اسفند ۹, ۱۳۹۹

روانشناسی : پختگی جنسی

اولین عادت ماهانه و اولین انزالها، پایان بلوغ جنسی رو نشون می دهد و ازنظر روانی اهمیت زیادی دارن. جلوه های انگیزه جنسی بیشتر از قبل قوی تر و فراوانتر می شه و رویاهای شهوانی رو به همراه می بیارن (گنجی،۱۳۷۷، ص۳۰).

معمولاً بین ۱۳ تا ۱۵ سالگیه که پسران بالاترین درجه لذت جنسی رو درخواب تجربه می کنن.

رویاهای شبونه همراه با بالاترین درجه لذت جنسی و انزال معمولاً در نوجوانان و مردان جوون ۲۰ ساله دیده می شه. البته دختران و زنان هم رویاهای شهوانی دارندکه به بالاترین درجه لذت جنسی شبونه منجر می شه، اما اون ها متوجه نمی شن، مگه اینکه به موقع از خواب بیدار شن (همون منبع، ۱۳۷۶، ص ۴۵).

۲-۵-۹- قدرت جنسی :

ویژگیهای قدرت جنسی یعنی :

تولید اسپرم، نعوظ و انــــزال سلولهای اسپرم در لوله های داخلی بیضه ساخته می شه.

در هر ماه بین ۳۰-۱۰ میلیون اسپرم ساخته می شه که رشد کامل اون ۷۲-۶۰ روز به زمان میبره. در طول این مدت سلولهای اسپرم در اپیدیویم ذخیره می شن و تا زمان ایجاد حالت انزال در همین محل باقی می مانند. تولید اسپرم فقط در درجۀ گرمایی برابر با ۴-۳ درجه فارنهایت کمتر از درجۀ گرما بدن انجام می شه.

درجه گرما زیاد بدن از ساخته شدن اسپرم جلوگیری کرده و اسپرمهای جمع شده رو از بین می برد و این خود شروع ناباروری دائمی یا موقته. نعوظ در تموم سنین دیده می شه ولی می توان گفت ایجاد نعوظ با بلوغ شروع می شه و با زیاد شدن سن از اندازه این قدرت کم می شه. (نجاتی، ۱۳۷۷، ص ۷۰)

نعوظ به تدریج بروز می کنه و به سرعت یا به کندی فروکش می کنه و در آخرً انزال که با وقوع اون مایع منی از راه پیشابراه دفع می شه، مقدار حجم این مایع، با تکرار انزال کمترمی شه.

عناصر جور واجور منی به صورتی و با ترتیبی خاص ظاهر می شه و مایع منی شیری رنگ و شفافه (همون منبع، ۱۳۷۷، ص ۷۸)

چند نکته رو باید در نظر گرفت . در مورد فعالیت های جنسی مرد نقش فاعل رو بازی می کنه و زن از دید بیولوژیکی نقش مفعول رو بازی می کنه؛ و این حالت مفعولیت در اجتماع امروزه ها روز به روز شدید شدن می شه. با اینکه در بعضی از اجتماعات زن و مرد به طور مساوی، در مقاربت و عمل جنسی همکاری می کنن ولی بیشتر جوامع انتظار دارندکه زن در روابط جنسی مفعول باشه. (حکمت پور، ۱۳۷۷، ص ۱۲۱) ؛ و روی این اصل دفعات مقاربت به میل شوهر میشه. واقعا انگیزه جنسی زنها، خاموش ونهانیه و در اول با احتمال خیلی کم ممکنه به قدرت و احتیاجات جنسی خود واقف باشن. پس از ایجاد رابطه که امیال شهوانی اولیه رشد و تکامل دشت می کنه؛ پس تا این مدت نمی توان روابط رو راهنمایی واسه دفعات مقاربت تصور (همون منبع، ۱۳۷۷، ص ۱۲۵)

دفعات مقاربت تا اندازۀ زیادی مربوط به مرده و اون به این دلیله که، زن باوجود نداشتن میل، تسلیم روابط جنسی می شه ولی مرد تا از دید جنسی تحریک نشده و نعوظ نکنه نمی تونه مقاربت کنه؛ پس وقتی که میل جنسی نداشت و یا موقتاً خفته س، داشتن روابط واسه مرد غیر ممکنه . روی این اصل قدرت مرد در دفعات مقاربت به طور کاملً روشن می شه (اخوان، ۱۳۶۸، ص ۳۱).

 

۲-۶- مشکلات روابط زناشویی

زناشویی

الف – مشکلات جنسی زنان

مشکلات

براساس طبقه بندی هاتن (۱۹۸۵) مشکلات جنسی به شش بحث تقسیم بندی می شن :

۱- کاهش میل جنسی:

کاهش میل جنسی شایع ترین شکل زنونه «بنگرف» (۱۹۸۹، هاتن، ۱۹۸۵)

اختلاف میل جنسی در مواردی به صورت از دست دادن میل جنسی خود انگیخته ظاهر می شه، یعنی شخص، تمایل به شروع کردن فعالیت های جنسی نداره هر چند با انجام تحریکات جنسی از طرف همسرش قادر میشه.

انگیختگی جنسی و ارگاسم رو تجربه می کنه. در بعضی از موارد این مشکل به

شروع کردن جنسی محدود نمی شه و شخص از دریافت تحریکات جنسی هم بدش میاد. کاهش میل جنسی معمولاً در چهارچوب یه رابطه، وقتی که زندگی زن و شوهر رو متأثر می سازه به عنوان مشکل ظاهر می شه.

۲- کاهش انگیختگی جنسی :

کاهش انگیختگی جنسی یا ناپاسخ دهی یا از دست دادن پاسخهای فیزیولوژیکی عادی چون لیزی مهبل و باز شدن مجرای مهبل و یا از دست دادن احساسهای وابسته، به تحریک جنسی منتهی می شه. این مشکل معمولاً به دنبال تغییرات هورمونی پس از زایمان و پس از یائسگی بوجود میاد.

۳- کاهش وری ارگاسمی:

ناکنش وری ارگاسمی یا بی ارگاسمی، مشخص کننده ناتوانی نرد در رسیدن به ارگاسمه. ناکنش وری ارگاسمی در شکل اولیه و برابر اون مشکل تقریباً شایعه. (بنگرف[۱]، ۱۹۸۹، مستر و جانبین ۱۹۷۰، ص ۸۹)

ناکنش وروی ارگاسمی ثانوی معمولاً از دشواریهای رابطه زن با شوهرش ناشی می شه. اگه فعالیت های جنسی واسه مشخصی لذت بخش باشه از دست دادن تجربه ارگاسمی ً یه مشکل حساب نمی شه. (هاتن[۲]، ۱۹۸۵، ص ۲۸)

 

۴- انقباض مهبلی:

در این وضعیت بر اثر اسپاسم عضلانی معمولاً قبل از آمیزش یا موقع دخول اتفاق میفته . (لاهونت، ۱۹۷۸) و از دلیلای اصلی ازدواج های بی زفاف حساب می شه. (دودل، ۱۹۷۷) انقباض مهبلی معمولاً یه ناکنش وری نخستینه، هر چند که شکل ثانوی اونم یه پدیده بالینی شناخته شده. در این حالت به دنبال آسیبهای مهبلی، مثل اپیزیوتومی بازسازی نیافته ان یا زخمها ومهبل باهراس از دخول مهبلی در رابطه قرار می گیرد (هاتن) ترس شدید از در میان هم در مواردی دیده شده.
سیب

انقباض مهبلی ممکنه جزئی از یه مشکل جنسی گسترده تر، مانند جلوگیری عمومی میل جنسی و نفرت نسبت به تماسهای جنسی باشه و نه به شکل جداگونه.

۵- دخول دردناک :

دخول دردناک در جریان رابطه زناشویی به دو شکل بالینی قابل تشخیصه، سطحی و عمیق. در شکل اول احساس درد در ورودی محصل متمرکز می شه و در شکل دوم دخول عمیق درد زاست. دخول دردناک سطحی، تحت اثر عوامل چون، انقباض مهبل ناچیز، از دست دادن انگیختگی، عفونت مهبل یا کیت بارتولین بوجود میاد اما دخول دردناک عمقی معمولاً دلیل جسمی داره. عفونت مهبلی مانند برفک یا تبخال، مریضی تخمدان یا آند ومتریوژ و بقیه مشکلات لگنی، البته گاه کاهش (انگیختگی همراه س. ترس ممکنه بسیار اختصاصی باشه مانند نفرت از دست زدن به احلیل یا منی شوهر یا زیاد شده، چون نفرت از پیش نوازیای جنسی . ترس جنسی ً مانع لذت بردن از دیگر فعالیتای جنسی نمی شه؛ اما در مواردی، انگیختگی جنسی رو به طور کاملً متوقف می سازه.

هراسهای جنسی بعضی وقتاً با یه تجربه آسیب زای پیش، مانند تجاوز جنسی یا زنا با محارم در رابطه قرار می گیرد.

ب- مشکلات جنسی در مردان :

مشکلات جنسی در مردان در طبقه بندی هاتن (۱۹۸۵) عبارت ان از :

۱- کاهش میل جنسی :

کاهش میل جنسی درمردان یکی از مشکلات جنسی شایعه.

(کاهلن ۱۹۷۷ و ۱۹۷۹) ؛ و در غالب موارد باعث مشکل جنسی دیگه ناکنش و ری نعوظ می شه. (هاتن ۱۹۸۵) وقتی کاهش میل جنسی یه مشکل اولیه باشه احتمال وجود یه عامل عضوی زیاد می شه به کاهش میل جنسی ثانوی در مردان هم مثل حاصل مشکلات رابطه ای بین زن و شوهره، با اینکه افسردگی و بیماریهای جسمی هم از دلیلای شناخته شده هستن.

افسردگی

 

۲- ناکنش وری نعوظ:

ناکنش وری نعوظ (ناتوانی جنسی) : یعنی ناتوانی کامل یا سختی نعوظ که در دو مرحله فرد رو با مشکل مواجه می سازه : مرحلۀ تشکیل نعوظ و مرحلۀ موندگاری نعوظ.

ناکنش وری نعوظ از شایع ترین مشکلات جنسی مردونه (اسپکتروکرمی ۱۹۹۵، هاتن، ۱۹۸۵) میانگین سن مردانی که دچار ناتوانی جنسی می شن بیشتر از میانگین سنی مردونه که از دیگر مشکلات جنسی رنج می برن . عمل وری نعوظ در برابر عوامل روان شناختی مخصوصاً (اضطراب، مشکلات هیجانی) و اثرات جانبی داروها شدیدا آسیب پذیره.

ناکنش وری نعوظ اولیه مطلق تقریباً نادره و معمولاً پایه جسمی داره، حتی اگه تشکیل نعوظ ناقص ممکن باشه (واگنروگرین،۱۹۸۱).

ناکنش وری نعوظ اولین، اگه موقعیتی باشه، یعنی وضعیتی که تشکیل نعوظ در تنهایی شدنیه اما در مورد همسر مشکل، باید محض تلاش واسه ادخال فرو نشیند، معمولاً پایه روان شناختی داره.

۳- زود انزالی:

تعریف دقیق این وضعیت بالینی به منزلۀ یه ناکنش وری جنسی، سخته. رسیدن به بالاترین درجه لذت جنسی قبل از تکمیل فعالیت جنسی رضایتبخش واسه زن و شوهر و ارگاسم فوری از مشخصه های اصلی این اختلاله.

اما ملاک سرعت و فوریت چیه ؟مفاهیم «زمان» و «کنترل» ارادی یعنی به تاخیر انداختن انزال تا رسیدن شر یه جنسی به مرحله ارگاسم، بحث انگیز و مبهم هستن. (کاپلن، ۱۹۷۹، ص ۳۵)

اندازه دخالت این شکل در فعالیت و لذت جنسی زن و شوهر معیاریه مناسب.مثلا، انزال پیوسته قبل از ادخال یا بدون این دست اون دست کردن پس از ادخال شک نداشته باشینً با مشکل زود انزال مطابقت می کنه. در حالی که ارگاسم سریع، بعضی وقتا مشکل حساب نمی شه، مثل ناکنش وری نعوظ، زود انزال می شن، مطلق و یا موقعیتی و اولیه و یا ثانوی باشه.

۴- دیر انزالی:

ناتوانی در انزال و تجربۀ ارگاسم و برخلاف تحریکات جنسی فراوون، مشخص کننده این مشکل تقریباً نادره (داو، ۱۹۸۱، مستر زوحانین، ۱۹۷۰، ص ۸۹).

تکامل بالینی دیر انزال تشخیص داده شده : دیر انزال کامل، در این حالت فرد در همه موقعیتها و آمیزش، استمناء و خواب، با مشکل مواجه می شه. دیر انزالی ناقص، در این وضعیت انزال ضمن رابطه زناشویی دچار اختلال می شه. در حالیکه در موقعیتهای دیگه بهنجاره. سخت انزال یا انزال سخت، در این حالت انزال لازمه تحریکات جنسی گسترده وار بسیار طولانیه.

ناتوانی در انزال پس گستر (درون ریز) جدا می شه چون که در حالت دوم مشخص ارگاسم رو تجربه می کنه اما منی به درون مثانه می ریزه. این وضعیت معمولاً تحت اثر عوامل جسمی مانند برداشتن پروستات، دیابت  و یا داروهای چون آرامبخشای قوی بوجود میاد.

۵- درد انزالی (انزال دردناک):

انزال دردناک معمولاً تحت اثر عفونت مجرای ادرار، کیسه های منی غده پروستات، یا مثانه بوجود میاد. احساس سوزش در احلیل پس از انزال، نشونه اختصاصی این اختلاله. در مواردی مردان به طور کاملً سالم گزارش میدن پس از انزال تماس ناحیه حشفه بسیار دردناکه. این درد به دلیل حساسیت پذیری زیادتر از اندازه حشفه پس از انزاله (کاپن، ۱۹۷۹، ص ۵۸).

انزال دردناک و درد پس از انزال رابا اسپاسم عضلات میونه و راهی به دلیل اضطراب مرد نسبت به انزال در رابطه می دونن.

۶- ادخال دردناک:

ادخال دردناک یا درد بین آمیزش در مردها بسیار نادر، است (بنگریت، ۱۹۸۹، ص ۳۱) و معمولاً دلیل جسمی داره، مانند عفونت موضعی یا پارگی حشفه.

۷- ترس جنسی:

 

مردها با احتمال خیلی کم از نفرت نسبت به جنبه های خاص رفتار جنسی رنج می برن، ترس جنسی بیشتر به صورت جزء مهم از ناکنش وری دیگه ظاهر می شه. مثلا، در ناکنش وری نعوظ نفرت جنسی نسبت به تحریک جنسی شدید شریک جنسی یا به لیزی مهبلی دیده شده.

[۱] – Bngrf

[۲] – Hutton

edame

View all posts by edame →