دی ۳۰, ۱۳۹۹

برندهای سیستم صوتی منتخب خودروسازان جهان

امروزه با پیشرفتای حاصل شده در زمینه های جور واجور، کابین خودروها نه فقط محل آزار دهنده و ملال بیاری نیس بلکه بعضی وقتا می تونه آرامس و آسایشی بیشتر از منزل رو واسه سرنشینان جفت و جور کنه.

این موضوع درباره خودروهای لوکس شدید شدن می شه و هنگام نشستن در داخل کابین اجناس اونا میشه توجه زیاد به جزییات رو دید.

یکی از امکانات کابین که در سالای گذشته بیشتر از قبل روش زوم شده، سیستم صوتیه. واسه رسیدن به کیفیت صدای مطلوب، معمولا شرکتای مطرح خودرویی با سازندگان معروف سیستم صوتی وارد همکاری می شن.

این وسط خودروسازان لوکس معمولا به سراغ برترینا در این مورد می رن؛ مثلا برنده هایی مثل هارمن کاردون، بنگ ان اولوفسن، مریدین و JBL جزو بهترینا بوده و اجناس این برنده ها بیشتر روی خودروهای لوکس دیده می شن.

خودروهای سطح متوسط هم معمولا از سیستمای برنده های ارزون قیمت تر مثل داینادیو، سونی، پایونیر، راکفورد فاسگیت، پاناسونیک و بوز استفاده می کنن.

در این نوشته می خوایم مروری داشته باشیم بر چند مورد از بهترین برنده های صوتی که با خودروسازان معروف همکاری می کنن.

برمستر Burmester

سیستمای فوق العاده با کیفیت این برند آلمانی روی خودروهای مرسدس بنز و پورشه دیده می شن. پرچمدار بسیار لوکس مرسدس یعنی S کلاس یکی از سه خودروی این کمپانیه که به سیستم صوتی برمستر مجهز شده.

سیستم موجود روی S کلاس دارای ۲۴ اسپیکر با ۲۴ کانال آمپلیفایر جداگونه س که در کل قدرتی باورنکردنی به اندازه ۱۵۴۰ وات ارائه می کنن. باحال اینکه شرکت بوگاتی واسه ویرون از سیستم صوتی ساخت برمستر استفاده می کرد.

مریدین Meridian

مریدین یکی از شرکتای انگلیسی متخصص در مورد صدا هستش که اجناس خود رو اکثرا واسه کمپانیای هموطن خود ارائه می کنه.

لندروور، رنج روور، جگوار و مکلارن جزو مشتریان ثابت مریدین هستن. سیستمای این شرکت در سه سطح قرار دارن که با کیفیت ترین اونا روی رنج روور و رنج روور اسپورت نصب می شه.

Bespoke Audio System

این شرکت که به وسیله بعضی از بهترین مهندسین صدا پایه گذاری شده، با خودروساز اشرافی انگلیس یعنی رولزرویس همکاری می کنه. طراحی اولین سیستم صوتی چیزی در حدود دو سال زمان برده تا با تموم اجزای کابین یه رولزرویس هماهنگی کامل داشته باشه.

سیستم نصب شده روی رولزرویس Wraith، ۱۳۰۰ وات قدرت داشته و شامل ۱۸ کانال جداگونه از جمله ۷ توئیتر و ۷ اسپیکر میدرینج می شه. با این مشخصات مالک پولدار رولزرویس گویی کنسرت رو از نزدیک گوش میده!

بوئرز ان ویلکینز Bowers & Wilkins

این برند یکی دیگه از کمپانیای انگلیسی متخصص در مورد ساخت لوازم صوتی واسه خودروهاست که مثل هموطنان خود شرکای خیلی زیادی نداره.

سری ۷ ب ام و یکی از اتومبیل هاییه که از سیستم صوتی ساخت این شرکت استفاده میکرد. باحال اینکه ب ام و واسه سری ۷ قبلا از اجناس بنگ ان اولوفسن استفاده می کرد.

ولوو و مازراتی دیگه خودروسازانی هستن که مشتری بوئرز ان ویلکینز هستن. شاسی بلند XC90 و سدان S90 از جمله خودروهای سوئدی هستن که به سیستم صوتی شرکت انگلیسی مجهز شدن.

مشتریان لوانته، گیبلی و کواتروپورته هم می تونن در صورت علاقه به صدای با کیفیت، سیستم صوتی بوئرز ان ویلکینز رو واسه خودروی مازراتی خود سفارش بدن.

سونوس فابر Sonus Faber

این برند ایتالیایی که نام اون به معنی "ساخته دست" است، با هموطن سوپر اسپورت ساز خود یعنی پاگانی همکاری می کنه. آپشن سیستم صوتی هوایرا که واسه کاهش وزن از مخروطیای کربنی و مگنتای نئودیمیومی ساخته شده، به وسیله این برند تولید می شه.

در صورت سفارش این آپشن، راننده می تونه از ۱۲۰۰ وات صدای خروجی سیستم صوتی خودروی فوق سریع خود آخر لذت رو ببره.

همونطور که مشاهده می کنین برنده های گفته شده در این لیست دست کم در ایران خیلی شناخته شده نیستن؛ اما کیفیت اونا به حدی بالاست که تونسته ان اعتماد خودروسازان معروف و لوکس ساز رو جلب کنن. ا

لبته این وسط نباید خیلی راحت از کنار نام مارک لوینسون (Mark Levinson) عبور کرد؛ شرکتی که این روزا به شکل انحصاری با لکسوس همکاری می کنه.

دلیل این اتفاق هم بسیار جالبه؛ سیستمای صوتی ساخت مارک لوینسون روی وضوح و شفافیت صدا تاکید دارن، این برند ادعا می کنه که کابین خودروهای لکسوس به حدی ساکت و بی صداست که می تونن بهترین تجربه از صدای شفاف سیستم صوتی رو به سرنشینان منتقل کنن.

اگه بخوایم نگاهی گذرا به بقیه برنده های مطرح صوتی داشته باشیم، باید از شرکتایی مثل هارمن کاردون که همکاریایی با ب ام و، جیپ، کرایسلر و بعضی شرکتای دیگه داره، یاد کنیم.

هم اینکه برند معروف JBL که اجناس اون روی اتومبیلای رده بالای تویوتا و خودروهای فراری نصب می شه، از کیفیتی مثال زدنی برخورداره؛ برندی که با لنوو هم همکاری کرده و واسه بعضی از لپتاپای این شرکت چینی اسپیکر تولید می کنه.

سیستم صوتی با کیفیت جزو اون دسته از امکاناتیه که بدیش اینه اهمیت چندانی در بین خودروهای تولید یا مونتاژ داخل نداره. در سالای گذشته وضعیت به شکلی بوده که پخش کننده ها و اسپیکرهای نصب شده در کارخانه بیشتر بی نام و نشون بوده و کیفیت بسیار ضعیفی ارائه می کنن.

با این شرایط علاقه مندان به صدای با کیفیت معمولا اقدام به نصب سیستمای افترمارکت می کنن که این روش هم به دلیل تغییر داشبورد بعضی اجناس داخلی بعضی وقتا با دشواریای زیادی همراه س.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *