. چندتایی هم گوشی موبایل هوشمند بسیار معمولی ارائه شدن. از همون زمان، LG حضور خود رو بسیار جور واجور نگه داشت، با اینکه بازم تمرکز اصلی روی نمایشگر هاست.

3952352529_09fb47fbac

گجتای پوشیدنی در اذهان عمومی بسیار تازه و نو به نظر می رسن. کمپانیایی مانند اپل، سامسونگ و گوگل در رقابت شدیدی واسه داشتن سهم بیشتری از این بازار هستن؛ ولی بیایید نگاهی به CES 2008 داشته باشیم. وقتی که LG قبل از کمپانیای نامبرده تلاش در گسترش نوآوریایی اینطوری کرده بود. در اون سال ال جی نمونه اولیه GD910 Watch Phone رو به رخ بقیه کشید. محصولی که کنجکاوی عموم رو برانگیخت. این ساعت پوشیدنی در کنار دستگاه های Android wear امروزی جایگاهی نداره ولی در زمان خود محصول منحصر به فردی بود. البته طولی نکشید تا در سال ۲۰۰۹ ال جی اون رو از سبد محصولاتش حذف کنه. پنج سال از اون زمان گذشته و حالا شرکت کره ای یه بار دیگه تلاش داره دسته ساعتای هوشمند رو تصرف کنه و این بار با اجناس قوی تری مانند G Watch یا G Watch R بخت خودشو می آزماید.

در مورد افول CES و کاهش اهمیت اون در صنعت تکنولوژی بسیار سخن گفته شده و با اینکه خیلی از این سخنان درست هستن، بعضی وقتا تماشاگر رشد و نمایش سریع پدیده های تازه در این اتفاق هستیم و این دقیقا همون کاریست که ال جی سه سال پیش انجام داد و نمایشگر ۸۴ اینچی با رزلوشن ۴k خود رو در معرض دید عموم قرار داد. این اتفاق درست در وقتی بود که هیچ محتوای ۴k یی هم در دسترس کاربران قرار نداشت. ال جی هم اینکه به تولید نمایشگرهای OLED با اندازه ۵۵ اینچی هم روی آورد، ۵۵ اینچ در اون زمان بزرگترین اندازه نمایشگرهای OLED بود.

با وجود هزینه های بسیار، نمایشگرهای OLED و پنلای ۴k از آوردهای ال جی در نمایشگاه سال ۲۰۱۳ بودن و در این نقطه شرکت نامبرده به خواسته خود رسیده بود: این شرکت حال یکی از دو شرکت بزرگی بود که فناوری ۴k رو به شکل گسترده وارد بازار می کرد.

ولی ال جی به بالابردن کیفیت تصویری و ارائه تلویزیونای جور واجور اکتفا نکرد. اونا به دنبال پیشرفت فرم پایانی اجناس و نرم افزار شون بودن. سال گذشته، شرکت نامبرده تلویزیونای OLED با پنل خمیده خود رو رونمایی کرد که میشه به مدل قابل توجه ۱۰۵ اینچی اشاره کرد. ال جی هم اینکه در نمایشگاه CES  سال ۲۰۱۴ از webOS صحبت کرد و اونو پلتفرمی واسه تلویزیونای هوشمند خود خواند.

راه پیش رو

بیایید با نقطه قوت LG در نمایشگاه CES شروع کنیم: تلویزیونا.

ال جی در مورد نمایشگاه امسال بازار شایعات بسیار داغی داره. یکی از دلایل این موضوع هم اعلام رسمی این شرکت در مورد به کار گیری تکنولوژی نوظهور quantum dot tech در پنلای LCDه. این مدلای جدید ۵۵ و ۶۵ اینچی جایگاهی بین LCDای Ultra HD و پنلای OLED دارن. نمایش رنگای بیشتر و روشن تر و اشباع رنگ بهتر گشته. هم اینکه گفته شده که از نسخه دوم از webOS پرده ورداری می شه. آپدیتی که واسه وسعت وسیع تلویزیونای هوشمند ال جی، نیاز به نظر می رسه.

در حالی که فناوری ۴K به آرومی در حال گسترش در بین مصرف کنندگان عادیه، به نظر با فکر نمی رسد که ال جی سطح رو از اینم بالاتر ببره و یه محصول ۸K واسه نمایشگاه امسال در آستین داشته باشه. ولی بر خلاف خیالات این چنینی، به نقل از منابع داخلی، این شرکت  به سختی در حال آماده سازی یه مدل ۵۵ اینچی ۸Kه که پیکسلای اون به ۳۳٫۲ میلیون عدد می رسه و رزولوشن تصویری برابر با ۷۶۸۰ در ۴۳۲۰ پیکسل رو داراس. در نظر داشته باشین که تلویزیونای خمیده و فناوری ۴K از اجناس فعلی این شرکت به حساب میان که به آرومی در بازار الان در حال پیدا کردن راه خود هستن.

دلیل دیگری هم هست که LG در تلاشه تا فناوری ۸K خود رو به رخ همه بکشه، و این همون علتی است که دو سال پیش فناوری ۴K خود رو وارد بازار کرد: ایجاد محبوبیت در اذهان عمومی

James Moar توضیح میده: "معرفی فناوری ۸K پتانسیلای ال جی رو نشون داده و اعتبار در این حوضه رو واسه این شرکت در وقتی که ۸K هنوز لازم نیس به ارمغان می آورد." و این اعتبار میتونه منتهی به فروش بیشتر در وقتی که ۸K توجه عموم رو به خود جلب می کنه شه.

در حالی که بیشتر تولیدکنندگان بزرگ از مراسم رسمی خود واسه پرده ورداری از تلفنای هوشمندشون استفاده می کنن، انگار ال جی تلفن هوشمند G Flex 2 رو در نمایشگاه CES در برابر نمایش می ذاره. اگه یادتون باشه، G Flex موبایلی بود که توانایی انعطاف پذیریش، اونو منحصر به فرد کرده بود و دووم خیلی بیشتری از تلفنای هوشمند هم رده خود داشت. براساس شایعات، نسل دوم این محصول بسیار بیشتر از گذشته منعطف گشته و این در حالیه که تکنولوژی خود-ترمیمی درب پشتی نسل قبلی این دستگاه، در سری جدید هم شاید موجود باشه.

اگه منتظر پرچمدار جدیدی از طرف شرکت LG هستین، زیاد امیدوار نباشین. پرچمدار فعلی این شرکت به نام G3 تنها شش ماه سن داره و همونجوری که Moar اشاره میکنه، ال جی در CES اونو معرفی نمیکنه و  تمایل به برگزاری مراسم خصوصی خود واسه پرده ورداری از پرچم دار نسل بعدش داره.

و اما پوشیدنیا، هر چند ال جی در مورد پوشیدنیا به اندازه سامسونگ همت نشون نداده، ولی تازگیا  G Watch و G Watch R و Lifeband Touch رو تولید کرده که ما رو به سمت شایعه احتمال معرفی G Watch R2 با توانایی ۴G جهت میدن و هم اینکه ممکنه واسه این دسته از گجتا پلتفرم جدیدی بر مبنای WebOS هم ارائه شه.

شایعات اشاره به جاه طلبیای ال جی داشته و ذکر میکنن که نسل جدید G Watch R دارای یه اسلاید سیم کارت هم میشه. از وجود اینجور محصولی اطمینان کافی هست، فقط تاریخ عرضه اون مشخص نیس که در CES و در لاس و گاس معرفی می شه یا در کنگره جهانی موبایل در بارسلون و در بهاری که پیش روست.

با در نظر گرفتن اینکه شک نداشته باشین از Android wear در اجناس پوشیدنی ال جی استفاده می شه، برنامه های این شرکت واسه داشتن پلتفرم جانشین با به کار گیری webOS خیلی روشن نیستن. چند ماه قبل تصاویری از پلتفرم webOS واسه وسایل پوشیدنی از راه صفحه یکی از پیشرفت دهندگان به بیرون درز پیدا کرد که خیلی سریع حذف شدن. ولی اگه این شرکت درگیر تولید سیستم عامل شخصی خود واسه وسایل پوشیدنیست، احتمال خیلی بیشتری هست که خبر این مطلب رو در سالنای لاس وگاس بشنویم.

در حالی که بقیه شرکت ها پرده ورداری از محصولاتشون رو به هفته برگزاری نمایشگاه اختصاص میدن، ال جی روش دیگری رو در پیش میگیره. هر سال، قبل از CES ، این شرکت اطلاعیهایی شامل جزییات اجناس جدیدش رو ارائه میده.

هر چند این روش هدف دار کمی از هیجان نمایشگاه هرساله رو نابود می کنه، اما از طرفی همهمه ای بین مصرف کنندگان و رسانه ها واسه کالاهایی که ال جی اونا رو قبل از نمایش زیر نور افکن قرار داده بوجود می آورد. مثلا میشه به G Flex اشاره کرد. از این تلفن هوشمند انعطاف پذیر قبل از مراسم هرساله ژانویه گذشته در صحرای لاس وگاس پرده ورداشته شد ولی بازم تونست سهم کلی ای از توجهات رو درCES 2014 به خود اختصاص بده. میشه توقع داشت که LG دوباره اینجور کاری رو در مورد G Flex 2 و در روزای منتهی به CES 2015 هم بکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *