ساختارهای اجتماعی

دانلود پایان نامه

تصادف جاده‌ای
جنگ
طلاق
عدم‌اشتغال و درآمد
عواطف مادرانه
کیف‌قاپی
مسائل خانوادگی
مشکلات وسایل نقلیه
قربانی‌شدن ناشی از سلطه مردانه
قربانی‌شدن ناشی از ساختارهای معیوب(اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، امنیتی و شهری)
قربانی‌شدن ناشی از نگاه جنسیتی
نگاه جنسیتی: یکی از دلایلی که باعث قربانی‌شدن زنان می‌شود و مشکلاتی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند، نگاه جنسیتی است. به‌طوری که بانوان در طول زندگی خود با مواردی نظیر پیشنهادات بی‌شرمانه، پیشنهاد قوادان، مورد تجاوز واقع شدن، تعرض‌های کلامی‌و غیرکلامی‌در فضاهای عمومی‌و خصوصی، دزدیده شدن جهت تمتع جنسی، ارتباط با جنس مخالف، نگاه به عنوان دیگری به زنان و عورت‌نمایی، مواجه شده‌اند.
خانم 20 ساله، دانشجو، در 16 سالگی مورد تجاوز واقع شده‌است توضیح می‌دهد: متاسفانه مردها عادت کرده‌اند که به ما زن‌ها به چشم ابزاری برای برآوردن امیالشان نگاه کنند. اصلاً هم برایشان رضایت طرف مهم نیست به همین خاطر می بینیم که توی خیابان و یا حتی مهمانیها متلکهای جنسی می اندازند و یا حرکات زشتی می کند و یا گاهی اصلاً پیشنهادهایی می دهند(مورد شماره 8) سبک‌زندگی جسورانه.
خانم 26 ساله، مانتویی با آرایش در 17 سالگی مورد تجاوز واقع شده‌است می‌گوید: بله به نظر من زن‌ها مقصرند وضعیت ظاهر جلب توجه می‌کند…….بله یکبار از مترو داشتم میرفتم سمت مهد یک مردی دنبالم افتاد و اذیتم کرد…… همان سال هم اگر انقدر بی عقلی نمی‌کردم واعتماد نمی‌کردم این بلا سرم نمی‌آمد…من از 16 سالگی آرایش می‌کنم. به نظرم آرایش برای زن یک نوع تمیزی است(مورد شماره 7، سبک‌زندگی جسورانه).
سلطه مردانه: سلطه مردانه خود مفهومی‌است که حکایت از یک فرهنگ ریشه دار در بین مردان دنیا دارد. بسیاری از مشکلاتی که باعث قربانی‌شدن زنان شده و زنان خود را قربانی آن می‌دانند ناشی از این سلطه مردانه در سطح جامعه و خانواده‌ها است. بانوان خود را قربانی افکار غلط جامعه، تصمیم دیگران که معمولاً همسر، پدر یا برادر فرد است، خیانت همسر و ارتباطات موازی(شرعی و غیر‌شرعی)، سلطه مردانه، عدم اعتماد به زنان، عدم توانایی انجام نقش‌های زنانه و نادیده گرفته شدن می‌دانند که هر یک از این موارد ناشی از سلطه مردانه در زندگی آن‌هاست.
32 ساله، متأهل، مربی رانندگی توضیح می‌دهد: رفتار مردها خیلی زیاد تأثیر دارد‌،یک قسمتش به خاطر اعتماد به نفسی است که از زنان سلب شده. من گاهی هنرجوهایم می‌آیند و می گویند شوهرم گفته اول اینکار را بکن و.. من می گویم اینجا حرف من را گوش بده شوهرت را ول کن می گویند نه نمی شود و این اعتماد به نفسش را از دست می دهد مردها اعتماد به نفس زن‌ها را گرفته اند در جامعه مان و این جامعه را دچار مشکل می‌کند(مورد شماره 27، سبک‌زندگی مصلحت‌اندیش).
35 ساله، پزشک می‌گوید‌: زنان مدت زیادی در فضای اجتماعی نبودند که تواناییهایشان کمتر شده‌است. مثل رانندگی که واقعاً زنان مهارتشان کم است و توانایی و اعتماد به نفسشان کم شده‌است. دوم اینکه عدم پذیرفته شدنشان توسط آقایان در جامعه است. مثلا توی بانک اگر پشت باجه خانم باشد می‌روند پشت صفی می‌ایستند که آقا کار انجام می‌دهد و می‌گویند خانم کند کار می‌کند. این مشکل با کمی‌کار کردن حل می‌شود و می‌پذیرند. من خودم وقتی رفتم سر کار رئیسمان می‌گفت من خانم نمی‌خواهم یک روز حامله می‌شوند یک روز شوهرشان مریض می‌شود و‌… کار را لنگ می‌گذارند(مورد شماره 1، سبک‌زندگی مصلحت‌اندیش).
ساختارهای معیوب(اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، امنیتی و شهری): برخی از مشارکت کنندگان خود را قربانی چیزهایی می‌دانستند که با کمی‌واکاوی به معیوب بودن و عدم کفایت ساختارهای اصلی جامعه می‌رسیدیم. به طور مثال ساختارهای اقتصادی معیوب باعث بیکاری، ساختارهای اجتماعی معیوب باعث طلاق، مسائل خانوادگی و اعتیاد، ساختارهای سیاسی معیوب باعث جنگ و عدم ثبات قوانین، ساختارهای فرهنگی باعث قربانی عواطف مادرانه شدن‌، ناکارآمدی ساختارهای امنیتی و نظارتی باعث کیف‌قاپی، و عدم کفایت ساختارهای شهری و جاده‌ای باعث تصادف‌ها و مشکلات وسایل نقلیه می‌شود. در برخی از این موارد ترکیبی از این ساختارهای معیوب گوناگون تأثیر‌گذار است.
37 ساله، کارمند در این خصوص می‌گوید‌: اصلاً رفت و آمد با وسایل نقلیه خیلی مشکل‌ساز است. مثلا خودم اگر با ماشین خودم بروم انقدر ترافیک است و انقدر راننده‌های خانم را اذیت می‌کنند که وقتی بر می‌گردم انقدر حرص خورده ام اذیت می‌شوم. سوار تاکسی می‌شوی راننده‌ها سر کرایه اذیت می‌کنند بقیه پول آدم را نمی‌دهند و‌…تازه اگر یک سبیل کلفت کنارت نشسته باشه و اذیتت نکرده باشه. سوار مترو و اتوبوس می‌شویم انقدر شلوغ است که دنده‌های آدم می‌شکند. من خیلی موقعیت‌ها را به خاطر وضعیت وسایل نقلیه در تهران از دست دادم. انقدر اذیت شده ام انقدر کنار خیابان برایم نگه داشتند انقدر توی تاکسی اذیت شدم که عطای برخی کارهای مسیر دور را به لقایش بخشیدم خیلی از پروژه‌ها و‌…..می‌دانید من فکر می‌کنم انقدر زیرساختهای شهری و نظارتی ما در این حوزه ضعیف هستند که اصلاً شهر نشینی خودش برای آدمها باعث مشکل و آسیب می‌شود(مورد شماره 46، سبک‌زندگی مصلحت‌اندیش).
شرایط علّی مفهوم قربانی‌شدن
مطابق مدل الگویی “اشتراوس” و “کوربن”، شرایط علّی به حوادث و یا وقایعی دلالت دارد که به وقوع یا رشد پدیده‌ای منتهی شود. (اشتراوس و کوربن، 1385: 101) منظور از شرایط علّی در خصوص قربانی‌شدن وقایعی است که در زندگی زنان منجر به تعریفی خاص از مفهوم قربانی‌شدن توسط آن‌ها شده‌است.

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.