دی ۳۰, ۱۳۹۹

امام حسن عسکری (ع)

امام حسن عسگری imam-hasan-askari

دادنا: امام حسن عسکری(ع) به عنوان پدر بزرگوار امام زمان(عج) در مدت زمان کوتاه امامت خود به گونه ای به هدایت عمومی و نشر و حفظ احکام اسلام دست به کار شد که مردم با غیبت حضرت مهدی آشنا و با اون بیگانه نباشن.

امام حسن عسکری (ع ) ۸ ربیع الثانی سال ۲۳۲ هجری در مدینه چشم به جهان گشود . مادر بزرگوار اون حضرت سوسن، در سفری که امام به سامرا داشت با ایشون همراه شد و در سامرا از دنیا رفت .

امام یازدهم بیانی شیرین و جذاب داشت و مفسری عالی واسه قرآن مجید بود . ایشون راه مستقیم عترت و روش درست تفسیر قرآن رو در ایام عمر کوتاه خود واسه مردم و مخصوصا اصحاب بزرگوارش روشن کرد .

دوران عمر ۲۹ ساله امام حسن عسکری (ع) به سه دوره تقسیم می شه . دوره ای ۱۳ ساله در مدینه، وقتی ۱۰ ساله در سامرا و امامت اون حضرت هم دوره ای ۶ ساله بود که سال از این مدت رو اون حضرت در زندان به سر برد .

عمر امام کوتاه، اما بسیار پربرکت بود بطوریکه فقط در مدت شش سال امامت، آثار مهمی در بخش تفسیر قرآن، نشر احکام و مسائل فقهی از ایشون برجای موند .

القاب امام حسن عسکری (ع)

عسکری: در عصر امام انقلابها و حرکتهای زیادی به شکل مسلحانه علیه خلافت بنی عباس انجام می شد، بعضی از اونا شیعی بود مثل نهضت یحیی بن عمر طالبی که بر کوفه تسلط یافت و زندانیان رو آزاد کرد. این جوری قیامها خلافت عباسی رو هراسان ساخته بود. مخصوصا اگه رهبری اون رو شخصیت عالی مثل امام عسکری (ع) مسئول می شد.

از سویی دیگه طبق احادیث منقول از پیامبر اکرم (ص) خلفای بنی عباس می دونستن که حضرت مهدی از خاندان علی و فاطمه س و اونه که بساط ستمگری رو بر می چیند و عدالت و قسط رو برقرار می کنه. بدین جهت هر چی تاریخ ولادتش نزدیکتر می شد سختگیریهای اونا بیشتر می شد .

امام هادی رو به همراه بچه بزرگوارش به سامرا احضار کردن تا به طور کامل اون حضرت رو زیر نظر داشته باشن که به اینم اکتفا نکردن، اونا رو در سامرا و محله ای به نام عسکر سکونت دادن تا از دید نظامیان مخفی نمانند و رفت و آمدهای اونا رو کنترل کنن، بر این پایه هر دو امام به عسکریین لقب پیدا کردن.

زکی: پاکی ناب و خالص صفت همه امامان معصومه که دشمنان هم با علم به اون تلاش می کردن این ویژگی رو هدف گرفته و چهره امامان رو خدشه دار کنن. زکی یعنی پاک و آراسته .

صامت: یکی از صفات مهم و عالی انسانی سکوت و لب فروبستن از سخنان بی فایده و غیر اخلاقیه.

همین صفت حضرت بود که گاه موجب هدایت آدما می گشت . در مورد اون حضرت می گفتن اون جز به گفتن خدا سخن نمی گه، بدین خاطر حضرت به صامت لقب یافت.

صفات دیگری هم واسه اون حضرت مثل خالص (بی عیب از هر عیب)، هادی (هدایت کننده)، سراج (چراغ فروزنده)، تقی (پرهیزکار و تقواپیشه) گفته شده که هر کدوم تابشی از نور پرفروغ اون حضرته.

 

جمع آوری :

به چه دلیل دعا کردن به درگاه خدا رو فراموش می کنیم؟

بدترین و شرورترین آدم ها رو بشناسین!

بازنشر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *