تعاملات اجتماعی

دانلود پایان نامه

همچنین در مورد این ارتباطها بیشترین آسیب‌های احتمالی از نظر بانوان ازاله بکارت، بچه‌های نامشروع و آسیب‌های ذکر شده‌است که همگی به نوعی موجب حرمان شده احتمال قربانی‌شدن فرد چه زن و چه مرد را افزایش می‌دهد که در زنان این حرمان منجر به تنفر از خصوصیات زنانه و تمایل به رفتارهای مردانه و در عین حال تمایل بیشتر به رویکردهای برابری و یا برتری جنسی در آن‌ها می‌شود. صادقی(1996) در تحلیل خود در خصوص زنانگی و مشکلات زنان چنین می‌گوید:«در آن نوع از مناسبات اجتماعی که زنانگی دائما مورد تحقیر و تجاوز واقع می‌شود و دختر به خاطر دختر بودنش نادیده انگاشته می‌شود و از بسیاری از حقوق اولیه خود محروم می‌گردد تنفر از زن بودن در ذهن بسیاری از سوژه‌های مورد تعرض واقع شده نقش می‌بندد. در آن نوع از تعاملات اجتماعی که زن مورد تعرض واقع می‌گردد و به خاطر قربانی‌شدنش سرزنش و سرکوب می‌گردد این احساس شکل می‌گیرد که من به عنوان زن با میلی از نخواستن روبرو هستم و با توجه به حاکمیت ایدئولوژیک مردسالار که امتیازاتی در اختیار مردان قرار می‌دهد و از آن‌ها حتی در موضع متجاوز دفاع می‌کند و این امر را نشانه‌ای از«مرد بودن »تلقی می‌کند این تصور در ذهن سوژه‌های قربانی شکل می‌گیرد که موقعیت برتر یعنی موقعیت مردانه، لذا باید از ویژگی‌ها و خصوصیات زنانه حذر گردد »(ابراهیمی 1393، 115). لذا ترجیح به مرد بودن را در نحوۀ رفتار و گفتار خود به نمایش می‌گذارند. به طور مثال خانم 21 ساله که هم دانشجو است و هم در کافه به عنوان کافه‌دار مشغول به کار می باشد لباس و آرایش‌اش به شکلی شبیه مردان است. کیکرز زمختی به پا دارد، مانتویی اسپرت با رنگ مرده و شلوار شش جیب مردانه به پا دارد. موهایش خیلی کوتاه است در حدی که گویا چند وقت پیش ماشین کرده و تازه کمی بلند شده‌است. لاک‌های سیاه زده و در تن صدایش یک حالت خش‌دار خاصی نهفته است که بی‌شباهت به مردان نوبالغ نیست. روابط جنسی متعدد را تجربه کرده است و در مجموع می‌توان سبک‌زندگی او را جسورانه ارزیابی کرد در این خصوص می‌گوید:
من یک بار شلوارم زاب داشت گشت ارشاد گرفتنم و اینکه خیلی جالب با ما برخورد کردند و از ما از این عکس های زندانی ها گرفتندومارا تا ساعت 8شب نگهداشتند و گفتند زنگ بزن برایت شلوار بیاورندو بپوش و برو. خوب مسلماً من دارم جلوی تو این شلوار را می پوشم وقتی نیستی چیزی که خودم می خواهم می‌پوشم مدل پارگی داشت سر شلوارم. تیپ من طوری نیست که همه خوششان بیاید و معدود افرادی از تیپ من خوششان می آید شاید فکر کنند باکلاس نیست. دو دسته ایده آلیست دارند مردم یک عده زن‌ها هستند که تیپ می زنند تا دیگران خوششان بیاید یکسری هستند که تیپ می‌زنند تا مردم خوششان نیاید بیشتر آقایان از خانم هایی خوششان می اید که مانتوی کوتاه تنگ بپوشند و موهای بلند داشته باشند یا آرایش قشنگ داشته باشند یا کیف دسته دار و کفش پاشنه بلند بپوشند که من اصلاً خوشم نمی اید. موهایم خیلی کوتاه است شاید مانتوی کوتاه بپوشم ولی نه مانتویی که بدنم را به نمایش بگذارد…..
ارتباط با جنس مخالف من می پسندم ولی شاید دیگران نپسندند این ارتباطات خیلی عادی است وقتی من به یک نفر احساس ندارم ومطمئنم طرف مقابلم هم همینطور است حالا بشینیم کنار هم به هم دست هم بزنیم و شوخی کنیم و درمورد مسائل خصوصی هم حرف بزنیم مهم نیست اگر احساسی هم بشود مهم نیست انسان خود به خود به وجود می آید و ما در لحظه زندگی می کنیم…..
چه مشکلاتی ممکن است در ارتباط با جنس مخالف پیش بیاید؟ از خیلی زاویه‌ها می‌توان به آن نگاه کرد مثلا من با همکلاسی ام بیرون می‌رویم وخانواده‌ام یا خانواده اش فکر بد کنند یا اینکه طرف بی جنبه باشد و من نفهمیده باشم یا بعد از یک مدت کوتاه از بهم خوردن یک رابطه احساسی عمیق خوب آدم مشکلات روحی زیادی داشته باشد ولی به نظرم همه اینها پیش می آید.
من با این نوع ارتباطات مشکلی ندارم چون خانواده ام فرهنگشان درحدی هست که بپذیرند و دوستانم را درست انتخاب می کنم ضربه احساسی هم داشتم من در لحظه تصمیم می گیرم و در لحظه غمگینم برای همین زیاد طول نکشیده ولی خیلی بوده ولی چون در لحظه زندگی می کنم تمام احساسم را برایش می گذارم بعدا زجر نمی برم ولی می گویم کاش این خاطره نبود ولی احساس بدی نبود چرا باید احساس بدی داشته باشم آن زمان وقتی بوده که من در آن خوش بودم حالا 2روزش بد بوده(مورد شماره 37).
این جریان در مورد اکثر زنان که به زنانگی اهمیت می‌دهند اهمیت دارد و با اینکه بسیاری هستند که رابطه دو جنس را تا حدی بسته به نیازهای ضروری اجتماعی نه فردی مثل هم‌ترازی و سایر موارد مشابه را قبول دارند از طرفی معتقدند همین ارتباط‌ها اگر از حد و حدود خود بگذرد نوعی بی آبرویی نصیبش می‌شود.
خانم 19 ساله دانشجو، مانتویی با آرایش و رفتار مشاهده شده جسورانه در این راستا می‌گوید: تاحدودی خوبه، لازم است. به عنوان دوست دختر و پسر را اصلاً نمی‌پسندم در حوزه همکاری تاحدودی خوبه و نباید از حد خود بگذرد…..(مورد شماره 11)
خانم 48 ساله، خانه‌دار، محجبه بدون آرایش که نوعی محافظه‌کاری را در رفتار و گفتارش می‌شد ملاحظه کرد توضیح می‌دهد: دوستی که می‏خواهند بدانند آیا باهم ازدواج کنند یانه را زیاد نمی‏پسندم ولی ارتباط باید داشته باشند پسر من به خرید می‏رود، به اداره و شرکتی برای کاری می‏رود، دختر و زنان را می‏بیند باید صحبت داشته‏باشند اما دوستی را چیز خوشآیندی نمی‏بینم نه برای پسر خوب است نه برای دختر. اگر قصدشان ازدواج باشد و بخواهند صحبت کنند در این حد آشنایی اشکال ندارد. آنهم دوستی نباشد به هرحال باید اطلاعاتی از بیوگرافی فرد داشته باشد که این خانم از نظر سن و خانواده و تحصیلات به‏دردش می‏خورد یا نه درحد یکی 2مورد ملاقات را نمی‏شود منع کرد چون اگر منع هم بکنی گوش نمی‏کند اما درحد یکی دوبار اگر خانواده‏ها بدانند چه بهتر وگرنه اگر قرار باشد امروز بایک دختر و فردا با یکی دیگر و درعرض 1سال با 6-7 دختر باشد یا دختر با 10تا 8تا پسر باشد(مورد شماره 3).
در مجموع می‌توان نظر بانوان در خصوص آسیب‌های احتمالی ناشی از ارتباط با جنس مخالف را چنین دسته‌بندی کرد:
جدول شماره 31. نظرات افراد خصوص آسیب‌های ناشی از ارتباط با جنس مخالف
ردیف
نظرات در خصوص آسیب‌های ناشی از ارتباط با جنس مخالف(نمونه)
کد باز
1
خوب خیلی مشکلات ممکن است پیش بیاید. دختره دخترانه گی اش را از دست بدهد و یا حامله شود پسره ولش کند و برود و آبرو ریزی کند و هر اتفاقی ممکن است بیافتد(مورد شماره 12، 18 ساله، خانه‌دار، مانتویی و با آرایش ملایم)
متاسفانه تعداد زیادی از دوستان خودم و افراد را دیده ام که به خاطر روابط دوستی دختری خود را از دست داده است و دیگر بکارت ندارد و با احساسشان بازی شده من خودم اوایل با احساسم عمل می کردم ولی حالا اصلاً اینطور نیستم و می دانم که که با هیچ چیز یک پسر نمی تواند با احساسم بازی کند(اجازه نمی دهم)(مورد شماره 13، 23 ساله، مانتویی با آرایش غلیظ)
ازاله بکارت
2
بدبینی ایجاد می‏کند روی فکر جوانان ما تاثیر می‏گذارد و فکرشان را مشغول می‏کند.(مورد شماره 14، 43 ساله، خانه‌دار)
بدبینی در مردها
3

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.