انواع تیک عصبی و روش های درمان اون

دانلود پایان نامه

انواع تیک عصبی و روشای درمان اون 

تیک عصبی حرکات سریع و تکراری ماهیچه هاست که باعث مشکل در اعمال حرکتی بدن می شه. در سالای آسون زندگی هر آدم تا حدود ۵ سالگی، این موضوع عادیه و به کم در بزرگ سالی رخ می ده. تیک مشکلی جدیه و در طول زمان گسترش پیدا میکنه. تیک عصبی می تونه باعث مشکل در فعالیتای روزانه بشه. سندروم تورِت هم یه جور از تیکه که باید جداگونه به درمان و رفع اون پرداخت. این مریضی با طولانی شدن تیک بیشتر از یک سال ایجاد می شه.

 

انواع تیک عصبی

انواع مختلفی تیک عصبی هست. بعضی از اونا حرکات بدن رو تحت اثر زیادی قرار می ده. به این تیکا، تیک عصبی حرکتی گفته می شه. بعضی دیگر هم روی صدای افراد اثر می ذارن. از انواع تیک عصبی میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • چشمک زدن و به هم خوردن پلکا، اخم غیرارادی و چروک شدن همیشه بینی؛
 • تکانای سریع ناحیه سر؛
 • تماس انگشتا به حالتی مثل بشکن زدن؛
 • لمس غیرارادی اجسام و افراد؛
 • آب بینی رو بالا کشیدن و خرخر کردن؛
 • تکرار حرف یا عبارت ها که بعضی وقتا آزاردهنده و از نظر بقیه توهین آمیز تلقی می شه.

تیک عصبی می تونه به دلیلای زیادی مثل استرس، استرس، خستگی، هیجان یا حتی شادی رخ بده. اگه روی این مشکل متمرکز شیم و همیشه درباره اون صحبت کنیم، حتی خیلی بد تر هم میشه.

این مشکل معمولا با احساسی بد در بدن شروع می شه. این احساس بد در بدن ادامه داره تا به تیک منجر می شه.

مراجعه به دکتر

در خیلی از موارد تیک عصبی خیلی مشکل جدی و خطرناکی نیس و موجب خراب کردن مغز نمی شه. در زمانی که این مسئله زیاد جدی نباشه، به همون سرعتی که اتفاق افتاده، از بین خواهد رفت.

اما در بعضی موارد که علائم آزاردهنده و جدی تر هستن، یا بچتون دچار اینجور مشکلی می شه، بهتره به دکتر مراجعه کنین:

 • شدت دفعات اتفاق تیک عصبی در شما زیاد و رو به افزایشه.
 • وجود تیک عصبی باعث مشکلات اجتماعی و عاطفی مثل دوری شدن، تنهایی و آزاردیدن بشه.
 • بعضی از انواع تیک باعث می شه تا فرد ناخواسته به خودش آسیب جسمی بزنه.
 • فعالیتای روزانه به خاطر تیک با مشکل و مشکل رو به رو بشن.
 • اگه تیک باعث ایجاد بقیه احساسات و مشکلات منفی مثل افسردگی، عصبانیت، خودآزاری و… بشه.

دکتر معالج واسه تشخیص نوع و دلیل تیک عصبی باید مریض رو به دقت معاینه کنه و اگه بتونه اتفاق تیک رو ببینه، کمک شایانی به تشخیص و درمان می کنن. اگه تیک عصبی منظم رخ نمی ده، مریض می تونه با تصویربرداری از اون بی بزرگ نمایی و تمرکز بیش ازحد موقع فیلم ورداری این موضوع رو دقیق تر به دکتر نشون بده.

درمان تیک عصبی

اگه تیک عصبی خیلی جدی و شدید نباشه، میشه با درمانای خونگی اونو رفع کرد. مثلا سعی واسه کاهش استرس و خستگیا باعث می شه تا این مشکل تا حدود زیادی رفع بشه و از بین برود.

اما درصورتی که تیک عصبی زندگی عادی و روزمره تون رو دچار مشکل کنه، حتما باید به درمانای جدی تر فکر کنین. از بین درمانا میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان با ایجاد عادات برعکس: در این روش باید با تشکیل عادتای حرکتی در فرد، حرکتای به دلیل تیک عصبی خنثی شن. با تقویت عادتای حرکتی جدید و خنثی کننده ، تیکای عصبی به مرور از بین خواهند رفت.
 • ERP هم روش دیگریه که به معنای قرار گرفتن در حالت تیک با عادت کردن به اینه. یعنی فرد درگیر تیک عصبی به یه جور اتفاق تیک رو پیش بینی می کنه و می تونه اونو کنترل کنه.

روشای درمان دارویی هم هست که در کنار روشای روان درمانی و… استفاده می شن یا اگه بقیه ی روشای باعث درمان نشن، از این درمان استفاده می شه.

این مشکل چقدر طول می کشه

با گذشت زمان، بعضی تیکا از بین می رن و بعضی دیگر شدیدتر می شن. بعضی وقتا این تیکا چند ماه طول می کشه ولی در بیشتر مواقع فرد رو حدود چند سال درگیر خود می کنه. این مشکل از نزدیک ۸ سالگی تا بلوغ شکل میگیره و معمولا بعد از بلوغ حادتر هم می شه.

تحقیقات نشون می ده که:

 • از هر ۳ نفر، ۱ نفر در بزرگسالی تیک عصبی رو تجربه نخواهد کرد.
 • از هر ۳ نفر، ۱ نفر در بزرگسالی فقط تا حدی کم، تیک عصبی رو تجربه می کنه.
 • از هر ۳ نفر، ۱ نفر در بزرگسالی درصورت اتفاق تیک عصبی شدت مشکل واسه اون زیاد هستش.

دلایل تیک عصبی

دلیل تیک عصبی دقیقا مشخص نیس. این مشکل ریشه در تغییرات بخشایی از مغز داره که کنترل حرکات رو برعهده دارن. مثل اینکه که این مسئله بیشتر ریشه ی ارثی و خانوادگی داره و بعضی وقتا هم به عنوان عوارضی از مشکلات دیگر مثل مشکل وسواس و بیش فعالیه.

مریضیای مثل هانتینگتون و مشکلات مغزی هم می تونه موجب تیک عصبی بشه. درضمن، مصرف بعضی مواد مخدر مثل کوکائین و آمفتامین هم باعث تیک عصبی در مصرف کننده می شه.این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید