امار مصرف دخانیات در میان دانش‌ آموزان

براساس جدید ترین آمارها در ایران ۴۳ درصد دختران و ۶۴ درصد پسران تجربه مصرف قلیان، ۴/۲۴ درصد دانش آموزان پسر تجربه مصرف مشروبات الکلی و بیش از ۳۵ درصد از دانش آموزان پسر سیگار میکشن.

 

 

به گزارش خبرآنلاین، بررسی جدیدترین تحقیق های مستند و دانشگاهی کشور نشون دهنده افزایش اندازه گسترش مصرف سیگار و مواد دخانی در میان دانش آموزان ایرانیه. هر چند مسئولان مسئولان آموزش و پرورش طی سال های گذشته گسترش مصرف سیگار و مواد دخانی در مدارس رو خیلی زیاد منکر شدن اما براساس آخرین تحقیق های صورت طی سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ در مورد مصرف سیگار در دانشگاه علوم پزشکی تهران و مصرف مواد دخانی سبک و سنگین در دانشگاه تربیت معلم ، تجربه مصرف سیگار در پسران و دختران تهرانی به ترتیب ۳۵ و ۹/۲۶ درصد بود.

هم اینکه ۶۴ درصد دانش آموزان پسر بررسی شده و ۴۳ درصد از دختران تجربه مصرف قلیان دارن در حالی قبل از این هشدارهایی در مورد افزایش اندازه مصرف قلیان از طرف آسیب شناسا داده شده بود.

مصرف مشروبات الکلی در میان دانش آموزان هم به مرز اخطار دهنده ای رسیده و براساس پژوهشی در دانشگاه تربیت معلم تهران ۴/۲۴ درصد دانش آموزان پسر و ۲/۴درصد دانش آموزان دختر تا کنون مشروبات الکلی رو مصرف کردن.

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت روزانه بین ۸ تا ۱۰ هزار جوون شروع به مصرف فروآورده های دخانی می کنن که بیشتر اونا در کشورای درحال پیشرفت زندگی می کنن. از اونجا که بیشتر از ۷۰ درصد از نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ ساله کشور در حال تحصیل هستن و مدرسه به عنوان اولین محیط اجتماعی آموزشی بعد از خونواده از اهمیت زیادی در تشکیل رفتار های فرد برخورداره، بررسی اندازه مصرف سیگار در مدارس از اهمیت خاص ای برخورداره.

افزایش اندازه مصرف سیگار در میان دانش آموزان در کلان شهر های کشور به خصوص شهر تهران به شکلیه که در تحقیق دیگری در شهر رشت گسترش تجربه مصرف سیگار و کشیدن گاه بعضی وقتا در میان افراد سیگاری در پسران دبیرستان به ترتیب ۱۵ درصد و ۶/۵۴درصد گزارش شده. هم اینکه مطالعه که در سال ۱۳۸۲ در شهر تهران انجام شد گسترش کشیدن سیگار به صورت گاه بعضی وقتا رو در دانش آموزان دبیرستانی ۲/۲۸ درصد عنوان کرده بودن.

خونه، بیشترین مکان کشیدن سیگار

یافته های تحقیق انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی تهران نشون میده محل کشیدن سیگار در کل دانش آموزان مصرف کننده فعلی سیگار ۳۷.۸ درصد در خونه خود بود که بیشترین اندازه رو نشون میده. هم اینکه بیشترین مکان کشیدن سیگار در پسران مصرف کننده فعلی ۶/۳۶ درصد در مکان های عمومی مانند پارک و خیابون و در دختران ۶/۵۱ درصد در خونه خود بوده.

در این تحقیق که بیشتر از ۴۵۲۳ دانش آموز بررسی شدن که براساس یافته های اون بیشترین درصد زیادی چگونگی رسیدن به سیگار مصرفی در دانش آموزان طی بررسی های انجام شده خرید از فروشگاه یا مغازه به اندازه ۳۸.۸ درصد بود که ۵/۶۱ درصد از دانش آموزان دختر و ۶/۷۴ درصد از دانش آموزان پسر مصرف کننده سیگار جهت جفت و جور سیگار مصرفی خود پول پرداخت کرده ان.

از طرف دیگه براساس نتیج این تحقیق در دانشگاه علوم پزشکی تهران و در نظر خواهی انجام شده در مورد قصد کشیدن سیگار تو یه سال و پنج سال آینده در میان دانش آموزان مصرف کننده فعلی سیگار ۲۴.۱ درصد احتمال دادن تو یه سال و ۱/۳۳ درصد در پنج سال آینده سیگار می کشن.

یعنی از هر ۱۰ علم آموز مصرف کننده سیگار تقریبا سه نفر قصد ادامه مصرف رو تو یه سال و ۵ سال آنده رو داشته ان.

هم اینکه مقایسه قرار گرفتن در برابر دود سیگار در دو گروه مصرف کننده فعلی سیگار و غیرسیگاری نشون داده که گروه دانش آموزان مصرف کننده فعلی سیگار ۶۶.۷ درصد و در گروه علم آموزان غیرسیگاری ۷/۳۲ درصد در خونه در برابر دود سیگار بودن و ۷۸ درصد از علم آموزان مصرف کننده فعلی سیگار علاوه بر خونه در محلی دیگه در برابر دو سیگار بودن. یافته های حاصل از این مطالعه نشون دهنده بالا بودن مصرف سیگار در میان نوجوانانه. طوری که از هر ۱۰ علم آموز سه نفر تجربه کشیدن سیگار رو داشته ان.

۵۷ درصد دانش آموزان دست کم یه نوع مواد دخانی رو تجربه کرده ان

هم اینکه براساس تحقیق دیگری در دانشگاه تربیت معلم تهران در میان علم آموزان۴۴۷ علم آموز کرجی ۵۷ درصد از دانش آموزان مورد مطالعه گزارش کردن که دست کم یه بار در طول عمر خود یه نوع ماده شامل سیگار، قلیان، مشروبات الکلی، و بقیه مواد رو امتحان کردن.

 طوریکه از بین ۴۴۷ نفر از دانش آموزان دختر و پسر سال های اول، دوم و سوم متوسطه ۵۷ درصد برابر ۲۵۵ نفر دست کم یه بار در طول عمر سابقه مصرف مواد (با احتساب سیگار) داشته ان.

یافته های تحقیق دانشگاه تربیت معلم در میان دانش آموزان نشون میده ۱/۴۳ درصد از دانش آموزان دختر بررسی شده مصرف کننده قلیان هستن و ۲۴.۴ درصد پسران هم مصرف کننده مشروبات الکلی هستن و یا اون رو تجربه کرده ان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *