زمان و مکان

دانلود پایان نامه

برای خروج از انزوا
بدون برنامه و برای آنکه حال و هوایی عوض کنند و از یکنواختی خانه خلاص شده و تنوعی ایجاد کنند از خانه خارج می‌شوند.
زنان خانه‌دار، زنان فاقد فرزند،
برای انجام کارهای روزمره
مثل انجام خرید روزانه، دکتر رفتن و غیره
در اکثر زنان با هر طیف سنی و طبقاتی مشاهده می‌شود
برای کار به مفهوم اشتغال
برای رفتن به سر کار و برگشت به خانه در ساعات خاصی خارج شده و تقریبا مرتب این کار را می‌کنند و از مسیرهای مشخص رفت و آمد می‌کنند.
اکثر جوانترها در این دسته جای می‌گیرند.
پرسه زدن
با هدف وقت گذرانی و به بهانه های مختلف از منزل خارج شده و اقدام به پرسه زدن در پارکها و پاساژها می‌کنند.
تعداد معدودی از دختران و زنان جوان که اکثرا مجرد هستند.
جمع‌بندی: سبک‌زندگی و حضور در بیرون از منزل
میزان و نحوۀ و دلیل حضور زنان در بیرون از منزل از مؤلفه‌هایی بود که در سه دسته سبک‌زندگی زنان تهران در این پژوهش به دست آمد که در تحقیقات پیشین نیز در خصوص ساعات پر‌خطر تحقیق نیز صحبت شده بود. لذا در ذیل این مؤلفه به تفکیک سه سبک‌زندگی نشان داده شده‌است:
سبک‌زندگی جسورانه: در مکان‌های مختلف بدون در نظر گرفتن هیچ ملاحظه ای حضور می یابند، در همه ساعات شبانه روز در بیرون از منزل حاضر می‌شوند، دلایلی نظیر پرسه زدن، اشتغال، انجام کارهای روزمره‌، برای خروج از انزوا، و یا هدف مند ممکن است از منزل خارج شوند.
سبک‌زندگی محافظه‌کارانه: این دسته افراد معمولاً هدفمند از منزل خارج می‌شوند و فعالیت‌های روزمره و اشتغال از دلایل اصلی آن‌ها برای خارج شدن از منزل است. از رفت و آمد در ساعات تاریکی هوا که به ساعات پر‌خطر معروف هستند خود‌داری کرده و سعی می‌کنند که حداقل زمان ممکن را در بیرون از منزل سپری کنند. در واقع حضور در بیرون از منزل این افراد در حد ضرورت است.
سبک‌زندگی مصلحت‌اندیشانه: دلایل مختلفی ممکن است برای بیرون رفتن از منزل داشته باشند. معمولاً برای پرسه زدن از منزل بیرون نمی‌روند ولی اگر محیط را امن ببینند ممکن است این کار را هم بکنند. در مجموع این دسته افراد یک ارزیابی از زمان و مکان حضور و ترددشان انجام می‌دهند. ممکن است حضور در بیرون از منزل این افراد بیشتر از حد ضرورت باشد ولی اگر با ارزیابی‌های آن‌ها از موقعیت احساس خطری نکنند در ساعاتی که معمولاً افراد محافظه‌کار به صورت عادت از تردد در آن زمان‌ها خودداری می‌کنند، در بیرون از منزل حضور یابند.
رویکرد زنان نسبت به جنسیت
همانگونه که در فصل دوم توضیح داده شد از سال 1970 رویکردهای جدیدی نسبت به زنان به وجود آمد و تلاش‌هایی برای دفاع از حقوق زنان شکل گرفت. با عنایت به اینکه رویکرد زنان نسبت به جنسیت مبنایی برای نوع رفتار با مردان است و از آنجایی که در یافته های این پژوهش به کرات با این موضوع به عنوان یک مولفه سبک زندگی رو برو شدیم لذا به عنوان یکی از مولفه های مهم سبک زندگی مورد مداقه قرار گرفت. در جستارهایی از گفتگوهای زنان می‌توان به نگاه‌های برابر طلبانه، نگاه‌های برتری جویانه و نگاه‌هایی که تفاوت جنسی را پذیرفته اند و نگاه‌هایی که از زن بودن خود به هزار و یک دلیل تنفر دارند و تلاش می‌کنند، نه به لحاظ جسمی بلکه به لحاظ رفتاری که از خود بروز می‌دهند، تغییر جنسیت دهند. ابراهیمی(1393) از ایشان تحت عنوان«زنان مردسان» یاد ‌می‌کند. به طور مثال خانم 30 ساله‌ مطلقه‌ای که رفتار و تن صدایش نیز کاملاً مردانه است و روابط جنسی آزادی را تجربه می‌کند وقتی در خصوص لزوم پوشش از او سؤال می‌کنیم چنین پاسخی می‌دهد:
رفتار مهم تر از پوشش است یک جا خانمی را می بینی که لباسش کاملا پوشیده است ولی انقدر حرکاتش زننده است، که جلب توجه می کند یا کسی لباس بسیار بازی پوشیده که چیزی برای پنهان کردن ندارد ولی انقدر سنگین رفتار می‌کند که اجازه نمی‌دهد بگویی چقدر بد پوشیده ولی چون من با خانم ها مشکل دارم فکر می کنم برای زنان لازم است تا یک حدی تعیین شود تا حفظ شوند. چون حد تعادل ندارند خانم های بخصوص ایرانی تا جایی که بگویی الان آزادی واویلا می شود حتی نمی داند ساعت 5بعدازظهر در میدان ونک که آمده ای این طرز لباس پوشیدنت درست نیست یا صبح در مترو این چه قیافه ایست حالا فکر کنید همین هم نباشد هیچی دیگر چون خانم های ایرانی افراط و تفریط زیادی دارند لازم است……. جنس مخالف نمی بینم چون از بچگی ام دوستانم همه پسر بوده اند و در خانه مان به راحتی می آمدند و می رفتند ومن اینها را پسر نمی دانم به نظرم دخترها ضررشان خیلی بیشتر است تا پسرها به خاطر حس حسادتی که در همشان است (مورد شماره 34).
یا مورد دیگری که خانمی 55 ساله، همسر شهید، کارمند، محجبه که سبک‌زندگی او را می‌توان محافظه‌کارانه دسته‌بندی کرد در این خصوص می‌گوید:

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.