زبان عربی

دانلود پایان نامه

همانگونه که در ابتدای این بحث گفته شد آدمهای مذهبی در یک جو مذهبی بزرگ شده‌اند و از آن محیط تأثیر گرفته اند و خود نیز فرزندانی مذهبی تربیت می‌کنند و آموزه های خود را به آن‌ها نیز انتقال می‌دهند. وضعیت اعتقادی افراد جزئی از میدانی است که فرد در آن رشد و نمو یافته و برخی رفتارهای افراد را شکل می‌دهد. همانقدر که وضعیت اعتقادی فرد بر رفتار فرد تأثیرگذار است، زمینه و میدانی که فرد در آن رشد و نمو پیدا کرده نیز بر این اعتقادات تأثیرگذار است. در ادامه دسته‌بندی از وضعیت ارزیابی خود افراد از وضعیت اعتقادی‌شان، میزان اعتقاد به مناسک و شعائر و وضعیت پایبندی به مناسک و شعائر ارائه شده‌است.
جدول شماره 16. وضعیت اعتقادی از نظر خود فرد
ردیف
ارزیابی فرد از خود(نمونه)
کد باز
1
من آدم پیچیده ای هستم نمی گویم مسلمانم چونکه نیستم ولی اینرا هم قبول دارم که آدمهایی که می گویند مسلمانند هم نیستند از نظر من خدا توضیح پذیر است یعنی اینکه آدمها خدایی را که خودشان خلق کردند کاملا توضیح پذیر است و از روی غریزه این کار را کردند ولی به نظر من این طور نیست و خدا وجود ندارد هرچند که خودم می گویم که ایکاش که وجود داشت من فکر می کنم مردم به صورت غریزی برای خودشان خدا ساختند چون ما آدمها به صورت غریزی احتباج داریم که یکی آن بالا یا یک نفر که باشد و از ما قوی تر باشد روی ما تسلط داشته باشد یا ما را آفریده باشد یا وقتی هست که ما هیچکس را کنارمان نداریم و می گوییم خدایا کمکم کن.می دانی که کسی نیست ولی دوست داری کسی باشد که کمکت کند(مورد شماره 37، 21 ساله، دانشجوی انیمیشن، کافه دار).
ضعیف
2
من خودم را به لحاظ اعتقادی آدم متوسطی می‌دانم. نه خیلی ضعیف و نه خیلی زیاد قوی. واجبات را تا حدی انجام می‌دهم ولی برخی مواقع سهل انگاری می‌کنم. مثل حجاب و نماز اینها(مورد شماره 1، 35 ساله، پزشک).
متوسط
3
من آدم مقیدی هستم نه خیلی سرسختم نه خیلی بازم‌…..(مصاحبه شماره 33،40 ساله، سیکل خانه‌دار)
قوی
جدول شماره 17. اعتقاد به مناسک و شعائر
اعتقاد به مناسک و شعائر(نمونه)
کد باز
برای بعضی‌ها هرچه فکر می کنم فلسفه ای برایشان پیدا نمی کنم مثلا نماز، من فکر می کنم تشکر از خدا نباید انقدر دنگ و فنگ داشته باشد که آدم اگر آرایش دارد پاک کند و وضو بگیرد و مرد جلو باشد زن عقب وحتما اینکار را بکن واین موقع بخوان و.. این حتما‌ها را اعتقاد ندارم ولی این را اعتقاد دارم که آدم به خاطر تشکر از خدا شده و به خاطر ارتباط با خدا هم شده باید یک راه ارتباطی داشته باشد من موقع خواب از تمام اعضای بدنم و تمام داده‌هایی که به من داده به خاطر همسرم پسرم خانه ام و.. از خدا تشکر می کنم ولی اینکه حتما به زبان عربی چیزی خوانده شود که خودت هم معنی اش را خیلی نمی فهمی خیلی برایم سخت است شاید اگر نماز فارسی بود من راحت تر مجاب می شدم ولی روزه ام را می گیرم و نمازم را هم با آن می خوانم چون شرط پذیرش روزه است حج را خیلی آرزو دارم بروم خمس و زکات هم چون به اقتصاد مملکت کمک می کند رعایت می کنم ولی یک مقدار سر نماز خواندن مشکل دارم و نمی فهمم دلیلش را(مورد شماره 46، 37 ساله، دکتری).
ضعیف
به نماز و روزه و حج 100% اعتقاد دارم ولی به خمس و زکات نه ولی تاحالا هم پرداخت نکرده ام ولی برای حج حاضرم هزینه بدهم شاید بعضی بگویند این هم نوعی بت پرستی است ولی من قبولش دارم شاید بگویند می روی خانه ای که ساخته شده و می روی دورش می چرخی ولی من اعتقاد دارم(مورد شماره 31، 30 ساله، لیسانس).
متوسط
بحث مناسک مهم هست چون جامعه درگیرش هستند و روی زندگی مردم اثر گذاشته. خودم هم خیلی اعتقاد دارم به این موضوع. خودم هم که90% اعتقاد دارم چون جاهایی که با عقلم توجیه نشود را نمی‏توانم بپذیرم حالا هرکس هم که می‏خواهد بگوید(مورد شماره 21، 23 ساله، دانشجو).

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.