جشنواره های بین المللی

دانلود پایان نامه

1-2-3- سؤالات تحقیق:
1- چگونه مجموعه ای تحت عنوان مجموعه فرهنگی سینمایی می تواند به برگزاری بهتر جشنواره های سینمایی کمک نماید؟
2- برگزاری جشنواره های سینمایی بین المللی چگونه می تواند در ارتقاء سطح فرهنگی و تعاملات بین کشورها موثر باشد؟
3 – مجموعه فرهنگی سینمایی چه تأثیری بر بالا بردن سطح کیفی سینما به عنوان هنری اجتماعی و مردمی می گذارد؟
4- طراحی مجموعه فرهنگی سینمایی چه دیدگاه و اهدافی را در جهت برقراری تعاملات اجتماعی دنبال می کند؟
1-2-4- فرضیه‏های تحقیق:
1- به نظر می رسد طراحی فضایی تحت عنوان مجموعه فرهنگی سینمایی به ارتقاء سطح فرهنگ جامعه کمک شایانی نماید.
2- به نظر می رسد مجموعه فرهنگی سینمایی فضایی جهت تعامل رویارویی تمدن ها و انسان ها را فراهم آورد.
3- ممکن است معماری بتواند به عنوان فضای ارتباط دهنده جوامع مختلف دنیا نقش ایفا کند.
4- به نظر می رسد مجموعه فرهنگی سینمایی بتواند به عنوان یک نماد ملی– فرهنگی با شعاع درخشش بین المللی عمل نماید.
1-2-5- کمبودها:
امروزه معماری، لطافت و ارتباط خود با سایر رشته ها را از دست داده و سینما که در بعضی جوامع فقط نقش سرگرم کننده مردم را دارد که به آن سینمای بی محتوا اطلاق می شود که با یک دید بی طرفانه و واقع بینانه به موضوع بنگریم روشن است که ایران این سرزمین با فرهنگ کهن سال در مقایسه با جوامع پیشرفته از وضعیت فرهنگی مناسبی برخوردار نیست. امروزه یکی از مهمترین و سازنده ترین نهادها و پایگاه های فرهنگی، تفریحی موجود اجتماع، اجتماعات سینمایی هستند. در این حوزه هنرمندان با ساخت و نمایش فیلم، پیام خود را به صورت کاملاً رسا در جامعه انعکاس می دهند.
عدم جذابیت و تنوع در مجموعه های سینمایی جهت ارتقاء این هنر در جامعه ضروری به نظر می رسد. مجموعه شاخص در این حوضه با توجه به معماری سبز در ایران وجود ندارد. در حالی که جهان فعلی روز به روز نیاز خود را به انرژی های پاک بیشتر می بیند و طراحی های خود را به این سمت سوق می دهد. معماری مناسب و جذاب می تواند عاملی در جذب تماشاگران سینما باشد.
درحال حاضر بسیاری از جشنواره های متنوع سینمایی در سطح کشور برگزار می شود. ولی فقدان یک فضای منسجم با قابلیت های عملکردی مناسب برای برگزاری جشنواره ها و فیلم های سینمایی در کشور احساس می شود. جشنواره ها و فیلم های مختلف در مقیاس های ملی و بین المللی به صورت پراکنده و در مکان ها و سالن های گوناگون برگزار می شود. عدم تمرکز فعالیت های مرتبط با جشنواره سینمایی باعث گردیده که معضلاتی در روند برگزاری جشنواره ها و پخش فیلم ها ایجاد شود که از جمله این معضلات می توان به ایجاد برخی نا هماهنگی ها، افزایش رفت و آمد ها و در نتیجه افزایش ترافیک، افزایش هزینه های برگزاری جشنواره ها و سردرگمی مخاطبین اشاره کرد. مراسم افتتاحیه و اختتامیه معتبر ترین جشنواره سالیانه داخلی به نام جشنواره بین المللی فیلم فجر در مکان های مختلفی از جمله تالار وحدت انجام می پذیرد که شاید از نظر ساختاری محل مناسبی جهت این مهم نباشد.
1-2-6- نیازها:
نیاز به رفع هر یک از موارد کمبود فوق یعنی وجود یک فضای منسجم با قابلیت های عملکردی مناسب برای برگزاری جشنواره های بین المللی سینمایی، فضاهای فرهنگی و هنری و ارتباط هنر ها با یکدیگر و استفاده از الگوی مناسب معماری سبز احساس می شود. مجموعه فرهنگی سینمایی فخر علاوه بر کلیه بخش های اصلی و جانبی یک سینما که در آن قرار گرفته است، محلی برای برگزاری آئین های محلی استان و بزرگداشت مفاخر گرگان-شب شعر می باشد. همچنین دارای فضاهای فرهنگی و تفریحی می باشد که به جذب تماشاگران کمک شایانی می کند. مجموعه چند عملکردی جهت برگزاری جشنواره های مختلف و پخش فیلم های سینمایی می تواند گویای واقعیت ضرورت انجام این پروژه باشد.
1-3- کاربردهای پروژه
1-3-1- جشنواره های سالیانه
در این محل به عنوان مکانی شاخص با قابلیت های بالای طراحی شده می توان جهت برگزاری جشنواره ها و فستیوال های مختلف بهره جست.
1-3-2- اکران های مختلف و همزمان چند فیلم
این مرکز در طول سال و در ایام عادی به طور همزمان می تواند به اکران فیلم های مختلف به طور همزمان اقدام کند و به عنوان یک مجتمع سینمایی به بخش فیلم های مختلف اهتمام ورزد. این عمل می تواند هر قشری را در هر ساعتی به سمت مجموعه هدایت کند و در کنار برخورداری از اکران فیلم های مختلف امکانات تفریحی و مختلفی را در اختیار او قرار دهد.
1-3-3- برگزاری همایش های مختلف سینمایی
این مجموعه همچنین می تواند پذیرای مهمانان مختلف از اقصی نقاط کشور و جهان جهت برگزاری همایش های مختلف سینمایی که معمولاً جهت سیاست گذاری و راهبری این مقوله و رسانه جامع فرهنگی برگزار می شود، باشد.
1-3-4- تجمع کانون های مختلف سینمایی

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.