بهمن ۵, ۱۳۹۹

درباره سیستم کران جاب (Cron Job) چه می دانید

در مورد بهینه سازی سایت، فعالیتایی که باید انجام گیرد، به دو دسته تقسیم می شن:
سئو
۱-    فعالیتایی که به وسیله وبمسترها انجام میشه. این فعالیتا شامل تولید محتوا، به روزرسانی سایت، سرویس دهی آموزشی، ارائه اجناس، پاسخگویی به کاربران و…
۲-    فعالیتایی که به صورت خودکار به وسیله سرویسایی انجام میشه و وبمستر مستقیما در انجام اونا دخالت نداره. مثلا شما می خواید، تو یه زمان خاص، ایمیلایی واسه کاربران سایت بفرستین و یا این که می خواید که یه دستوری رو به صورت اتومات واسه سایت خود پیاده کنین. واسه این کار شما می تونین از سرویسایی استفاده کنین که این امکان رو واسه شما جفت و جور می کنه و یه نمونه از اونا، سرویس کران جاب (Cron Job)  است.

معرفی کران جاب (Cron Job) و چگونگی کارایی اون

شما با به کار گیری این سیستم می تونین کارای تکراری که باید تو یه بازه وقتی مشخص انجام شه رو واسه سیستم تعریف کنین در نتیجه پس از اون بدون نیاز به وجود شما، این سیستم به صورت اتومات، فعالیت تنظیم شده رو انجام میده. مثلا شما می خواید که هر هفته تو یه زمان مشخص، آخرین مطلب علمی و یا آخرین محصول خود رو از راه ایمیل به کاربران معرفی کنین و از این روش اطلاع رسانی کنین تا به سایت شما سر بزنن. قابلیتی که سیستم کران جاب داره اینه که شما می تونین، دقیقه، ساعت، روز، هفته و ماه انجام کار رو در دستورالعمل واسه ان تعریف کنین.
در سیستم کران جاب، گزینه ای هست که به اون  Command یا دستوالعمل می گن . در این قسمت شما باید تنظیمات رو ارائه کنین.
وقتی که گزینه دستور  رو باز می کنین، با ۵ ستاره روبرو میشین. در شکل بالا شما ستاره ها رو از چپ به راست دنبال کنین. انتهای هر ستاره، کارکرد ان مشخصه. ساره اول مربوط به دقیقه س که شما باید دقیقه مورد نظر رو در این قسمت واسه ان تعریف کنین. ستاره دوم ساعت، ستاره سوم تعیین کننده روز از ماه، ستاره چهارم تعیین کننده تعداد ماه و در آخر ستاره پنجم، تعداد روز هفته رو تعیین می کنه. شما با تنظیمات در این قسمت دقیقا به سیستم توضیح می دید که عمل درخواستی رو دقیقا در چه زمان و در چه بازه وقتی انجام بده.