دی ۳۰, ۱۳۹۹

امن ترین صندلی های هواپیما کجاست؟

پرواز با هواپیما حتی اگه به اون عادت هم کرده باشین، بازم استرس زا هستش. این در حالیه که هواپیما نسبت به بیشتر وسایط حمل و نقل عمومی امن تره. خلبان ها اما از رازهایی خبر دارن که شما نمی دونین!

خلبانان رازایی از پرواز می دونن که در زیر شما با اون آشنا میشین.

بهترین ساعت پرواز؟

به گزارش فرادید به نقل از پریونشن، آدمایی که صبح زود پرواز دارن خیالشون راحت باشه که اصلا با تاخیر در پرواز مواجه نمی شن. پروازهای اول صبح بیشترین شانس پرواز سر وقت رو دارن. علاوه بر اون، پتوهای تازه شسته شده فقط به مسافرین اولین پرواز داده می شه و پس از اون پتوها دوباره تا شده و به مسافران داده می شه.

نظافت چند وقت یه بار انجام می شه؟

کابین ها فقط روزی یه بار تمیز می شن و این کار بیشتر در طول شب صورت می گیرد. حتی اگه تیکه ای مدفوع روی سینی تون پیدا کردین تعجب نکنین! (البته باید والدینی رو مقصر بدونین که بچه هاشون رو روی صندلی عوض می کنن.) ضد عفونی کننده های دست می تونن بهترین دوست شما در طول پرواز باشن.

امن ترین جای هواپیما؟

جواب ساده س!: دم هواپیما. دلیلش هم اینه که کابین خلبان ضرب سقوط رو می گیرد و آسیب کمتری به قسمت انتهایی هواپیما وارد می شه. پس “ترسو ها” به یاد داشته باشن که باید همیشه دم هواپیما رو رزرو کنن و کتاب «راهنمای زنده موندن هنگام سقوط هواپیما» رو همیشه بخونن.

هوای کولر هواپیما چقدر تمیزه؟

سیستم تهویه هوای هواپیما به طور کامل داخل هواپیما قرار داشته و پس سیستم بسته ایه. به عبارت بهتر، هوایی که تنفس می کنین واقعا همون هوای فشرده شده ایه که از موتورهای هواپیما گرفته می شه. کمپرسورها کمک می کنن تا هوای بیرون رو به داخل هدایت شه.

ترسناک ترین فرودگاه واسه فرود

فرودگاه بربانکِ کالیفرنیا و ولی ترین در میسولای مونتانا به دلیل داشتن باند پروازی کوچیک بسیار خطرناک هستن. اما در این فرودگاه ها و فرودگاه ‎های مشابه هیچ جای نگرانی وجود نداره. با در نظر گرفتن امکانات هواپیماهای امروزی از جمله سیستم ترمز، همین باندهای کوچیک هم کفایت می کنن.

علائم هشداری هواپیما

تموم هشدارهای بین پرواز رو باید این جوری تفسیر کرد: اگه یه بار صدای دینگ شنیده شه، خدمه باید به تلفن داخل هواپیما جواب بدن. هنگام فرود، بلند شدن و نشستن مسافرین روی صندلی خود، دو سه بار صدای دینگ شنیده می شه. هر زمان که ارتفاع از ۱۰۰۰۰ پا بیشتر می شه که ممکنه این صدا شنیده شه. اگه پنج یا شش بار صدای دینگ شنیده شه، وضعیت فوری اعلام شده. در این زمان البته خدمه دستورات لازم رو به مسافرین میدن.

دانستنی هواپیما

به چه دلیل WiFi تعطیل می شه؟

در بعضی پروازها که از وای فای استفاده می شه، سرعت بسیار پایینه. دلیلش اینه که یه روتر کوچیک واسه بیشتر از ۱۰۰ نفر مورد استفاده قرار می گیرد. از اونجایی که هواپیما شی ای متحرکه، اینترنت به سرعت وارد و بعد خارج می شه. اگه می خواهید در ارتفاع بیشتر از ۱۰ هزار پا به اینترنت وصل شید، بهتره سایت های سنگین و عکس دار رو باز نکنین و هر بار یه پنجره رو باز کنین.

خدمه چه می خورند؟

مهمانداران هواپیما با خودشون غذا می بیارن. بیشتر وقتا غذای پخش شده بین مسافران تموم شده و از طرف دیگه، یه غذای خونگی از غذاهای سرو شده در هواپیما بهتره. نکته کاربردی: خدمه پرواز خوب با غذاهای ارزون تر و بهتر فرودگاه ها آشنایی دارن. پس هروقت یکی از اون ها رو دیدید برید کنارش بشینین و از اون سوال کنین که چی سفارش بدید. این نکته رو می تونید در مورد خدمات دیگه فرودگاه ها هم اعمال کنین.

اگه کاپیتان پرواز مریض شه چه اتفاقی می افتد؟

خلبان و کمک خلبان همیشه دو غذای متفاوت می خورند. این ماجرا البته به صورت قانونی نانوشته س. اما به چه دلیل این قانون نانوشته رواج داره؟ اگه یه غذا بد بود (حامل باکتری، آلودگی و چیزای دیگه ای به جز اینا) بود، شخص دیگه بتونه کنترل هواپیما رو در دست بگیره.

از صندلی ام بدم میاد!

شاید پیش بیاد که صندلی تون رو دوست نداشته باشین و بخواین وارد بخش فرست کلاس شید. این کار حتی پس از بلند شدن هم ممکنه اما خیلی محتمل نیس. در بعضی پروازها شاید خدمه فرمی رو پر می کنن و دلیل انتقال شما رو در اون یادداشت می کنن. شانس این کار در صورتی بارداری زنان بیشتر می شه.

خلبان ها خسته نمی شن؟

سوالی که تو ذهن بسیاری هست اینه که خلبان ها بین پروازهای دراز مدت خسته نمی شن؟ جواب شما رو شوکه می کنه: خلبان ها بعضی وقتا بین پرواز خوابشون می برد! در واقع اون ها قانون می تونه در طول پرواز استراحت کوتاه داشته باشن و کنترل پرواز رو به کمک خلبان خود بسپارن. اما بعضی از خلبان ها اعتراف کرده ان که بدون اطلاع قبلی یهو به خواب رفته ان.

دانستنی هواپیما

ماسک اکسیژن واقعا منو نجات میده؟

ماسک اکسیژن فقط واسه ۱۵ دقیقه اکسیژن واسه شما تامین می کنه. اما خونسردی خود رو حفظ کنین. کم کردن ارتفاع هواپیما تا وقتی که مسافران بتونن خیلی راحت تنفس کنن، در کل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان می برد.

به چه دلیل خدمه از بطری آب استفاده می کنن؟

آب لوله کشی شهر می تونه سالم باشه اما آب موجود در هواپیما خیلی سالم نیس. فقط تو یه صورت در هواپیما آب استفاده کنین و اون اینکه از بطری به طور کامل سالم و دست نخورده باشه. یافته های تحقیقات گذشته نشون می دهد که اندازه باکتری موجود در آب هواپیما ده ها تا صدها برابر آب لوله کشی شهریه.

۱۰ دانستنی باحال و عجیب درباره سفر با هواپیما

فرودگاه معروف مالزی رو بیشتر بشناسین

دانستنی فرادید هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *