انتخابات ریاست جمهوری

دانلود پایان نامه

* به دنبال اعلام استقلال ، با تصمیم دولت گورباجف , ارتش شوروی به باکو وارد شد و کشتار 20 ژانویه 1990 که موجب تسریع استقلال و تجمعات بزرگ مردمی در شهر باکو و سایر شهرها نیز می شود، به راه انداخته می گردد. این کشور در 30 آگوست 1991 میلادی‌ و در زمان ریاست جمهوری ایاز مطلب اف پس‌ از فروپاشی‌ اتحاد جماهیر شوروی‌ بصورت رسمی اعلام استقلال کرد.
* در فوریه 1992در پی کارشکنی های گروه تندروی جبهه خلق به رهبری ابولفضل علیو ( ایلچی بیگ) ایاز مطلب اف استعفا داده و این گروه وارد قدرت می شوند.
* تداوم حملات ارامنه، موجب خروج جمهوری آذربایجان از کشورهای مشترک المنافع می شود. این امر موجب طرفداری آشکارتر روسیه از ارمنستان شده و جمهوری آذربایجان منزوی می گردد.
* بدنبال عدم توفیق دولت ایلچی بیگ و دیدگاههای تند بر علیه روسیه و ایران و نبود ثبات سیاسی و اقتصادی و امنیتی در کشور ، با دخالت نیروهای خارجی و قرار گرفتن حیدر علیو در راس این جریان مخالف، صورت حسین اف در تاریخ 17/3/72 کودتایی را شروع می کند و بعد از تصرف گنجه و سایر شهرها و حرکت به طرف باکو، دولت ایلچی بیگ سقوط می کند و حیدر علیف در تاریخ 5/4/72 وارد کشور شده و رئیس مجلس می گردد . رفراندوم عزل ایلچی بیگ از ریاست جمهوری در تاریخ 7/6/72 برگزار می شود وسپس حیدر علیف با 98 درصد آراء در 15/7/72 با اکثریت قاطع آراء به ریاست جمهوری انتخاب می شود. حیدر علیو برای نشان دادن حسن نیت خود در اوایل مهرماه 1372 الحاق مجدد به کشورهای مشترک المنافع را اعلام و تلاش می کند روابط خوبی با ایران و روسیه ایجاد کند. به تدریج ثبات سیاسی واقتصادی درکشور ایجاد می گردد. در مهرماه سال 1373 ، قرارداد شرکتهای نفتی غرب به رهبری آمریکا و چند کشور خارجی دیگر منعقد می شود. با فشارهای امریکا، از حضور ایران در ترکیب کنسرسیوم نفتی ممانعت می شود.
* در نوامبر 1995 قانون اساسی جدید آذربایجان تدوین وبه رفراندوم گذاشته می شود. جمهوری آذربایجان حکومت لائیک اعلام می شود و آذرآ
حیدر علیف برای اخذ کمک بیشتر از اسرائیل و آمریکا اقدام به ایجاد روابط وسیع با آنها برای مقابله با ارمنستان می کند.
* در تاریخ 5/3/75 رهبران حزب اسلام، با بهانه ها و اتهامات مختلف همچون جاسوسی و براندازی به نفع ایران دستگیر و فعالیتهای این حزب تعطیل می گردد.
* در اکتبر 1998 (مهر 1377) حیدر علیف مجدداً به ریاست جمهوری انتخاب می شود و در آذرماه 1379 نیز مجلس ملی این کشور در دست طرفداران حیدر علیف قرار می گیرد. در طول حکومت حیدر علیو ثبات نسبی سیاسی – اقتصادی حاکم می گردد اما از رشد فعالیتهای سیاسی مخالفان دولت و همچنین اسلام گرایان به شدت جلوگیری می گردد بطوریکه صدای سازمانهای حقوق بشر بین المللی را نیز در می آورد.
* بدنبال بیماری حیدر علیو و انتصاب فرزند او الهام علیو به نخست وزیری ، طبق برنامه ای از پیش تعیین شده در اکتبر 2003 الهام علیو به ریاست جمهوری دست می یابد و سپس مرگ حیدر علیو اعلام می شود . مخالفان و معترضان به نتایج انتخابات که معتقد به پیروزی عیسی قنبر بودند، به شدت سرکوب و تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و صدها تن از آنان به حبس محکوم می شوند. با مرگ حیدر علیو نیز ثبات سیاسی حفظ می شود و سیاستهای گذشته تداوم می یابد.
* انتخابات مجلس ملی در دسامبر سال 2005 برگزار می شود و اکثریت ترکیب مجلس همچنان توسط کاندیداهای طرفدار دولت اشغال می گردد و اعتراضات گسترده به نتایج انتخابات و فرمایشی و جعلی خواندن آن توسط مخالفان حکومت نتیجه را در پی نداشته است.
* انتخابات ریاست جمهوری در اکتبر 2008 برگزار و مجدداً الهام علیو به ریاست جمهوری انتخاب می شود. مخالفان انتخابات را تحریم کرده و بدلیل فرمایشی و از قبل مشخص بودن نتیجه انتخابات کاندیدایی معرفی نمی کنند.
* در فروردین ماه سال 1388 با پیشنهاد دولت لایحه ای به قانون اساسی این کشور افزوده شد که الهام علیو می تواند بدون محدودیت زمانی در انتخابات آتی شرکت و رئیس جمهور شود.
2. تقسیمات‌ اداری – سیاسی ‌
جمهوری آذربایجان از نظر اداری به 65 ناحیه (رایون) تقسیم می شود که دارای 66 شهر،123 شهرک است. در ترکیب این کشور 2 واحد سیاسی- اداری خودمختار شامل؛ جمهوری خودمختار نخجوان و همچنین استان خودمختارقره باغ کوهستانی نیز وجود دارد. به نظر عده دیگر؛ از نظر تقسیمات اداری به 78 ناحیه فرمانداری تقسیم می شود که 65 فرمانداری آن جزو نواحی روستایی و13 فرمانداری آن جز مناطق مرزی می باشند.
علاوه بر این این کشور به ۱۰ ناحیه اقتصادی تقسیم شده‌است که عبارتند از: آبشوران ، قوبا-خاچماز ، داغلیق شیروان ، شکی- زاکاتالا ، گنجه-قازاخ ، یوخاری قاراباغ ، کلبجر-لاچین ، کورا ، کورای مرکزی ، لنکران-آستارا
جمهوری خودمختار نخجوان که به واسطه کشور ارمنستان ازسایر نقاط کشور آذربایجان جدا شده است، دارای 5500 کیلومتر مربع مساحت و از نظر اداری به 5 ناحیه تقسیم می شود که دارای 3 شهر و2 شهرک و 215 روستا می باشد. مرکز آن شهر قدیمی« نخجوان » و شهرهاى آن شرور، بابک، صدرک، شاهباز، اردوباد و جلفا مى‏باشد.استان خودمختار قره باغ که توسط ارامنه اشغال شده است ،دارای4400 کیلومتر مربع بوده از نظراداری به 5 ناحیه تقسیم می شود و دارای 2 شهر،6 شهرک و20 و مرکز آن شهر استپاناکرت( خانکندی) می باشد.
3. نهادهای حکومتی جمهوری آذربایجان
1- نهاد ریاست جمهوری 2- مجلس ملی جمهوری آذربایجان 3- هیات وزیران جمهوری آذربایجان 4- دادگاه عالی جمهوری آذربایجان 5- دادستانی کل جمهوری آذربایجان 6- شورای عالی اقتصاد جمهوری آذربایجان
3-1. دولت
رئیس جمهور برای مدت 5 سال انتخاب وحداکثر دوبارمی تواند انتخاب شود اما در فروردین ماه سال 1388 با پیشنهاد دولت لایحه ای به قانون اساسی این کشور افزود شد که الهام علیو می تواند بدون محدودیت زمانی در انتخابات های آتی شرکت نموده و رئیس جمهور شود.
این کشور دارای 16 وزارتخانه شامل؛ 1- وزارت کشور 2- وزارت بهداشت 3- وزارت امور خارجه 4- وزارت اطلاعات و انتشارات 5- وزارت فرهنگی 6- وزارت جوانان و ورزش 7- وزارت امنیت ملی 8- وزارت دفاع 9- وزارت آموزش10- وزارت ارتباطات 11- وزارت کشاورزی 12- وزارت بازرگانی 13- وزارت کار و تامین اجتماعی مردم 14- وزارت دارایی 15- وزارت اقتصاد 16- وزارت دادگستری و 20 معاونت ، مشاور و کمیته دولتی در زمینه های سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی و… به شرح ذیل می باشد : کمیته اقتصادی مسکن 2- کمیته دولتی اصلاحات کشاورزی اقتصاد و آب 3- کمیته دولتی ماشین سازی تخصصی و تغییر شرایط آب 4- کمیته دولتی ساختمان معماری 5- کمیته دولتی ضد انحصارات و سیاست حمایت از کارفرمایان 6- کمیته دولتی دامپزشکی 7- کمیته دولتی نقشه کشی 8- کمیته دولتی زمین شناسی و منابع معدنی 9- کمیته دولتی آب و هوا شناسی 10- کمیته دولتی امور مهاجرین و کوچ کنندگان اجباری 11- کمیته دولتی زمین 12- کمیته دولتی اموال و دارایی 13- کمیته دولتی روابط بین المللی 14- کمیته دولتی نظارت بر امور بی خطر بودن تصدی امور صنایع و نظارت بر شهر 15-کمیته دولتی علم و صنعت 16- کمیته دولتی محافظت و مرمت از یادمانهای تاریخی و فرهنگی 17- کمیته دولتی آمار 18- کمیته دولتی اکولوژی و حفاظت از آلودگی طبیعت 19 کمیته دولتی گمرک 20- اتاق بازرگانی – صنایع
مسئولین ارتش ، دادگستری ، شورای عالی اقتصاد ، رادیو تلویزیون و … توسط رئیس جمهور تعیین می شود. رئیس جمهور مقام اول قدرت در کشور می باشد.
3-2. مجلس ملی
مجلس ملی آذربایجان دارای 125 کرسی که100 نفر از مناطق مختلف انتخاب می شوند و 25 عضو دیگر از میان احزابی که بیش از 8% آرای مردم را به خود جلب کنند، برگزار می شوند رئیس مجلس فعلی اکتای اسد اف از حزب آذربایجان نوین می باشد .نکته قابل توجه این است که طبق یک سنت پارلمانی در کشورهای آسیای میانه (شوروی سابق ) در جمهوری آذربایجان نیز کرسیهای نمایندگی مجلس را افرادی همچون وزراء ، مشاورین رئیس جمهور ، معاونین نخست وزیر ، سرپرستان کمیته ها و ادارات عمدهء دولتی اشغال می کنند. پارلمان جمهوری آذربایجان دارای 10 کمیسیون دائمی می باشد و در موارد لازم با تصویب نمایندگان مجلس کمیسیونهای ویژه ای نیز بطور موقت تشکیل می شود. کمیسیون های ده گانه پارلمان آذربایجان عبارتند از:1- کمسیون سیاست خارجی 2- کمسیون سیاست اجتماعی 3-کمیسیون سیاست اقتصادی 4- کمیسیون نظارت بر بودجه و دارائی 5- کمیسیون امور دینی فرهنگ، علم و معارف 6- کمیسیون کشت وصنعت 7- کمیسیون امورپناهندگان و شهروندان خارج 8- کمیسیون حقوق بشر و حقوق بین الملل9- کمیسیون ساختار دولتی و حقوقی10- کمیسیون اعتبارنامه ها و تخلفات

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.