بهمن ۳, ۱۳۹۹

امسال تیر‌ه ترین آسمان را آلمان داشت

 به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از خبرگزاری دویچه وله آلمان، مسئولین هواشناسی آلمان گفتن: آفتاب در بعضی از مناطق این کشور با احتمال خیلی کم می تابد و درجه هوا تک رقمی بوده و موقع شب هوا بیشتر یخبندانه.

مسئولین هواشناسی اضافه کردن: با اینکه در اواسط هفته هوای آلمان بهتر و ملایم تر می شه، اما هنوز آسمون این کشور از ابر و مه پوشیده س.

زمستون امسال آلمان بازم کدر مونده و نور ضعیف آفتاب پشت ابرها پنهان.

بنا به آزمایش سازمان هواشناسی آلمان، این زمستون تاریک ترین زمستون آلمان در ۴۳ سال گذشته بوده.

از ماه دسامبر تا الان در آلمان تابش آفتاب به ۱۰۰ ساعت هم نمی رسد.

سخنگوی سازمان هواشناسی آلمان گفت: اندازه استاندارد تابش آفتاب در سه ماه زمستون ۱۶۰ ساعته. پس داده ها، این زمستون تاریک ترین زمستون آلمان در ۴۳ سال گذشته بوده.

کمترین ساعات آفتابی رو آلمان آخرین بار در سال ۱۹۷۰ با ۱۰۴ ساعت داشته.

اگه زمستون امسال این رکورد رو بشکنه، می توان گفت که زمستون ۲۰۱۲و ۲۰۱۳ کدرترین زمستون از زمان ثبت داده ها در سال ۱۹۵۱ بوده.

به گفته ی سخنگوی سازمان هواشناسی آلمان، خیلی از استا ن های این کشور رکورد درجات منفی رو امسال هنوز در پیش داره. روز ۲۸ فوریه این داده ها به صورت پایانی محاسبه می شن.

از نظر یه کارشناس امور اثرات هوا بر سلامتی، کمبود نور بر کارایی هورمون های داخل بدن اثر می گذارد.

نور خورشید از راه چشم، تولید هورمون ها رو تنظیم می کنه. اگه چشم نور کمتری دریافت کنه، هورمون «سروتونین» کمتری در بدن تولید می شه. این هورمون باعث بیداری و هشیاری می شه.

از طرف دیگه هورمون خواب «ملاتونین» فقط با نور خورشید کاهش می یابد. به خاطر همین به گفته ی کارشناسان، بیشتر ساکنان کشورای اسکاندیناوی از «بی حالی » رنج می برند.

اما با این وجود گفته می شه، که حرکت در هوای آزاد، حتی وقتی که آفتاب نمی تابد و هوا گرفته، بهتر از در خونه ماندنه.

چون به گفته ی کارشناسان، حتی وقتی که هوا گرفته، نور بیرون باعث تولید هورمون «سروتونین » می شه، نور مصنوعی در داخل خونه، این کارکرد رو نمی تونه داشته باشه.

آسمون آلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *