انتخابات ریاست جمهوری

دانلود پایان نامه

مدرسه اسلامی شبنم
این مدرسه بر اساس فرمان شماره 347 به مورخه 19/05/2000 اداره مسلمانان قفقاز تاسیس و درمورخه 03/06/2003 با شماره 190 کمیته دولتی و کاری گروههای دینی مجوز لازمه را کسب کرده است. این مدرسه برای تحصیل علوم دینی زنان و دختران مسلمان تاسیس شده است که با برگزاری آزمون ورودی برای دختران کشور و آذریهای گرجستان که مقطع متوسطه عمومی را گذرانده اند، ایجاد شده است و با قبولی در آن آزمون در مدرسه ثبت نام می نمایند. در حال حاضر در این مدرسه حدود 120 نفر طلبه در حال تحصیل هستند.
3-2. مراکز رسمی تحصیل دینی در دانشگاهها
در حال حاضر مراکز اصلی و رسمی تحصیل و تدریس علوم دینی در آذربایجان دانشگاه اسلامی باکو و دانشکده الهیات دانشگاه باکو می باشد. یکی از مراکز اصلی تحصیلات دینی و تربیت کادر روحانی، مرکز رسمی دانشگاه اسلامی باکو می باشد که در سال 1989 در مجاور اداره مسلمانان قفقاز پایه ریزی شده و با اخذ مجوز در سال 1994 دانشگاه DQIDK توانسته بود 539 نفر استاد تربیت نماید که 450 نفر از آنان تحصیلات عالی گرفته بود و 4 نفر از آنان نیز تغییر رشته داده بودند. برای اجرای آئین های رسمی اسلام برنامه هایی برپا می شود. شعبات دیگر این دانشگاه در شهرهای سومقائیت، مینگه چویر و زاکاتالا فعالیت می کنند.
دانشگاه اسلامی باکو
دانشکده الهیات دانشگاه دولتی باکو BDU در سال 1992 توسط کشور ترکیه ایجاد شد. ایجاد این دانشکده در روابط میان ترکیه و آذربایجان نقش مهمی داشت چرا به ظن آنان که افتتاح این دانشگاه از طرف کشور ترکیه آن هم در اولین سالهای استقلال آذربایجان باعث رشد اعتقادات دینی مردم و کمک بزرگی برای ایجاد دین در کشور توسط ترکیه بشمار می رفت. شعبه های این دانشگاه در شهرهای سومقائیت ، زاکاتالاو مینگه چویر وجود دارد و مرکز دینی آن نیز در کنار اداره مسلمانان قفقاز می باشد.تا به امروز دانشگاه اسلام باکو 680 دانشجو داشته است.
دانشگاه اسلامی شعبه زاکاتالا
این دانشکده دارای 128 دانشجو می باشد که30٪ آنان از شهر زاکاتالا و اطراف آن و بقیه از سایر شهر ها هستند. برنامه درس این شعبه از طرف معاونت دینی دولت در سال 2003 تصویب شده است.
دانشگاه اسلامی شعبه مینگه چویر
با فرمان شماره 65 مورخه 13/03/1997 اداره مسلمانان قفقاز شروع به فعالیت و در مدرسه اسلامی شهرجای گرفته است.درکلیه دوره ها80 نفر دانشجو درس می خوانند.
4. محدودیت حضور بانوان محجبه در مدارس و دانشگاهها
ممانعت از حجاب اسلامی برای بانوان حدود 10 سال است که باعث آزار و اذیت زنان زنان مومنه و مسلمان این کشور شده است. هیچ از یک از مراجع قانونی بخصوص وزارت امور داخلی چنین قانونی را ایجاد نکرده اند که هر یک از زنان برای دریافت پاسپورت و یا شناسنامه و یا هر نوع سند معتبر و قانونی باید بدون روسری بوده و بدون حجاب عکس بگیرند.در هیچ جای دنیا این چنین حقوق انسان را پایمال نمی کنند.حتی در دوران حکومت شوروی سابق نیز این قانون وجود نداشت و زنان مسلمان می توانستند با روسری و حجاب عکس گرفته و شناسنامه و یا پاسپورت بگیرند.لکن وجود این محدودیت در 10 سال اخیر باعث شده تا گروهها و بعضی از تشکیلات های اسلامی و یک سری از تشکلهای دفاع از حقوق بشر جهت اعاده حقوق زنان مسلمان دست به اعتراض ها و تظاهرات زده و در این راه قدم های خوبی را بردارند. مرکز دفاع از آزادی اعتقادات (DEVAMM) اقدامات گسترده ای کرده است و این مساله چنان حساس شده بود که حتی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری 2003.م نامزدهای انتخاباتی در خصوص حل این مساله در تلویزیون نیز سخنرانی کرده و الهام علیف رئیس جمهور نیز جهت بررسی وحل این مساله را در زمان تبلیغات ریاست جمهوری وعده داده بود. در کلاس های درس دانشگاهها و بعضی از ادارات دولتی زنان مسلمان را مجبور می کنند بدون حجاب و روسری حاضر شوند. موانعی بر سر راه حضور در فعالیتهای اجتماعی ایجاد شده وآنها نمی توانند در بعضی از ادارات و مراکز علمی حضور یابند. و زنان مسلمان محجبه مجبور به برداشتن حجاب از سرشان می کنند. عدم اجازه به کار و اشتغال زنان محجبه در این موسسات باعث بروز مشکلات و موانع قانونی شده و افزایش زنان محجبه در میان زنان آذربایجانی و عدم پذیرش آنان به اشتغال و فعالیت در بعضی از موسسات و ارگانهای باعث بوجود آمدن معضلاتی شده است.
حکومت در ماه می 2007 تلاش کرد تا در قالب لایحه ای داشتن حجاب در موسسات علمی و دانشگاهها ممنوع اعلام کند اما اعتراضات مختلف اسلام گرایان و جمعیتهای روشنفکران و … موجب از دستور خارج شدن این لایحه شد ولی مشکل حل نشده و هر روزه شاهد اخباری در محدودیت برای حضور بانوان محجبه در این کشور هستیم اگرچه با مخالفتهای مومنین و روحانیت شیعه حکومت نتوانست در قوانین این کشور رسمیت ممنوعیت حجاب را تصویب نماید ، اما تبلیغات منفی رسانه ای ، محدودیتهای مدیران دانشگاهها و مدارس و ادارات دولتی موجب شده است تا زنان مومنه این کشور نتوانند آزادانه حجاب اختیار کنند.
5. وضعیت گروههای شیعی اسلام گرا در مدیریت مدارس و دانشگاهها
در چند سال گذشته بدلیل خلاء های موجود در منابع دینی ، نیروهای متخصص و کارشناس و آگاه به علوم اسلامی شیعه و زمینه های مساعد نسبی ، اسلام گرایان توانسته اند در بعضی از مراکز آموزش دینی کرسیهای علم و معارف را برای تربیت دانشجویان و تدریس در این مراکز به دست بیاورند که تدریس در دانشگاههای اسلامی باکو ، سومقائیت و مینگه چویر از آن جمله اند. در بعضی از دانشگاهها و مراکز آموزشی نیز شاهد حضور اسلام گرایانی هستیم که ضمن تدریس ، اقدام به برپایی همایشها و کنفرانسهایی با عناوین اسلامی شیعی می باشند که یکی از آنها برگزاری همایش وحدت اسلامی در دانشگاه باکو در سالروز ولادت پیامبر اعظم (ع) در سال 2009 بود که با استقبال دانشجویان و اساتید مواجه شده بود. اما از نظر مدیریتی همچون سایر مراکز قدرت اجازه کسب آن از ناحیه حکومت داده نشده است. یکی از عواملی که حکومت نتوانسته است بصورت رسمی و الزامی ازحضور بانوان محجبه دردانشگاهها ممانعت کند، حضور این افراد می باشد.
حضور شیعیان اسلام گرا در مدارس این کشور محسوس تر می باشد. معلمان با دغدغه های دینی اقدام به آموزش دانش آموزان می کنند. در بعضی از مدارس نمازخانه هایی ایجاد شده است و مدیران نیز از آنها استقبال می کنند. بدلیل گرایشات اسلامی روبه رشد ، والدین دانش آموزان از اینگونه اقدامات استقبال می کنند. حضور معلمان با حجاب در بعضی از مدارس موجب اعتراض بعضی از عناصر لائیک شده است اما بدلیل گستردگی این امر امکان ممانعت وجود ندارد. این گستردگی در مناطق جنوب و گنجه و قبا محسوس تر و بیشتر است.
بدلیل همین گرایشات حکومت نیز در صدد است تا از ورود معلمان و دانش آموزان و دانشجویان با حجاب به مدارس و دانشگاهها جلوگیری نماید که چالشهای بسیاری را با گروههای شیعه اسلام گرا به وجود آورده است.از سوی دیگر مصیر مردان اف وزیر آموزش و پرورش تدریس علوم و معارف دینی بعنوان موضوع درسی جداگانه در مدارس این کشور را منتفی واعلام کرده که علوم دینی در قالب موضوعات درسی عمومی وعلمی گنجانده وتدریس خواهد شد. گروههای اسلامی شیعه تلاش می کنند با برگزاری همایشهای مختلف ضرورت تدریس مبانی دین اسلام در مدارس جمهوری آذربایجان را تبیین کنند که نمونه آن همایش ضرورت تدریس مبانی دینی در مدارس بود شرکت ‌کنندگان این همایش بر ضرورت تدریس گسترده مبانی دین اسلام در مدارس این کشور تاکید کردند. الشن مصطفی‌اف ریس جمعیت دعوت به صافی معنوی تدریس نشدن مبانی دین اسلام در مدارس این کشور را نقص اصلی وزارت آموزش و پرورش دانست که تاثیرات منفی بر درک و هویت اصلی مردم می گذارد و موجب سوء استفاده برخیاز مبلغان دینی از خلاء موجود می شود . پرویز آقالاراف رییس تشکل توسعه معاصر ضرورت وظیفه دولت درباره این مساله‌ مهم را اعلام کرد و عارف مراداف مسوول امورمدارس وزارت تحصیل جمهوری‌آذربایجان ضمن ضرورت این کار افزود : دانش آموزان بدون کسب اطلاعات درباره دین اسلام قادر به شناخت ارزش‌های معنوی خود نیستند وآشنا نبودن دانش آموزان با دین موجب ناشناخته ماندن شخصیت‌های فرهنگی و ادبی از جمله شاعران مشهوری مانند نظامی گنجوی و فضولی می‌شود. گوندوز اسماعیل‌اف نماینده شعبه دولتی امور تشکل‌های دینی نیز خلاء بزرگ تدریس دین اسلام در مدارس این کشور را یادآور شد.
فصل هشتم:
فرهنگ
1- ادبیات و زبان
1-1. زبان
زبان رسمی مردم جمهوری آذربایجان آذری می باشد. گویش اکثریت مردم آذری می باشد اگرچه نمی توان از منسوخ شدن سایر گویشها در این کشور سخن به میان آورد . گویشهای تالشی ، تات ، یهودی ، روسی ، و… نیز متداول می باشد.

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.