بمباران گوگلی چیست؟ مثال هایی از آن

سرفصل محتوا

 • بمباران گوگلی چیه؟
 • شکلای جور واجور بمب گوگلی:
  • بمبای شوخی Humor Bombs
  • بمبای شخصی Ego Bombs
  • بمبای پولی Money Bombs
  • بمبای دادگستر Justice Bombs
 • یه سابقه بمب گوگلی در ایران
  • ▪ بمب گوگل واسه خلیج همیشگی فارسی
 • گوگل با بمبای گوگلی چه برخوردی دارن

بمباران گوگلی چیه؟

بمباران گوگلی  Google Bombing به فرایندی می گن که طی اون تعداد بسیار زیادی پیوند با موضوعات غیر در رابطه به صفحه ای برگشت داده می شه، تا در فهرست یافته های جستجوی کاربران در بالاترین جایگاه قرار گیرد.

در واقع پایه طراحی روش بمباران گوگلی با در نظر گرفتن کارکرد الگوریتم موتورهای جستجوئه، که هر چی تعداد پیوندای با موضوع برابر به صفحه ای بیشتر برگشت داده شن، رتبه اون صفحه در یافته های جستجو افزایش پیدا می کنه.

با اینکه در مباحث بهینه سازی موتورهای جستجو، بک لینک واسه افزایش رتبه استفاده می شه، اما فرق اصلی اون با روش بمباران گوگلی در به کار گیری پیوندهای با موضوعات در رابطه به وب سایته.

بک لینک

مثلا در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۴ آمریکا، با جستجوی عبارت Miserable Failure  به معنی بدبخت شکست، اولین گزینه در فهرست یافته های جستجوی گوگل واسه صفحه رسمی جورج دبلیو بوش در کاخ سفید بود، هم اینکه با جستجوی عبارت Waffles (پوچ)، اولین گزینه فهرست یافته های جستجوی گوگل سایت جون کری رو نمایش می داد.

در سال ۲۰۰۹ هم با جستجوی عبارت Failure (شکست) صفحه رسمی باراک اوباما در بالاترین جایگاه فهرست یافته های جستجوی گوگل و با جستجوی عبارت Miserable Failure (بدبخت شکست)، بالاترین جایگاه فهرست در یافته های جستجوی یاهو قرار داشت.

صفحاتی که با درج پیوند به صفحه مورد نظر در بمباران گوگلی مشارکت می کنن، با عنوان بمبر Bomber شناخته می شن، که هر چی دارای رتبه بالاتری باشن، به همون اندازه بمب قوی تری تولید می شه.

هم اینکه هر چی اندازه مشارکت و استقبال ادما از بمب تولید شده بیشتر باشه و روند اجرای اون هماهنگ تر و منظم تر صورت پذیرد، اندازه کارکرد بمب گوگلی هم افزایش پیدا می کنه.

شکلای جور واجور بمب گوگلی:

بمباران گوگلی می تونه با در نظر گرفتن اهداف مختلفی صورت پذیرد، که از جمله شناخته شده ترین اونا عبارتند از :

بمبای شوخی Humor Bombs

این نوع از بمباران گوگلی، فقط جهت شوخی و طنز با هر موضوعیه.

بمبای شخصی Ego Bombs

بمباران گوگلی با نام افراد، بدین صورته که پس از جستجوی نام فردی صفحه شخصی اون در رتبه اول ظاهر می شه.

بمبای پولی Money Bombs

در این نوع از بمباان گوگلی، افراد با پرداخت وجهی به موتورهای جستجو، صفحه مورد نظر خود رو در رتبه برتر قرار میدن. این روش متفاوت از بازاریابی موتورهای جستجوئه.

بمبای دادگستر Justice Bombs

این نوع از بمبا به انیزهای مختلفی از جمله اعتراض، کمک به گروه یا افراد و یا هر انگیزه مشابهی ایجاد می شه.

یه سابقه بمب گوگلی در ایران

واسه ساختن و اداره یه بمب گوگلی باید یه گروه شبکه مجازی تشکیل شده از صدها هزار سایت و وبلاگ با سیاست واحد در اختیار داشت که با هدف خاص به صفحه مورد نظرمون لینک بدن ویا ما باید سرورها و کامپیوترای اصلی سرویس دهنده سایت در اختیار داشته باشیم که اینجور لینکهایی رو بسازیم.

شبکه مجازی متحدد می تونه از بین گروه های فکری و سیاسی خاص و یا گروه های تجاری و حتی مردم یه کشور اتفاق بیفته.

سال گذشته وقتی که مؤسسه National Geography در اطلس خود مبادرت به درج نام خلیج عربی به جای خلیج فارس کرده و خشم ایرانیان بسیاری رو برانگیخته کرده و اعتراضات بسیاری رو به همراه داشته.

به خاطر همین یه بمب گوگلی در اعتراض به این عمل در حال ساخته که با عبارت Arabian Gulf و با لینک به صفحه روی لینک عمل می کنه. صفحه دیگری که به همین صورت و با محتوای طنز ساخته شده با عبارت الخلیج العربی (با عربی) ساخته شده.

▪ بمب گوگل واسه خلیج همیشگی فارسی

سال گذشته بود که مجله نشنال جئوگرافیک آمریکا در جدیدترین سری نقشه هاش در جلوی نام خلیج فارس عبارت خلیج عربی رو در پرانتز ذکر کرده و همینطور در برابر نام جزایر سه گانه هم درپرانتز عبارت « اشغال شده بوسیله ایران» رو آورده.

اما ایرانیان مخصوصا اهالی وبلاگستان فارسی در برابر این گستاخی ساکت ننشستند و با پر کردن یه پتیشن و باحال تر از اون با به کار گیری ترفند بمب گوگل به مقابله با اون برخاستند.

رای ساختن بمب گوگلی کافیه که تعداد زیادی سایت و وبلاگ به صفحه خاصی در اینترنت لینک بدن و اینجوری رتبه صفحه یا سایت نامبرده در موتور سرچ گوگل بالا میاد.

اینجا با ابتکار عمل لگو ماهی صفحه باحال زیر ساخته شد , و هرکی که عبارت arabian gulf رو در گوگل سرچ کنه اولین نتیجه اون این صفحه می رسه.

این اقدام موثر و طراحی هوشمندانه و بامزه صفحه درخشش خوبی در رسانه ها و خبرگزاریها داشته و حالا یکی از پربیننده ترین عکسهای یاهو هم شده خبرش هم تو خبرگزاریها پیچید و در کنار نامهایی که فرستادیم به نشنال جئوگرافی باعث شد که در آخر نشنال جئوگرافی نقشه اش رو اصلاح کرد.

گوگل با بمبای گوگلی چه برخوردی دارن

البته خود دست اندرکاران گوگل هیچ تمایل به بمبهای گوگلی ندارن دلیل آنهم این موضوع تموم تلاش دست اندرکان این موتور جستجو حرکت به سوییه که جستجوها منطقی تر و نزدیکتر به کلمات کلیدی مورد جستجوئه و بمبا موتورجستجو رو از این هدف منحرف می کنه.

از سویی از خیلی از موارد مانند داستان باحال کلید واژه ضعیف و بیوگرافی بوش باعث خشم و نفرت بعضی از افراد صاحب نفوذ ، گروه ها و حتی کشورها می شه که خیلی مطلوب گوگل نیس.

اما گوگل با این پدیده جدی برخورد نمی کنه ساده س! انجام و اجرا قوانین و اصول رتبه گوگل از راه ماشینا هوشمند بدون دخالت آدم انجام می شه ، گوگل اگه بخواد این جور رتبه بندی رو حذف کنه یا ندیده بگیره سایتها مشهور دنیا از موتور جستجو حذف می شن.

در هرحال سایتها و وبلاگهای جور واجور به سایتها مشهور لینک میدن مانند خبرگزاری ایرنا جمهوری اسلامی ، در بیشتر سایتهای خبری ایران دارای لینکه در حالی که بمبی در کار نیس حتی خود گوگل هم شامل این موضوعه.

از طرف دیگه گوگل از این موضوع هم زیاد رنجیده نیس ، بعضی وقتا اینجور بمبهایی و درخشش خبری اون در سایتها و وبلاگها مشهوریت گوگل این غول بزرگ دنیا گوشزد می کنه مانند همین ضعیف که بسیاری به گوگل مراجعه تا واقعیت رو خود ببینن.

در نگاه کلان هم گوگل اگه بخواد ، به صورت موردی برخورد کنه ، کم کم باعث کاهش محبوبیت و نابودی می شه!! هرچند گوگل در برابر اینجور بمبهایی دست بسته عمل نمی کنه ولی خیلی هم دل نمی سوزونه.

منبع: parhizkar.com – vista.ir