دانلود پایان نامه ارشد درمورد مذاکرات هسته ای، قرارداد

دانلود پایان نامه

بویینگ 737

بوئینگ 787

پس از اعلام خبر قرارداد شرکت بوئینگ، روز چهارشنبه کنگره ی آمریکا تندیً به اون عکس العمل نشون داد. با وجود اینکه جون کربی، سخنگوی وزات امور خارجه ی آمریکا اعلام کرد که بوئینگ مجوز لازم رو واسه گفتگو با ایران داره، بازم مخالفت هایی هست. کربی گفت: طبق توافق هسته ای با ایران، فروش هواپیمای تجاری به تهران، به شکل موردی مجازه. جالبه بدونین که بعضی منتقدین آمریکایی می می گن که اعلام اخباری مثل قرارداد ایران با شرکت بوئینگ، بازی خبری ایران واسه نشون دادن قدرت و حتی تحکیم جایگاه رئیس جمهور روحانیه. تعدادی از سازمان های آمریکایی هم که خیلی زیادً به دنبال تصویب تحریم های بیشتر بر ایران هستن، می خوان بوئینگ و بقیه شرکت های آمریکایی رو به بهونه ی نقض قوانین آمریکا، از تجارت و تعامل با ایران بازدارند.

این دو شرکت تنها طرف های خرید ایران نیستن. شرکت ایتالیایی ATR هم صحبت هایی با ایران جهت عقد قرارداد واسه ۲۰ فروند هواپیما داشته، اما جزئیات بیشتری از این صحبت ها منتشر نشده.

کدوم شرکت؟

فرودگاه امام

با وجود همه ی این صحبت ها، ایران در آخر با کدوم کشور قرارداد خواهد بست؟ تموم این خریدها انجام می شن یا به دلیل عهدشکنی دولت های اروپایی و آمریکایی ایران دوباره مجبوره به بازار هواپیماهای دست دوم و لیزینگ روی بیاره؟به گفته ی بعضی کارشناسان، الان بوئینگ نزدیک تر به عقد قرارداد با ایرانه و دلیل اون رو مواضع سختگیرانه تر دولت فرانسه، در مذاکرات هسته ای با ایران می دانند. از اونجایی که دولت فرانسه دارای ۱۱٪ سهم در سهام شرکت ایرباسه، اثر زیادی روی این توافق داره.

به گفته ی روزنامه ی دنیای اقتصاد، سه سناریو واسه این اعلام خبر قرارداد با دو شرکت بزرگ هست. اولین سناریو اینه که ایران از اول قصد بستن قرارداد با شرکت بوئینگ رو داشته، اما واسه تحریک این این شرکت اول از ایرباس نام برده. سناریوی دوم بر این اساسه که از اونجایی که شرکت ایرباس در مورد تعیین تکلیف بندهای مالی قرارداد به ایران اخطار داد و ایران رو تهدید به لغو قرارداد کرد، شرکت هما به خاطر امتیازگیری بیشتر از ایرباس خبری مبنی بر قرارداد با حریف اصلی این شرکت رو علنی کرد. سناریوی سوم می گوید که هدف تنها ایجاد رقابت و بعد بهره گیری از اینه، تا هرچه زودتر ناوگان هواپیمایی ایران قوی شه.

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.